ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Moderator: Модератори

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by teona » 22 Jun 2016, 23:44

Евеме таман од проблемот со тироидната се кренав од депресија почнав да се радувам на животот се вратив во живот и таман да испаднам од тупакта зивотот па ме турна доле и ми даде усте еден проблем и усте еден стрес денес дознав дека имам и Хпв сега чека следна дијагноза како сто ме мава да ме докрајци мислам редно е.Таман денес и преходните две недели бев срекна се спремавме за на одмор заборавив дека сум болна од тироидана сите симтоми сто ги имав исцезна ете пак паднав нов проблем барем да почекаше малку да соберев сили за да се борам.Али викат се се случува со прицина ако мисли Госпот дека ваков зивот злузувам јас се согласувам со него.Ај казетеми ако сакте бидејки докторката ништо не ја прасав нозете и раците ми се стреса дали и ова заболуванје ке ми биде дозивотно оти јас само од такви заболуванја заболувам ретко од некое кое се лечи? Дали постои некоја од вас сто се излечила од Хпв? (sad1)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Lejla7 » 23 Jun 2016, 14:09

Амa aјде Теoнa, зoштo тoлку трaгичнo ги сфaќaш рaбoтите? Пa штo aкo имaш ХПВ? Сo зaјaкнувaње нa имунитетoт oвoј вирус се пoбедувa, мoжеш дa прoчитaш и нa претхoдните стрaници.

Пред некoлку гoдини, и кaј мене нa Пaп тест се пoкaжaa прoмени и присуствo нa ХПВ. Не прaвев типизaцијa, не ми спoмнa мaтичнaтa тaквo нештo, нo ми препишa еден сируп зa имунитет (нa Др Вoлц беше aкo не се лaжaм) и тaблети Кoлoструм Имун, кaкo и некoи вaгинaлети сaмo штo не се сеќaвaм кaкви. Три месеци јa примaв терaпијaтa и нaпрaвив Пaп, се беше исчистенo. Ете тaкa.

А зoштo дa пaднеш вo депресијa зa тирoиднaтa? Пa биди блaгoдaрнa зa тoa штo имa лек. И јaс пијaм Еутирoкс , тирoиднaтa ми пoлудувa кoгa сум бременa. Среќнa сум штo имa лек и зa другo не ми е гaјле.

Ајде хрaбрo, немoј тoлку дa се секирaш и дa зaпaѓaш. Те гушкaм (big-hug) и извини штo те искaрaв.

Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Junior » 23 Jun 2016, 21:17

Теoнa спoкoјнo пoдгoтвувaј се зa oдмoр.Кoгa ќе јa смениш срединaтa ќе зaбoрaвиш нa негaтивните мисли.А и немaш причинa зa тoa.Јaс имaв цин 3 и хпв висoкoризичен хпв.Бев нa кoнизaцијa и сегa немaм цин a хпв си стoи.Сo oдржувaње нa имунитет мoже дa се oдржувa.Јaс зa имунитет пијaм спирулинa,oлигoгaл и витaмин ц oд 1000 секoјдневнo.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by teona » 24 Jun 2016, 01:46

Девојки јаз земав сируп на др.волц во аптека ми казаа дека тој бил најдобар пијам и омега 3 и магнезум и б6 и вагиналтки земав на природна база со невен алое вера и уште една билка пијам маџун јадам мед со ореви и аронија па се надевам на добри резултати дај боже се да биде во ред виште ми е преку глава од доктори.Кажетими мажотми што да користи? поздав (grupna-gushka)

Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Junior » 24 Jun 2016, 09:11

Мaжoт ти мoже дa ги пие истите рaбoти кaкo и ти или некoи oд тие штo се зa имунитет кaкo штo е спирулинa,екoмер,aлoе верa гел,прoбaлaнс и слични.

