ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Moderator: Модератори

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by marinela999 » 18 Feb 2012, 16:40

Lejla фала ти (a2) , ме утеши и јас некако си се надевам дека нема да има ништо ама ајде ќе видиме. Мене на папот ми покажа само хпв, немаше цин.
Епа кога вака ќе ти најдат хпв на пап тестот се советува да се прати бриз на типизација, за да видат за каков тип на хпв станува збор. Бидејќи има мн видови, некои не се ризични меѓутоа некои се високо ризични и затоа е мн важно да се знае кој тип на хпв се има. Вака сега си викам значи тебе докторот не ти ни препорача типизација кога ти го најдоа хпв-то?? (ner)
Тоа се прави во ману(може и на некое друго место) се носи лично бриз ист како за пап и околу 10 дена чекаш.Затоа јас ќе почекам да видиме точно што ќе излезе од типизацијата па после ќе видиме што терапија ќе ми препорачаат.Ве гушкам (kup)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Lejla7 » 18 Feb 2012, 16:57

Каква типизација, се шегуваш, знаеш како е кај нас - матичната ми вели да не читам многу на Интернет за да не и го земам занаетот (fr) (fr) (fr) Добро си направила ти што си пратила брис на типизација, да се осигураш за секој случај. Ама јас верувам дека нема ништо, а и да има, имунитетот ќе си го стори своето. Не грижи се напразно, мисли на убави работи (bu) (bu) (bu)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by marinela999 » 18 Feb 2012, 17:26

(ner) , докториве.... (tumbdown) . Дека во Скопје (барем јас со сите што сум зборела) им препорачале типизација, ама работите не функционираат исто во сите градови (sad1) и верувај дека сум навикната тука како е и кога некој ќе ми каже нешто вака ми е чудно, ама знам дека е реално-за жал(сигурно и тука има такви случаи) Тука на форумов ќе научиме повеќе работи кога сме собрани сите со различни искуства, па уште ти вика да нечиташ (fr) . (a2)

kukli4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 415
Придружен: 19 Apr 2011, 16:35
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by kukli4ka » 18 Feb 2012, 23:28

i kaj mojov doktor ako se pojavi samo hpv ne te praka na tipizacija prvo go tretita so jaka vitaminska terapija i eden mesec cink,mene ednas mi se pojavi i mi se povlece,navodno od opadnat imunitet se javuval

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by marinela999 » 21 Feb 2012, 11:39

Rezultatite od tipizacijata mi se gotovi ama ne gi kazuvaat na telefon, pa denes odam da gi zemam, drzete mi sreka da se dobriii (prayer)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Debora » 21 Feb 2012, 12:09

Маринела со нетрпение чекаме добри вести. (a2)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by marinela999 » 21 Feb 2012, 18:06

За жал дечки лоши вести, имам високоризичен тип на хпв 16. Толку ми преќипе се неможам да ви објаснам. (ner) Од каде сега и ова ме снајде??Толку пазам на се дури и ми е срам колку се заморувам и внимавам на секој најмал детаљ и сите глупости ми се лепат. Мн сум уплашена, и тажна, искрено гледам да го одржам духот и после толку најнеубави работи, ама неможам. Секоја нова случка само ме бутка подоле и подоле. Навистина сум му лута на господ, барем за една работа да ме израдува и да ми даде потик за понатаму. Мм и јас верувајте ми пробуваме да сме позитивни и се факаме за влакно и буткаме напред, ама немам веќе од каде да црпам сила.Извинете на мојот депресивен пост ама навистина моментално сум за никаде. (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Debora » 21 Feb 2012, 18:18

Жал ми е за неубавите вести. Што ти кажа лекарот?
Со сите стресови со кои се соочува секој што ќе тргне по овие патишта не е ни чудо што опаѓа имунитетот, не знам колку е точно ама сум читала дека може вирусот да биде присутен подолго време, а да се активира многу покасно кога ќе начека намален имунитет - така да не се замарај сега со тоа од каде дошол.
Немој да Му се лутиш на Бог, болеста не е Негово дело. Нека ти даде Бог храброст за да продолжиш до целта. (a2)

marinela999
Домашен член
Домашен член
Мислења: 898
Придружен: 14 Jun 2011, 18:32
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by marinela999 » 21 Feb 2012, 18:46

Не сум била уште на доктор Дебора, утре или задутре ќе одам да видам што ќе ми каже. Да точно е дека кога паѓа имунитетот може да се активира, иако јас до сега на пап никогаш не сум имала хпв. Јас имав премногу стресови оовие 2 години и чудно би било и да не ми паднал имунитетот.Ти благодарам на зборовите, нека помине малку време да се соземам. (a2)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Lejla7 » 25 Feb 2012, 21:44

Маринела, дури сега го прочитав твојот пост. Не сум ја отворила оваа тема од пред неколку дена, извини што не сум во тек. Те молам немој да се секираш, сигурно овој тип 16 се лечи со витаминска терапија и не значи дека ќе предизвика нешто страшно ако го имаш ...Те молам не биди тажна и не стравувај...Секое зло за некое добро. А знаеш дека тоа не може да и штети на бременоста...така што држам среќа да се израдуваш со bfp овој месец и да заборавиш на се што било неубаво (a2) (a2) (a2)
Не лути му се на Господ, моли се да ти даде сила и мудрост да го пребродиш ова. Со тебе сум, знам како се чувствуваш - и мене не ми беше лесно кога имав резултат ЦИН1, но помина. Ќе помине и ова, немој да се нервираш... а по секој дожд доаѓа сонце, ќе видиш

Одговори

Return to “Сексуално преносливи болести”