Реума, артритис ...

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Реума

Post by kit-kat » 19 Oct 2013, 09:12

Баш ќе пробам.Овие дена кичмата ме растура (stomp) .
Знам дека од замор е од јаболки берење на скала.Ама барем ќе имам вкусно млекце со мед и цимет (pipi)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by Debora » 11 Sep 2014, 15:57

На некој можеби ќе му се најде како информација. За болки во зглобови и половината, исто така помагаат и капсули хиалуронска киселина. Летово едно време сакаше да ми се укочи половината (тета сакаше многу да трча со бебушката во раце (pipi) ), после неколку дена земање на хиалуронска киселина ми помина. (thumbup)

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by Neda_Jovan » 29 May 2015, 16:31

Eve me na malku poinakva tema so maka. Imam nenormalno golemi bolki vo racete i najmnogu vo gorniot del kaj muskulite vntatre vo koskata. Mnogu mi se vlosi otkako e roden D bidejki e tezicok i go drzam vo race. Veruvajte mi po noke ne spijam od sto nemozam polozba na racete da im najdam. Edno kese smoki nemozam da otvoram od sto i so prstite ne fakam ubavo. Racete gi krevam do visina na gradite i tolku mozam. Tuka procitav deka reuma so krven test se utvrduva a..kade da odam? Da vidam dali e toa? Dajte mi mislenje ako mislite deka e nesto drugo..
I na fizikalna odev no nisto ne mi pomogna (ner)
fala od napred

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by teona » 14 Mar 2016, 01:39

Zdravo devojki problemot so bolka vo zglobovite go imama odamna ama ne sum bila na doktor e deneska koga stanav sabajleto zglobot na nogata mnogu me bolese nemozev da zgaznam na nogata i otece odma nad zglobod utre ke odam krv da mi zemat da vidadt sto e rabotata ama mnogu mi e strav nemozam da zaspijam od misla...... (confus)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by Радост » 14 Mar 2016, 13:09

Нема потреба да се плашеш, постои терапија ( лекови ) кои ќе ти помогнат.

(bu)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by teona » 16 Mar 2016, 20:45

Zdravo devojki ve molam sa sovet i iskustvo ako ste imale jas sum preplasena mnogu deneska bev na ispituvanje na CRP RF ALT i CRP e pokaceno i jas se isplasiv zosto procitav trista gluposti na internet kako mozelo da bide maligno zaboluvanje ako e pokaceno doktorot mi vika nema sansi da e toa se raboti za infekcija ama jas se preplasiv i uste nemozam da se smiram duri sto se voznemiriv aritmija dobiv inace CRP treba da e 10 a kaj mene e 21..pozdrav
 ! Message from: Дебора
На форумов пишуваме на кирилица, линк до правилата app.php/page/pravila-na-forumot

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by teona » 18 Mar 2016, 00:39

Здраво девојки сакам да ве прашам колкава траба да биде вредноста на ЦРП за да ознацува некоја лоша болест знаете на која мислам.Кај мене е 21 докторот ме обидува дека не е нисто страшно но јас неможам мирна да бидам...Седимтецијата ми е 22 а ЦРП 21. Отпревен коленото ми отече бев на лекар и кај нас во велес здраството е катастрофа ми ја гледа ногата ни крв ни снимка ни испитуванја вика вода е зема шприц вода ке вади му бикам како тама докторе дај прво да испитаме да бидиме сигурни дека е вода и не му дадов си заминав...Послем една ден отокот падна....Е сега ме пласи сто е ЦРП 21 И СЕДИМТАЦИЈАТА 22.А со зглобовите на раците имам мака 5 години уназат ме болат дали некој имал искуство со зголобови нека ми каза нешто... Оти јас сум многу плашлива триста филмови ми се прават во клава од сто многу се плашам и мислам дури и несоница имам......Поздрав и ве гушкам (kup) Фала богу сто постои форумов сто мозеш да споделиш искуства да добиеш совети и да си ги кажеш маките.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by Радост » 18 Mar 2016, 09:53

Теона 21 е високо црп, но воопшто не е толку високо за да така се преплашиш. И со реума може да е така високо, мене ми било дури и до 40. Треба и реума фактор да ти се направи, само со црп не може да се утврди.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by teona » 19 Mar 2016, 01:04

Радос го направив и тоа испитуване РФ испадна негативно.А и ти имаш проблем со зглобовите? Какви испитувана правеше?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Реума, артритис ...

Post by Радост » 19 Mar 2016, 10:26

teona wrote:Радос го направив и тоа испитуване РФ испадна негативно.А и ти имаш проблем со зглобовите? Какви испитувана правеше?
Не, со зглобовите немам проблеми. Имам реума од 16 години и имам испитувано црп кога ми беа отечени рацете и нозете, затоа сакав да те утешам дека не е превисоко за да помислуваш на нешто толку лошо.

Моја логика за зглобовите треба да ти се направи и ренген снимка да се види да не има некои промени. Вака само со крв баш и не можат да утврдат многу.

Одговори

Return to “Здравје”