Хламидијаза (или кламидија)

Moderator: Модератори

Одговори
Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Хламидијаза (или кламидија)

Post by Milly » 08 May 2011, 13:53

Главни знаци:
-жолетеникав гноен секрет од вагината
-црвенило
-болка (печење) при мокрење
-болка во стомкакот и половината (крстот)
-болка за време на сексуален однос
-крварење особено после сексуален однос
-температура

Доколку не се лекува, може да предизвика вон-матерична бременост и стерилитет.
При породување, оваа инфекција се пренесува од мајката на бебето и ако не се лекува, може да предизвика инфекција на очите и слепило кај бебето, инфекција на белите дробови и друго.

Голем број жени кои се инфицирани од Хламидијаза немаат никакви знаци на инфекција. Затоа е потребна редовна посета на гинеколог.

Одговори

Return to “Сексуално преносливи болести”