Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Moderator: Модератори

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by ripcence » 19 Sep 2013, 19:22

Радост јас одам кај комшиката негова др. Лиле и гледам дека баш и нема многу пациенки кај него, другарка моја одеше кај него и го смени не беше задоволна ама од која причина незнам.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by sunshine_2012 » 19 Sep 2013, 19:29

Мила Бела јас би ти го препорачала Др. Органџиски од Штип. јас сите 3 бремености сум ги поминала кај нив а и прегледите ги правев супер задоволна сум од него. (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Радост » 19 Sep 2013, 19:37

ripcence wrote:Радост јас одам кај комшиката негова др. Лиле и гледам дека баш и нема многу пациенки кај него, другарка моја одеше кај него и го смени не беше задоволна ама од која причина незнам.
Оф, таман ќе се решам за некој и пак одново.:) Фала ти рипченце. (a2)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by ripcence » 19 Sep 2013, 20:31

Mислам дека некаде прочитав дека ти е само за рецепти и упати...или можеби сум грешка? Ако ти е само за тоа можеш и кај него, па ќе се видиме некој пат таму со мешињата (rolll) (rolll) (rolll) сестрите им се на еден шалтер (laugh1) (laugh1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Радост » 19 Sep 2013, 20:41

Да. Не ми менува многу зошто јас 4 години одам кај Ефремов ама за брисеви и слични работи со испитувања не давам пари на приватно. (rolll) Оваа што ми беше многу години матична почна ептен експерт да се прави и за секој упут ескивираше, дури не ми ни даде за притисокот иако и ендокринологот денес ми рече дека треба да појдам на нефрологија. Така да се надевам дека ќе е разбран човек.

А уште ако истераме и еден муабет на шалтер, плус во добивка ќе сум. (joy)

Iris
Нов член
Нов член
Мислења: 23
Придружен: 18 Aug 2013, 19:42
Им се допаднал: 15 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Iris » 22 Nov 2013, 16:23

Здраво на сите. Денес правев скрининг во 12та нед. кај д-р Ложанковски, а претходно на прегледи одев во Систина. Ложанковски многу ми го испофалија и ај и јас кај него. Ехото се покажа супер, бебушот е во ред (rad) (rad) (rad) , ама д-р некако како незаинтересиран ми се виде. Му носам резултати од крв, серумското железо ми е 27 (покачено) а тој ми вика пиј железо и Мамавит. Дали некој ќе сака да сподели искуство од кај него, зашто се чувствувум несигурно. Поздрав.

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Girl » 16 Apr 2014, 14:54

Zdravo, jas se najdov na ovaa tema zosto sum mnogu vo nedoumica, citam mnogu razlicni mislenja za mojot ginekolog a i malce me uplasi prviot pregled vo bremenosta. Maticen mi e D-r Tase Cvetanovski, dali ima nekoj iskustvo so nego, sto mi preporacuvate? Dali da odam dopolnitelno vo Sistina za drugi pregledi, da se osiguram deka se e vo red?
Iskreno malku sum isplasena, treba da odam za srceva akcija, a se mislam denes ili utre da odam vo SIstina da vidam kako se razviva plodot... Ako imate iskustvo spodelete... Izvinete za latinica, nemam mak poddrska na ovoj komp...

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by milena15 » 07 Sep 2014, 11:53

Девојки..на кој му е матична Љубица Кузмановска од чаир сакам да прашам нешто во врска со неа?

Mesecinka95
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 12 Oct 2023, 21:59

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Mesecinka95 » 12 Oct 2023, 22:05

Здраво девојки!
Сакам да го споделам моето искуство со Надица Геровска од гинеколошката ординација МАМА. Претходната недела бев 7ма недела бремена и ми излезе хематом. Поради тоа имав отворено боледување и морав да мирувам. После две недели отидов да го затворам боледувањето и секако Надица да ме прегледа. Ми правеше ехо и покрај хематомот "виде" некакво си меурче на местото каде што треба да се формира 'рбетот на плодот. Видно испаничена почна да објаснува дека е многу рано сега за да знае што е тоа и дека може да е проблем, ја прашав дали треба да бидам загрижена, ми рече да и дека нема што да правам освен да дојдам за две недели кога ќе може појасно да види за што се работи. Ја прашав дали е ова ретка појава, ми рече дека можеле да се појават такви меурчиња па да ги снема, ама може да е и сериозен проблем и сподели пример за друга пациентка каде што поради тахикардија на плодот (сосема не поврзано со мојата ситуација) и ја прекинале бременоста. Секако дека се вознемирив и и се јавив на докторката која што првично ме прегледуваше во Ремедика. Ми закажа преглед со скриничар, гинеколог - акушер иако е рано, за секој случај да се провери дали нешто не е во ред. Докторката во Ремедика беше многу фина, ме прегледуваше подолго време и ми кажа дека базирано на гестациската недела се е во ред и се развива се како што треба. Единтвено "меурче" е делот каде треба да се формира мозочето за што во оваа недела е премногу рано и затоа изгледа како црна празнина.
Веднаш ја сменив Надица, но сакав ова да го споделам за не дај боже утре некој нема слично искуство, да знае да оди на второ, трето мислење. И откако го споделив ова со другарки/колешки слушнав слични ситуации со неа.

Одговори

Return to “Здравје”