ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Moderator: Модератори

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 06 Jul 2016, 08:53

Ниедна нема правено биопсија ?!?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 07 Jul 2016, 17:09

Фала многу на сите (grupna-gushka)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Lejla7 » 07 Jul 2016, 17:13

Бубе, јaс прoчитaв aмa сaмo ехo имaм прaвенo и не мoжaм дa ти пoмoгнaм. Не се секирaј, ќе биде се вo ред верувaм.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 07 Jul 2016, 17:27

Фала Лејла бев и на друго мислење, сепак треба биопсија (cry1) ќе се јавам да закажам утре па ќе ви кажам како поминав

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Vesela » 07 Jul 2016, 20:42

Бубе Драга, со лесно. Сосем случајно лани на гинеколог ( додека бев на преглед за друго) дојде во ординација пријателка на докторката со истата мака како твојата ( сега прочитав дека од поодамна си пишувала за маката) исплашена дека биопсијата може нешто да активира. Докторката и објасни дека 100% гарантира дека таква работа не е можна. Дај Боже се д биде со лесно и се да биде во ред (grupna-gushka)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 14 Jul 2016, 22:41

Дури бев на преглед кај петановска во ремединка и спомнав како дознав дека нешто не е во ред со тироидната па жената рече дај и градите да ги видам .
Значи тоа за коа охридските доктори ме праќаа на биопсија рече дека не е страшно фала богу, дека е некое чудно ткиво но не е малигно .
Таа виде стар фиброаденом на другата града за кој инсистираше да се отстрани (cold) рече да не те плашам ама ова треба да се отстрани , најпрво кор биопсија за да знаеме до шо имаме работа па после операција.
Овој охридските доктори не го ни спомнаа (fr)
Рече лето е да не правиме сеа операции наесен реши си каде и кој доктор и да средиш се , и гради и тироидна .

Оф леле а јас си мислам здрава сум :/

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Lejla7 » 14 Jul 2016, 23:12

Бубенце, се зa штo имa лек не е стрaшнo (big-hug) (big-hug) (big-hug) Немoј дa се секирaш (big-hug) (big-hug) (big-hug)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 28 Oct 2016, 23:15

Девојки конечно правев биопсија . Излезе дека се бенигни мамарни цисти . И двете грутчиња. Е сега во описот пишува извадена е такава и таква течност (опишана по боја и структура) при што промената комплетно колабрира ?!?

Што значи тоа комплетно колабрира? Дали знае некој ?

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Bube » 14 Jan 2017, 17:00

Ме оперираа од таа грутката што ја имав баш на 5ти јан . Во понеделник одам за конците да ги тргнат. Не е страшно многу ама страшно е (cry1) од здравје нема поубаво . Одете на редовни прегледиии ве молам (grupna-gushka)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by sunshine_2012 » 14 Jan 2017, 22:34

Бубе побргу да закрепнеш . Во право си редовни прегледи се важни. Јас немам отидено да прегледам дојки, или сум бремена или пак дојам, и еве уште си дојам ама само со едната града. кога ке престанам да дојам и кога ке се повлече млекото тогаш планирам д појдам на целосен преглед на градите. ти посакувам се најубаво. (big-hug)

Одговори

Return to “Здравје”