ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Moderator: Модератори

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Ninushka » 04 Feb 2014, 10:53

Девојки ај едно прашање.
Сестра ми кога правеше ПАП и покажа само промена некоја дека има,потоа однесе брисеви во МАНУ и таму и открија ХПВ и тоа неколку вида.
Сакам да испитам ХПВ, па сакав да прашам-дали да правам прво ПАП или директно да носам брисеви во ману стриктно за тоа да ми испитаат. Бидејки правев ПАП пред летоска и немаше никаква промена. А нешто уплав ме фаќа од ХПВ.

Инаку Мими Бела има едни апчиња на природна база се демек за прочистување организам ама и за хемороиди се.Ке ја прашам мајками како се викаа-на неа и помогнаа ептен.

Eleni.S
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 25 Apr 2014, 23:57

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Eleni.S » 26 Apr 2014, 00:03

Здраво :) Нова сум на форумот и би сакала да прашам во врска со цин 1 и хпв 16. Пред 2 години на пап тестот ми покажа цин 1, потоа гинекологот ми зема брис за во ману од каде што чекав месец и повеќе за резултатот и на крај се јавив за да ми кажат дека ми ги изгубиле податоците. Ми стасаа резултати хпв16. Цела година пиев витамини на natural wealth, виусид прашок за имунитет и вагинални таблети бетадине и гинекс форте. После една година направив пап тест и микробиолошки брисеви и покажа чисто. Сакам да прашам дали треба да правам испитување за хпв, бидејќи на пап тестот не покажа ништо. Позз

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by ripcence » 14 Nov 2014, 18:42

Го направив и првиот ПАП после породувањето, пак бараше ХПВ типизација, сега треба да чекам три недели за резултатот од МАНУ. (unsure)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by ripcence » 12 Dec 2014, 12:20

Резултатот стигна, ХПВ високоризични 16 и 31 (sad1) , следната недела одам на клиника за биопсија и киретажа (sad1) (sad1) (sad1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Lejla7 » 12 Dec 2014, 12:32

Aman be Ripcence (big-hug) (big-hug) (big-hug) Od kade sega ova?

Ajde so lesno, ke se sredi, ne se sekiraj. (bu) (bu) (bu)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by ripcence » 31 Jan 2015, 00:34

Бидна и биопсијата, ја правев во Ремедика, два пати презакажував на клиника, ама после се прочитано и чуено за таму немаше сила што ќе ме натера да отидам.
Чекам резултати во Понеделник, се надевам на убави вести.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Lejla7 » 31 Jan 2015, 09:36

Ubavi vesti da slusnes vo ponedelnik. Ajde so Gospod napred (bu) (bu) (bu)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by RedRose30 » 31 Jan 2015, 12:11

Рипченце, без страв и со лесно, ќе помине и тоа (racinja)

Rairona
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 17 Mar 2015, 10:16

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Rairona » 17 Mar 2015, 10:26

Темава ептен ја забегавме со муабетиве за сликички (tongue) , ама Маринела супер ти е сликичката на профилот. (lovet) А за тајната за сликите во постовите имаме цела тема topic611.html , па може и не е толку тајна. ;-)
Значи утре правиш ПАП? па со среќа и овој пат да биде кристално чист, па редно е нели.

irenak
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 24 Mar 2015, 12:22

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by irenak » 25 Mar 2015, 10:47

