Спорт

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Спорт

Post by Petra » 20 Apr 2011, 16:26

Се препорачува секој здрав возврасен човек неделно да спортува по 2,5 часа. Релтати од редовна примена на спортот се добра физичка кондиција, свежина, добро расположение, убаво обликувано тело и позитивно влијае врз нашето здравје.
Дали ние го сакаме спортот и дали го применуваме? Дали следиме спортски утакмици?

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Спорт

Post by Lady D » 20 Apr 2011, 16:33

До пред некоја година играв одбојка и супер ми беше, одлично се чувствував. Сега само трчам..... Од утакмици следам тенис, фудбал, одбојка понекогаш... сега за сега најмногу фудбал следам, покрај мм и јас се заразив (laugh1)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Спорт

Post by Marina » 20 Apr 2011, 16:38

kako mala ic ne bev sportski tip,samo naogjav nekoi izgovori... ama posle vo sredno pocnav da vezbam sekojdnevno,togas izgubiv 17 kg i mi ostana navika od togas.so tekot na vremeto namaliv so vezbanje,imase periodi koga samo toa pravev,a nekogas me mrzese ednostavno.od se sto sum probala do sega najmnogu sakam pilates.a za gledanje sport-sakam fudbal,ama nemam navika da gledam ,mm e edinstveniot germanec sto ne gleda i ne saka fudbal,taka da ako nacekam nekoja utakmica si gledam.gledam i skijanje,umetnicko lizganje,tenis.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Спорт

Post by Petra » 20 Apr 2011, 16:39

Го сакам спортот, но не го применувам често. Немам време да одам на тренинзи за посериозно да се занимавам со некој спорт. А за домашно вежбање не сум баш дисциплинирана. Секогаш ќе започнам неколку дена редовно да вежбам и пред да ми премине во навика престанувам. (laugh1)
Инаку сакам пливање, трчање. И сега,иако многу ретко ако се најдам некаде каде што се игра футбал, кошарка, одбојка, пинг-понг радо се приклучувам во играта. Сакам да пробам и нови спортови. На пр. пред некој викенд со ќерка ми бевме во Скопје кај сестра ми и во парк возеа ролри. Јас никогаш не сум се качила на ролери и тогаш пробав и супер ми одеше за прв пат. (smile) Исто и лани на лизгалиште прв пат лизгав со кнки. И беше доживување. (rolll)
Од спортски уталмци како тинејџер, и малку порано гледав скијање, тенис, уметничко лизгање... А лани за светското прв пат гледав фудбал. Секогаш се чудев што е тоа што прави мажите толку многу да го сакаат фудбалот. Трчаат сите по една топка. Ништо привлечно не ми беше да седнам барем да видам. Се до лани кога ми се случи и касно навечер да гледам некој реприза. Ме бива и за навивач-супер примерен. (rolll)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Спорт

Post by Debora » 20 Apr 2011, 16:42

Утакмици??? (scared) (ohmy) (rolll) , ама толку немам смисла да гледам некој како игра нешто, чудо од антиталент сум за тоа. (rolll)
Не сакам никакви спортови, ама немам смисла за нив, крајно немам смисла.
По физичко во средно, професорот сакаше да ми стави двојка на крај на година, се чудеше како сум можела да бидам толку незаинтересирана, ама едноставно немав смисла за бркање на топката. (rolll)

Сакам само шетање во планина и тоа не како спорт, туку уживам во природата и предизвиците, ништо друго. (tongue)

Значи јас сум еден огромен спортски антиталент, добро е што поминаа часовите по физичко. (rolll)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Спорт

Post by Lady D » 20 Apr 2011, 16:48

(rolll) (rolll) (rolll) Зошто така зборувате за фудбалот? (laugh1) Јас дури си имам и омилени клубови - Барселона и Арсенал (laugh1) И страствен навивач сум (joy) Имам и дрес (w1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Спорт

Post by Debora » 20 Apr 2011, 16:53

Имаш и дрес? Браво Лејди. (rolll) (a2) (a2) (a2)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Спорт

Post by Petra » 20 Apr 2011, 16:54

Хахаха јас не реков ништо лошо за фудбалот. Тоа беше порано, кога не го разбирав. Се извадив на крај. =))
Браво Лејди Д за тебе. (joy) Сигурно имате многу убаво дружење со сопругот или со друштво за време на утакмиците. Мене ми се допаѓа така. Па има и навивање. (thumbsup)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Спорт

Post by Lady D » 20 Apr 2011, 17:02

Имам да, и тоа си го купив кога бев на апсолвентска од офицјалната продавница на клубот Барселона, во градот Барселона (laugh1) И тоа од Messi, кој ќеф беше тоа, сите се чудеа во автобусот за што сум дала пари (laugh1)
Петра кога се гледа фудбал е доживување,особено ако игра мојот тим против тимот на мм (mad1)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Спорт

Post by Marina » 20 Apr 2011, 18:50

moite, sestra mi i jas sme zakolnati navivaci na manchester united (thumbsup) toa pokraj tatko mi go zasakavme klubot.a od germ. bundesliga sum za bayern münchen ,ama ne kazuvam tuka na nikogo,poso od ovaa pokraina se site za eintracht frankfurt,koj ke gi slusa (laugh1)

Одговори

Return to “Хоби, спорт и рекреација”