Заштита од болви и крлежи

Кучиња, мачиња, риби..., совети и се што е поврзано со нашите миленици.

Moderator: Модератори

konstantina 6
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 26 Mar 2012, 10:30
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 23 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by konstantina 6 » 31 Jul 2012, 12:36

Ete gledas deka e efikasno?
I ja neznaev, ama tatko mi gi ima probano site nacini za trganje na krlezi i znam deka e maher..prav istrebuvac na krlezi, po ceel den go trebi i go poska Bubsi..:D
Koga ke dojde vo Kicevo Volcko i Dona staklo gi pravi!!! (laugh1)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Petra » 08 Aug 2012, 10:18

Vo maj i staviv ampula i pak mi fati nekolku krlezi. Posle toa pocnav da ja mackam i jas so luk i ocet i so masla kao niim, lavanda i etericno maslo od menta.

ceci
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 20 Dec 2012, 00:56

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by ceci » 20 Dec 2012, 07:25

Moeto mace fati bolvi, ke moze li nekoj da mi dade sovet sto treba da storam i kako da napravam dezinsekcija na domot.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 20 Dec 2012, 10:37

Цеци мачињата не смеат да дојдат во контакт со овие ароматични масла што им ги ставаме на кучињата, за нив можат да бидат смртоносни. Јас не знам алтернатива за мачиња, можеби некој ќе знае. Всушност, можеш да пробаш да го мачкаш со раствор од оцет и вода (пола - пола) и да видиш како ќе биде, ако не помогне тоа, ампулите сигурно ќе помогнат - само што сепак се хемикалии. Е сега и покрај тоа што јас ги избегнувам, ако не можам да го решам проблемот со природни срества, би ставила и ампула.

ceci
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 20 Dec 2012, 00:56

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by ceci » 20 Dec 2012, 11:28

A sto da koristam za da napravam dezinsekcija na domot, nekako me faka panika i mislam nasekade okolu mene ima bolvi

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 20 Dec 2012, 12:12

Се препорачува секојдневно да се мине со правосмукалка, за да се соберат и возрасните единки и јајцата. Не само теписите, туку со правосмукалка се чистат сите места на кои се задржува или лежи животното и на неколку дена да се перат покривките каде што спие. Ова од причина што како што викаат 90% од болвите се наоѓаат во околината, а само 10% се на животното.
Има средства што треба да се безбедни за употреба и во домот, се прска со нив, најдобро прашај во ветеринарна станица. Нагласи дека ти треба за употреба во дом, затоа што некои се токсични.
Сега се сетив, ако се работи за мало маче (помало од 2-3 месеци) не смее да му се става ампула.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 30 Apr 2013, 14:50

Годинава мислам дека има испаднато многу крлежи. (ner)
Денес пред да ја носам во паркот ја намачкав со масло во кое измешав масло од ниим, капнав неколку капки есенцијално масло од лаванда и еукалиптус и мислам дека дома се вративме без "пријателчиња" (се трудам стално да ја проверувам барем на ушите и меѓу прстите).
Инаку лани не и ставив ниту еднаш ампула (rad) , се надевам дека и годинава веќе нема да ставаме.

Ljondov
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 28 May 2013, 13:07
Му се допанале: 1 time

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Ljondov » 28 May 2013, 13:32

Debora wrote:Годинава мислам дека има испаднато многу крлежи. (ner)
Денес пред да ја носам во паркот ја намачкав со масло во кое измешав масло од ниим, капнав неколку капки есенцијално масло од лаванда и еукалиптус и мислам дека дома се вративме без "пријателчиња" (се трудам стално да ја проверувам барем на ушите и меѓу прстите).
Инаку лани не и ставив ниту еднаш ампула (rad) , се надевам дека и годинава веќе нема да ставаме.
а каде кај нас може да се купи масло од ниим и од лаванда дали ги има во SEWE би сакале и ние дома да го заштитиме кучето со тоа , од причина што е многу мало само 2 месеци па не се препорачуваат ампули барем до 6 -тиот месец

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Debora » 28 May 2013, 13:55

Масло од ниим јас нарачав од странство уште лани и не знам дали го има кај нас. А есенцијално масло од лаванда, ментол (исто така е добро), еукалитпус.. можат да се најдат во аптеките.
Земи да речеме 20 мл маслиново масло и капни натре по 4-5 капки есенцијално масло од лаванда и ментол, па намачкај го кутрето. Јас не знаев дека се штетни ампулите и прв пат и ставив на 2 месеци (на упатството пишуаваше дека се ставаат од 8 недели старост), ама сега не би го направила тоа.
Какво кутре имате? (smile)

Ljondov
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 28 May 2013, 13:07
Му се допанале: 1 time

Re: Заштита од болви и крлежи

Post by Ljondov » 28 May 2013, 14:12

https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theaterhttps://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater
лабрадор ретривер, греота е да го труеме уште одма со ампули , ама ако морам ке му ставам подобро така отколку крлежи

Одговори

Return to “Миленици”