ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Moderator: Модератори

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by ripcence » 23 Nov 2013, 00:01

Ако нема друго чаре ќе морам да чекам да се породам, сега најважно ми е да биде се во ред со бебушот, се надевам нема ништо да му смета него-барав нешто по нет ама и таму мислењата се поделени. (confus)
И сега се мислам дали да почнам да внесувам мамавит или некои други витамини, за секој случај. (confus)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Радост » 23 Nov 2013, 00:11

Читав и јас преска и не само за да те утешам туку ретко наидов на лоши мислења. За да не копирам од англиски, еве сосема краток дел на наш јазик:

Се смета дека како важен фактор во борбата против оваа инфекција е зајакнувањето на имунитетот. Затоа се препорачува јакнење на имунититеот со здрава храна т.е. консумирање на големи количини овошје и зеленчук, внесување на антиоскиданси (бета каротин, витамин Е и Ц), и високи дози на фолна киселина (Фолацин 5мгр. таблети), престанок на пушењето, намалување на стресот, доволно одмор, сон и шетање.

Добра вест е тоа што ХПВ вирусите не влијаат на бременоста, ниту на зачнувањето. Жените кои имаат ХПВ инфекција имаат нормална бременост и нормален пород.


Навистина ќе мораш да земаш и ти и Бобе витамини зошто со зајакнат имунитет е најсигурно иако верувам дека ќе биде се добро. (bu) Не знам што земаш од витамини ама мораш да се ојачаш. (a2)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Bobe » 23 Nov 2013, 00:19

Vo pravo si Radost (agr) (a2)
samo sto go otkrivme mi prepisa vaginaletki-gineks forte(togas ne bev bremena) I sirupot na dr.Walts(wartz) mislam se vikase,nesto taka,ovoj sirup e cudo,kolku go zajaknuva imunitetot,nema sto nema vo nego,poskap e ama definitivno si gi zasluzuva parite,e sega ne znam dali vo bremenost moze da se zema,posle ovaa terapija I pienje zaedno caj brusnica,jas vednas togas ostanav trudna,veruvam igrase uloga,za zal se zavrsi so neuspeh,ama druga prikazna (sad1)
I toa da,bidejki imav nesonica,vednas mi rece stop,mora odmaranje,dobar son I definitivno zdrava ishrana,polno vitamini......
a ova za Ripce,vednas togas prasav sto ako nastane bremenost,mi rece deka vo nieden slucaj ne vlijae na bebeto,pisuvam da ne se sekiras (a2)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by ripcence » 23 Nov 2013, 01:11

(a2) фала девојки, инаку од витамини не земам ништо, така смета докторкава дека треба, ама имам дома Мамавит па ќе ги пијам, следно сум на контрола на ГАК па ќе се консултирам и со докторката од таму за нешто плус.

Disney
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 16 Dec 2013, 20:44
Му се допанале: 1 time

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Disney » 16 Dec 2013, 20:50

ако е уреден ПАП тестот, дали треба да се прави типизација во тој случај? типизација се прави само доколку постои ХПВ вирусот? нова сум во ова ако може некоја да ми објасне подетално, благодарам

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Debora » 16 Dec 2013, 21:31

Дизни ако на ПАП-от не се покаже дека има ХПВ тогаш и нема што да се типизира.

Disney
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 16 Dec 2013, 20:44
Му се допанале: 1 time

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Disney » 17 Dec 2013, 14:01

читам коментари од погоре оти ХПВ-то може не се покажал на ПАП-от ама сепак да го има? затоа ми беше страв

дали има можност да е погрешен пап тестот? и дали може да имаме кондиломи без да имаме хпв вирус?
ви благодарам

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Mimi Bella » 19 Dec 2013, 19:32

Dali moze kondilomite da se pojavat od vnatresnata strana na anusot ? Vcera koga otidov vo WC po golema nuzda i koga se izbrisav na kartijata imase krv... Mu se slucilo li na nekoj ova ili nesto slicno ?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Debora » 19 Dec 2013, 20:14

Не знам дали може, ама јас одма би помислила на хемороиди - што пак не мора да значи. (smile)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Mimi Bella » 19 Dec 2013, 21:26

(cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1) (cry1)

Одговори

Return to “Сексуално преносливи болести”