So soprugot resivme da zabremenime pa gi pravevme onie standard proverki koi se potrebni pred zacnuvanje na bebe.Kaj nego bese se vo red, no kaj mene na PAP testot se pojavi Cin 2 ili Cin 3.Se preplasiv osobeno zatoa sto pred samo edna godina go pravev PAP-ot i nemase nisto (bese ureden), a odednas ima takva razviena bolest sto navistina me zagrizi.Maticniot ginekolog me prati na biopsija so sto bi se utvrdilo dali i vo koj stepen e zarazuvanjeto.Po izvrseniot zafat se utvrdi Cin 2.Specijalistot koj mi ja vrsese biopsijata i kolposkopijata mi kaza deka mora da se izvrsi i HPV tipizacija so sto ponatamu kje se utvrdat cekorite za otstranuvanje na ostetenoto tkivo i napomena deka najdobro resenie na ovoj problem e zabremenuvanje so sto pri poragjanje bi se iscistila matkata.Bidejkji so soprugot bevme reseni da zabremenime ova ni zvucese kako dobro resenie, no kako sto se veli nikogas ne izleguva kako sto sakas i planiras.Se obiduvavme so meseci i nikako da zabremenime iako vrsevme hormonalni ispituvanja kako i pomagala (lekarstva) za zabremenuvanje.HPV tipizacijata pokaza visokorizicno zaboluvanje tip 16.Bidejkji specijalistot ni dade rok vo koj moze da se sluci zabremenuvanjeto, a toa ne se ostvari, po nekolku meseci povtorno na kontrola so site rezultati i mi kaza deka sepak so vakvi naodi mora da se izvrsi konizacija.Navistina ova me sokirase, se nadevav deka postoi nekakva alternativa, a ne vednas da me pratat pod noz, osobeno zosto nemav se uste rodeno.Za problemot se konsultirav so mnogu lugje koi go imale ovoj problem kako i so uste nekolku ginekolozi.Nekoi velea deka zafatot i ne e tolku rizicen za zabremenuvanje, no nekoi imaa navistina los stav za toa.Sepak operacija mi bese poslednoto resenie i pocnav da baram alternativno lekuvanje, bidejkji kako sto nasive "specijalisti" i "doktori" se mnogu "fokusirani" za prirodno resavanje na problemot (ako postoi sekako) site kje odat pod noz.Za srekja od bliska licnost doznav za proizvod koj imal efekt za ovoj problem (Bio Bren).Se upativ vo nivnata direkcija za informacii i navistina se iznenadiv od rezultatite od ovoj priroden lek kaj mnogu lugje so vakov problem (no i za drugi bolesti).Edinstvenata precka bese sto proizvodot cini okolu 6000 denari za mesec dena, a istiot za da ima efekt treba da se konsumira povekje meseci (za nas dzep dosta skapo, no koga e vo prasanje operacija ili prirodno lekuvanje sepak vtorovo po moe mislenje e podobro).Bev resena da go kupam proizvodot, no pri edna slucajna sredba so poznanicka mi upati i drug proizvod koj e isto tolku efektiven za ovoj problem i ne tolku skap.Vednas ja dogovoriv da se vidime i da mi objasni za sto se raboti.Navistina vecno kje i bidam blagodarna za predlogot bidejkji vulkanskata lava (Zeolit) -Lava Vitae mi pomogna za 1,5 mesec.Sekako ne se otkazuvav od pienje na proizvodot bidejkji preventivno stiti i od mnogu drugi bolesti i ima nevideni rezultati i iskustva od mnogu lugje shirum Evropa.Beskrajno sum srekjna sto posle godina i nekolku meseci izmacuvanje najdov lek (medicinski proizvod-Zeolit) i se nadevam deka so ova moe iskustvo kje pomognam na nekoja dama so ist vakov problem. Proizvodot e avstriski, ne e onoj od Srbija koj e nacican uranium za koj slusnav mnogu losi reakcii nitu pak onoj nano zeolit koj navleguva vo coveckata kletka (a toa sekako ne e dobro-medicinski dokazano).Iako ne sum strucna da zboruvam mnogu za site benefiti koi gi nudi ovoj proizvod bi sakala da ve upatam na nivniot sajt www.lavavitae.com , na koj kje mozete da procitate povekje ili da mi se obratite mene (slobodno).Bev premnogu skepticna za vakvoto lekuvanje, mislev deka e premnogu evtino za da ima nekakov rezutat (proizvodot e okolu 2000 denari) , no sepak se isplatese i se nadevam deka kje pomogne i na drug kako sto mene me izlekuva.Poznat mi e psihickiot pritisok koj se slucuva koga se soocuvate so ovaa bolest i zatoa smetav deka e potrebno da go spodelam iskustvoto.I da ne zaboravam, posle 6 meseci konsumiranje na proizvodot jas i soprugot ocekuvame prinova (mislam deka ne e slucajnost).
Pozdrav dami

Одговори

Return to “Сексуално преносливи болести”