ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Moderator: Модератори

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by belomorka » 05 Jun 2012, 08:13

Еве една нова тема. Вчера бев на ехо преглед на дојки. Јас веке неколку години идам на преглед кај Д-р Маја Чапова сега работи во Систина. Лани кога бев и кажав дека ке правам инвитро и бидејки имам гоолеми гради Е 75, ми рече за да сме мирни ке нааправиме и мамографија и ехо. Резултатите ми беа супер, но ми рече доколку во една година двапати правам инвитро обавезно помеѓу двете инвитра да одам на преглед. Значи ако е се во ред ехо се прави еднаш годишно а мамографија на 2 години. Вчера ми направи само ехо и ми рече дека сум супер а во поглед на инвитрото ми рече да не се откажувам и да не чекам големо растојание а да и уште нешто ми рече дека во просек отприлика после 3 поточно 4 инвитра се враѓа со плод.
Инаку ехото ме чинеше 2000 денари. Докторката е најдобар диагностичар во македонија многу е фина љубезна.

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by pepelaska » 05 Jun 2012, 14:40

Јас досега на мамографија не сум била никогаш,а многу сакам да се снимам и не што сакам само, туку требат контроли да си се прават па ме интересира дали тоа сниманје е болно? Неодамна бесе се распрашував и една приателка ми рече демек многу болело,други велат не а не дека пробале туку така слушнале од други па ме интересира од васе лицно искуство како е боли или не?

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by belomorka » 06 Jun 2012, 01:06

Не мила воопшто не боли тоа беше порано кога се правеше со старите апарати сега само мало притискање и тоа ако градите се помали, а јас бидејки имам големи гради воопшто не почуваствував болка, повеке ме болеше кога ми правеше ехо. Знам дека и на клиника во скопје има нови апарати и дека еднаш годишно е беспари само со плави картони.

pepelaska
Нов член
Нов член
Мислења: 49
Придружен: 06 May 2012, 14:59
Им се допаднал: 1 time

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by pepelaska » 06 Jun 2012, 11:08

Фала ти за информацијата сега можам да се решам да си закажам,па барем наредните 2 години ке бидам раат. (joy)

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Miki » 08 Jun 2012, 22:53

Супер тема. девојки, болело не болело, обавезно сите на преглед!!! Мој искрен совет. Мене ме прати Петановски, прв пат кога направив муабет со него. Прво мислев дека ме праќа за даземат повеќе пари од мене, а после сфатив колку паметен совет е тоа. Со овие хормонлниве терапии што ги зимаме, влегуваме во ризична група, и треба секоја промена да се следи внимателно.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by belomorka » 09 Jun 2012, 08:23

мики во право си. Јас пред првото инвитро, си ги направив сите прегледи, и дојки и ехо на абдомен и заби се си проверив, без никој да ме упати некаде, сакав да си бидам раат.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Lejla7 » 09 Jun 2012, 11:54

Нели мамографија се прави после 40та, освен во случај на рак на дојката во семејството?

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by belomorka » 10 Jun 2012, 08:44

Да така се препорачува. но докторката кога и кажав дека се спремам за ивф (тоа беше лани во април) она ми рече тогаш ти предлага да направиме мамографија, бидејки дојките се големи да може убаво да ги видиме, и ако случајно во текот на годината правиш и друго ивф пак да дојдес пред тоа.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by kit-kat » 22 Jul 2013, 21:58

Јас прв пат ехо направив во октомври,се беше во ред.Само на десната дојка ми забележа фибро лимфна жлезда,која ја имам од првата менструација како девојче.Бев уште тогаш на преглед,но ми рекоа не е ништо,поврзано е со циклусот.
Контрола после 6 месеци,а сега гледам дека поминале 8-9 месеци,па сакам деновиве да одам.Кои денови од менструација се прави?Мислам 4-10 ден?
И јас си ги средив забите,се навооружав со витамини посебно од Б групата,уште дојките па со нова надеж за (t3) .

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: ПРЕГЛЕД НА ДОЈКИ

Post by Mimi Bella » 30 Aug 2013, 22:39

Jas na eho bev pred 2 nedeli moze i nesto poveke i doktorkata mi rece deka sum imala nekakvi crni damki vnatresno deka ne bile strasni i deka ke gi nadgleduva od vreme na vreme. Sega veke nekolku dena mi se oteceni gradite i me bolat a rano mi e za da dobijam i po malku me plasi toa.

Одговори

Return to “Здравје”