Плетење

Moderator: Модератори

Pcelka
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 18 Sep 2012, 22:56
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 22 пати

Плетење

Post by Pcelka » 25 Oct 2012, 00:12

Еве една тема за плетачките па може овде да си помуабетиме и да си кажеме по некој совет за плетењето еве слика како изгледаат калчињата што ги плетам
http://imageshack.us/a/img35/9504/dsc00143gg.jpg
Неспретна побара шема за плетење ама јас немам шема ме научи баба му на мм можам да ти ставам неколку слики како се плетат еве ги
http://imageshack.us/a/img341/4884/dsc00135b.jpg

http://imageshack.us/a/img844/5826/dsc00136da.jpg

http://imageshack.us/a/img607/5453/dsc00139tk.jpg

http://imageshack.us/a/img267/4730/dsc00140q.jpg
http://imageshack.us/a/img526/2800/dsc00141wn.jpg

http://imageshack.us/a/img10/5056/dsc00142py.jpg
Се надевам на некој ќе му бидат од корист овие слики ако нешто не е јасно слободно прашајте не сум некоја богзнае колку искусна плетачка но добро ми оди (laugh1)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Плетење

Post by Nespretna » 25 Oct 2012, 01:17

Браво бе пчелка, ти стварно си била вредна како пчекла (smile)

Се надевам дека ќе пробам наскоро и јас да сплетам некои, иако има поминато мнооооогу време откако не сум плетела вака со две игли.

Само не ми е јасно како се добива ова испакнатово напред, ама кога ќе дојде ред ќе те гњавам повеќе. (smile)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Плетење

Post by happy cumulus » 26 Oct 2012, 01:24

Bravo, pcelka! Stvarno si pcelka:) Stos e ubavi kapata i kalcunite. Interesno, mi izgledase deka se praveni so edna igla, ama po slikite gledam deka ne se.
Jas od baba mi ucev da pletam, ama sum nemala mnogu vreme vo zivotot za takvo nesto. Pred nekolku godini me fati merak za da naucam da pletam na edna igla, i napraviv nekolku prosti proekti (sal, kapa, tasna). Uzivav vo toa, ama nemam ic vreme. A em me relaksira, em koga ke go vidam rezultatot se raduvam (smile).
Nespretna, jas so dve igli ucev od baba mi, ama so edna igla od youtube:)) Ako sakas da vidis kako se plete so edna igla, baraj "how to crochet". Duri bebuska ti se rodi imas vreme da se zanimavas so takvo nesto. Posle ke e nesto potesko.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Плетење

Post by Nespretna » 26 Oct 2012, 04:11

А бе јас сум плетачка и со две и со една игла. Колку само шалчиња и миленца (за врз телевизор) имам сплетено ... Ехееееј... (Умрела циганката шо ме фалела, па ај... (rolll) )

Само моделот, начинот како оди плетењето ме интересираше. И да ви кажам, ќе си купам игла и вуница, и ќе си почнам наредниов период. Не верувам, ама ќе пробам. Па ќе ви ставам сликички :)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Плетење

Post by Hera » 26 Oct 2012, 15:04

Nespretna wrote:А бе јас сум плетачка и со две и со една игла. Колку само шалчиња и миленца (за врз телевизор) имам сплетено ... Ехееееј...
И си ставила ник Неспретна ... цццц ... (smile)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Плетење

Post by Nespretna » 26 Oct 2012, 17:30

Хера ме изнасмеа (rolll) (rolll)

Ај да не се вадам, ама... Јас знам да плетам, ама пак сум неспретна, не знам шо, не знам како, ми треба шема... Така! (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Плетење

Post by Petra » 08 Nov 2012, 11:13

Браво Пчелка, ете како ти одговара никот. (cl) (cl) (cl)
Навистина се многу убави и бебушко со здравје да си ги носи. (love5)
Порано многу повеќеме интересираше плетењето. Нешто на учив од баба ми и сплетов 2 пара калци, си ги носам во влечките, имав сплетено некои миленца и тоа. Помина меракот. (smile) А додека плетам многу убаво се чувствувам, се радувам и додека не го сплетев нештото до утринските часови сум седела да го завршам побрзо. А после па мерак леле леле. (laugh1)
За шал, капа и ташна мерак имам да си сплетам, можеби некогаш и ќе биде, се надевам.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Плетење

Post by Mamino_srce » 08 Nov 2012, 11:59

Еве го моето прво и последно дело (барем за сада, додека да дојдат внуците (laugh1) ).
Бебешко ќебе, многу ми беше мерак да му направам ЈАС нешто. Позади сошив едно платно како сатен, така да не го гребе вуна. Многу е убаво. Сега веќе му е мало. (smile)
http://i49.tinypic.com/2prsn6o.jpg

Bambina
Нов член
Нов член
Мислења: 96
Придружен: 05 Mar 2012, 15:59
Му се допанале: 19 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Плетење

Post by Bambina » 08 Nov 2012, 18:37

Прекрасно е Мамино срце:) И јас почнав да и плетам ќебенце на мојата кукличка, ама во последно време се помалку и помалку време имам...се надевам дека наскоро ќе и го довршам...или ќе го направан поголемо за да и се фати и другата зима:)
Инаку не знам да плетам по шема, туку од она што баба ми ми го пакажала..А баш би сакала да ги разбирам тоа шемите за да можам да плетам поинвентивни работи:)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Плетење

Post by Mamino_srce » 08 Nov 2012, 18:45

Фала Бамбина (smile) Инаку, јас ова плетев додека бев бремена, па да си го искористам времето додека чекав (laugh1) А сега за такво нешто нема шанси ни време ни волја немам. Инаку, не знаев да плетам туку најдов на јутјуб како се почнува, плете, како се составува, како се прави тој завршниот раб и се. Живео Јутјуб (thumbsup)

Одговори

Return to “Хоби, спорт и рекреација”