Гонореа

Moderator: Модератори

Одговори
Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Гонореа

Post by Milly » 08 May 2011, 13:56

Првите знаци на оваа инфекција се јавуваат 2-5 дена после сексуален однос со инфицирана личност.

Главни знаци:
-жолтеникав гноен секрет (исцедок) од вагината, анусот или пенисот.
-црвенило
-болка и печење при мокрење
-болка во стомакот при сексуален однос
-крварење од вагината, анусот или пенисот
-кај мажите се јавува болка во тестисите

При породување, оваа инфекција се пренесува од мајката на бебето и ако не се лекува, кај бебето може да дојде до инфекција на очите и слепило.

При било каков знак, задолжителна е посета на гинеколог!

Одговори

Return to “Сексуално преносливи болести”