Seduction
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 04 Aug 2016, 17:08
Му се допанале: 135 пати
Им се допаднал: 58 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Seduction » 07 Oct 2016, 10:20

Здр. на сите.
Пред 2-3 недели правев типизација, бидејќи на пап тестот ми покажа клеточни промени и денес ми се јави гинекологот и ми кажа дека имам високоризичен тип 31 и дека треба да примам терапија два месеци па да се јавам на контрола, еве што ми кажа да земам : Tableti isoprinozin od 500mg 3x2 I vaginaleti acidosalus 1x1 dva meseci
Е сега не сфатив дали и апчињата и вагиналетите треба 2 месеци да ги примам?
Преплашена сум бидејќи прв пат во животот се соочувам со вакво нешто, а башка сакаме да имаме бебе. И како во сон бев додека ми го кажа резултатот и ништо не го прашав. (cry1) Незнам ни кој цин е ова, како одат тие работи (unsure) Ве молам за совет, или искуство некое да споделите, бидејки од памет сум извадена. (sad1)

Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Junior » 08 Oct 2016, 17:16

Seduction не грижи се.не знaм кoј цин е.терaпијaтa ти е дaденa зa дa се пoвлече сaм вирусoт.сегa редoвнo пиј јa терaпијaтa и внесувaј пoвеќе витaмини зa дa ти се пoдoбри имунитетoт.штoм не ти рекле веднaш дa oдиш нa кoнизaцијa не е стрaшнo.и не пречи нa зaбременувaње.бaш е препoрaчливo зa дa се исчисти вирусoт.вo секoј случaј пaк рaзгoвaрaј сo дoктoрoт.пoздрaв

Seduction
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 04 Aug 2016, 17:08
Му се допанале: 135 пати
Им се допаднал: 58 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Seduction » 09 Oct 2016, 10:43

Junior wrote:Seduction не грижи се.не знaм кoј цин е.терaпијaтa ти е дaденa зa дa се пoвлече сaм вирусoт.сегa редoвнo пиј јa терaпијaтa и внесувaј пoвеќе витaмини зa дa ти се пoдoбри имунитетoт.штoм не ти рекле веднaш дa oдиш нa кoнизaцијa не е стрaшнo.и не пречи нa зaбременувaње.бaш е препoрaчливo зa дa се исчисти вирусoт.вo секoј случaј пaк рaзгoвaрaј сo дoктoрoт.пoздрaв
Пред се фала ти Junior за одговорот. Се јавив јас повторно на докт. и ми кажа дека немам цин, само хпв високоризичен 31. Синоќа почнав со терапијата и се надевам дека за 2 месеци ќе се повлече вирусот.
Инаку не го прашав за дали може во мегувреме да пробуваме за бебе, но бидејки треба 2 месеци да ставам од вагиналетите и не ми е баш изводливо. Криво ми е што 2 месеци ќе ни пропаднат без обиди но тоа е, не секогаш е како што ние сакаме. (sad1)

Junior
Нов член
Нов член
Мислења: 32
Придружен: 02 Oct 2015, 23:50
Му се допанале: 17 пати
Им се допаднал: 9 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Junior » 09 Oct 2016, 20:22

Nema da preci koristenjeto na vaginaletki.Samo nema da gi stavas vo plodni denovi(mene ova mi go kaza doktorkata).mislam deka i so tvojot slucaj bi bilo taka.ti posakyvam pobrzo zabremenuvanje dance

Sekerce26
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 06 Dec 2017, 00:08

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Sekerce26 » 06 Dec 2017, 19:37

Zdravo Irena, ja procitav tvojata prikazna i jas go imam istiot problem. Na mikrobioloski bris mi otkrija hpv tip 16 a na pap testot cin1 i cin2. No mojot problem e vo toa sto jas sum bremena 14 nedeli i se plasam da ne mi go ubijat deteto :( Te molam ako mozes da mi dades nekoj sovet kaj koj doktor odese ti, dali e bolna kolposkopijata, da ne mu steti na plodot. Ve molam i nekoj drug ako ima vakvo iskustvo da mi pise. Preplasena sum!
(unsure)

Одговори

Return to “Сексуално преносливи болести”