ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Moderator: Модератори

Sekerce26
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 06 Dec 2017, 00:08

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Sekerce26 » 06 Dec 2017, 19:43

Zdravo na site! Pred nedela dena na mikrobioloski bris mi otkrija hpv tip 16 a na pap testot cin1 i cin2. No mojot problem e vo toa sto jas sum bremena 14 nedeli i se plasam da ne mi go ubijat deteto :( Doktorkata mi dade vaginaleti na baza na kantarion i mi rece da jadam morkovi i brokula za imunitet, rece i ako sakas vika ke te pratam na kolposkopija no jas se plasam. Moze li nekoj da mi kaze sto e toa kolposkopija, bolno li e i dali smeam da go pravam vo bremenost? Preplasena sum!

Теа22
Нов член
Нов член
Мислења: 90
Придружен: 09 Feb 2017, 12:44
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 47 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Теа22 » 06 Dec 2017, 23:21

како што прочитав на српски сајт колопоскопија трае 10=20 мин се става спектулум измеѓу родниот канал и матката и се користат некои средства што можат да предизвикат пецкање или крварење не треба да имаш однос 2 недели и не се прави за време на менструација колку што разбрав српски толку

Одговори

Return to “Сексуално преносливи болести”