ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Debora » 14 Aug 2012, 18:37

Саншајн јас не ја разбирам дијагнозава, ама се спомнува и полип... една моја пријателка имаше полип и и го отстранија многу лесно со локална анестезија, бев воопшто да почувствува болка. Така да тоа сигурно не е нешто страшно. Е сега што е тој мозаик јас не знам, се надевам дека некој ќе знае. Кога ќе одиш по резултатите од ПАП-от? сигурно тоа ќе ги разјасни работите. (confus)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by sunshine_2012 » 14 Aug 2012, 18:42

iskreno i jas ne razbiram mnogu okolu mojata dijagnoza, dodeka me pregleduvase mi kaza deka imam mali promeni na kletki ??? mene toa ne mi zvuci dobro no demek toa e od stara ranicka pa se ljusti, ajde vo cetvrtok ke odam po niv pa ke doznaam so e. Trust in the Lord :)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by davidkjara » 24 Aug 2012, 01:35

Deneska primetiv deka od vnatresnata strana na mekoto kaj usnite na sredina mi izleglo topce pomalce me boli kako bubulice ova mi izleze od kako pocnav da nosam mirizlivi vloski dali e mozno hpv nemozam da zaspijam kako izgleda simptom na hpv lele panika uste 2 nedeli sum na kontrola a sum bremena ako e hpv dali moze da nasteti (help) (help) (help) (help) (help)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by bubace » 26 Aug 2012, 02:46

davidkjara wrote:Deneska primetiv deka od vnatresnata strana na mekoto kaj usnite na sredina mi izleglo topce pomalce me boli kako bubulice ova mi izleze od kako pocnav da nosam mirizlivi vloski dali e mozno hpv nemozam da zaspijam kako izgleda simptom na hpv lele panika uste 2 nedeli sum na kontrola a sum bremena ako e hpv dali moze da nasteti (help) (help) (help) (help) (help)
Давидкјара јас мислам да не се секираш.Не ти е тоа брадавица. Тие не болат.Само излегуваат најпрвин како мали израсоци со боја на кожа и после си раснат. Мислам дека ти е некое бубуличе кое ќе ти помине само од себе. Сега во бременоста имаме и повеќе бело прање и стално некако сме мокри доле, и нормално е да излезе нешто. А ова со влошкиве барем немиризлии да користиш. Можеш понекогаш со камилица да се одмиваш, и не се секирај, не ти брадавица.

Него јас да ја искористам темава пошто првпат ја гледам (re) . Јас веќе со години имам неколку брадавици-кондиломи или како и да се викаат.Интересното е што на ниеден ПАП до сега не ми се појавило ХПВ. Не ми е јасно. А брадавициве излегуваат само од ХПВ колку што знам. Не е тоа битно, сакав да ве прашам дали може нешто сега во бременоста да користам за да ги тргнам пред пороѓај, ама да не е горење и ласер? Читав за еден спреј Глигзен мислам се вика. Имам само две така поголеми, и неколку ептен ситни. Страв ми е да не му се пренесат на бебето, иако матичнава ми вика дека нема шанси. А она ми најде лек-ќе ми ги подврзела со конец и они ќе си паднеле....

Маринела и Саншајн како сте? Што има ново?
Поздрав (l2)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by davidkjara » 26 Aug 2012, 06:50

Bubace topceto veke i go nema onaka malecko epten e no imam zakazano za vo ponedelnik da me zirnat da mi se smiri sovesta ali ne mi se veruva ako e bradavica deka taka ke ja snema no sepak ke vidam eve ke go prasam doktorot dali smees toj sprej da go koristis bidejki ke odam vo ponedelnik (l2)

bubace
Домашен член
Домашен член
Мислења: 601
Придружен: 02 May 2012, 20:32
Му се допанале: 249 пати
Им се допаднал: 235 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by bubace » 26 Aug 2012, 14:14

Ете гледаш,го снема топчето, а брадавиците не ги снемува, они само напред идат,никако назад (laugh1) Значи стварно било нешто како бубуличка, и ете ќе си помине.
Ако не ти е проблем прашај го гинекологов за спрејов, би ти била благодарна.
Цмок (l2)

davidkjara
Редовен член
Редовен член
Мислења: 376
Придружен: 14 Jul 2012, 08:46
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 125 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by davidkjara » 26 Aug 2012, 17:31

Bremenosta me napravi ogromen panicar ginekologot mi kaza WELCOME TO THE CLUB (smile) takvi ste vie trudnicite :) Bubace sekako deka ke go prasam za sto sme tuka na forumot da si pomagame zar lekarite ni se 24/7 i moze li da znaat onie sto ne se trudni kako ni e eve ja sum kako drug covek vo moeto telo Bubace ke ti pisam vo licna poraka pozdravce (l2)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by ripcence » 22 Nov 2013, 14:16

Бев кај матичната да си го земам боледувањето е ептен се изнервирав, си реков сега и ова ли требаше да ме снајде, ми стигнал ПАП тестот, пишува да се направи ХПВ типизација (ner) (ner) (ner)
Докторката ми рече неможе сега да се прави типизацијата, најрано можам 3месеци откако ќе се породам. (sad1) (ner) И ако сум правела и ако покажело некој ЦИН секако неможело ништо да се превземе. (ner)
Знае ли некој дали навистина несмее сега да се прави типизација (почнав сомничава да станувам кон докториве) (confus) (ner)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Bobe » 22 Nov 2013, 14:22

jas znam deka ne smee Ripce (a2)
I jas imam HPV I eve si cekam za tipizacija,a zamisli da mi ispadne bfp ke si cekam kolkuuuuu meseci (scratch) (tap)
nemoj da se sekiras,kaj nekoi se pojavuva na pap HPV,i op na tipizacija nisto (smile) ,sega za sega vrzani I se racete taka mislam (sad1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: ХПВ (генитални брадавици) и Генитален херпес

Post by Радост » 22 Nov 2013, 14:36

Рипченце јас не знам дали смее во бременост ама лани во август мене така ме извадија од памет. Од што бев исплашена, отидов во Ремедика и 2.500 си платив само за да ми стигнат резултатите најбрзо. Се покажа нека нема ништо од ХПВ, а од која причина тоа го имаше на ПАП тестот, никој не ми кажа.

Се надевам и кај тебе ќе е ист случај. (a2)

Одговори

Return to “Сексуално преносливи болести”