Реума, артритис ...

Moderator: Модератори

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Реума, артритис ...

Post by belomorka » 30 Aug 2012, 15:06

Здраво девојки. Ајде малку и на друга тема да пишувам. Ако има некој искуство се реума нека пише. Мене скоро цела недела ме боли грбот како да сум укочена (а можеби и сум) ама за првпат сега ме болат и рацете поточно шаките и кога ги виткам прстите и ги исправам ме боли, како да сум здрвена имам такво чувство. Сестрами ми вика сигурно ти е реума. Прво мислев да не ми е вирус оти цело тело ми беше малаксано, ама пиев 3-4 дена парацетамол и фервекс и болката во прстите сеуште ја имам. кога куцам на компјутер подолго морам да ги истријам една од друг инаку ме се грчат. Кажувајте некој лек.
Фала ви однапред

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: РЕУМА

Post by Petra » 01 Sep 2012, 19:56

Belomorka ne znam lek, ama mozes da proveris dali se raboti za reuma ili e nastinka. Preku krv se proveruva.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: РЕУМА

Post by kit-kat » 09 Feb 2013, 19:51

Барајќи одговор за мојата болка дојдов до оваа тема,па да ве прашам какви се всушност ревматските болки?
Јас често страдам од болки во кичмата,крстот,главата,но овие дена секоја коска од моето тело ме боли и вие.Дури прстите на рацете и нозете до коските на јаболчниците и вилицата ме болат.
Ве молам за совет

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: РЕУМА

Post by Debora » 31 Mar 2013, 17:04

Ајде да се придружам во реуматичарскава тема. (laugh1)
Јас приметив дека во последно време, ден пред да врне, ме вијат коските во колковите, колената, нозете ... мислам дека е реума. (smile)
Реумата е воспаление на зглобовите и ткивата. Мене многу ми помага ако се напијам една капусла куркума - турмерик. Куркумата има против воспалително дејство и подобро ми делува од неколку бруфена.
Во последно време пробав и капсула од Boswellia, не го знам македонското име на ова растение. Се работи за роднина на темјанот, и исто така ме изненади пријатно со резултатите. (rad)
Порано против болки во половината земав големи дози на бруфен, а зимава открив дека неколку бруфена можам да ги заменам со една капсула куркума или Boswellia. (rad)
За жал и двете растенија не смеат да ги земаат трудници.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Реума

Post by Debora » 06 May 2013, 10:10

Интересна статија од Др. Меркола, за остеоартритис (најчесто се јавува кај повозрасни лица) и реуматоиден артритис (се јавува и кај помлади). Иако се различни болести, вели дека помагаат истите нешта. Во статијата објаснува како со природни средства да се контролираат овие болести.

http://articles.mercola.com/sites/artic ... tment.aspx

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Реума

Post by Vesela » 07 May 2013, 11:23

Девојки и мене ме фати овој костобол или реума. Особно на вакво променливо време ужас. Вчера не сум можела да станам од кревет од болки во нозете и кичмата. Морав да се напијам еден ДИКЛОФЕНАК ретрд да почнам да функционирам. За жал кај нас изгледа е наследно бидејќи и баба ми и мајка и ја имаат иста мака. Дури мајка ми ми кажа дека правите болки и симптоми на реума и артиритс и се појвиле на моја возраст. За жал лек нема. Одеше мајка ми и на терапиии и на бања, ама пак се враќа болката. Дури еден доктор и рече: Од ова болест не се умира, ама кога ќе умреш уште 10 години ќе те болат нозете. И во право е многу боли.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Реума

Post by Debora » 07 May 2013, 12:14

Весела нема траен лек, ама има работи што ќе ја намалат или отстранат болката. Јас откога ја откив куркумата, не сум се напила бруфен.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Реума

Post by Vesela » 07 May 2013, 12:37

Дебора, јас прв пат слушам за Куркума, ке може да ми кажеш од каде да ја купам, да и купам на мајка ми да пие

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Реума

Post by Debora » 07 May 2013, 13:03

Тука отворив тема за куркума - турмерик topic1182.html , има неколку линка ако сакаш да ги разгледаш. Јас имам нарачано во форма на капсули, треба да ги има каде што продаваат производи на Swanson. Не само за мајка ти, можеш и ти да си ги пиеш кога е овакво времето.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Реума

Post by Debora » 18 Oct 2013, 21:26

Не е баш реума, ама за болки во половината открив дека освен куркума, многу ми помага и цимет. Пола лажиче во чаша млеко со мед, баш ќе пробам и во чај дали ќе се пие. (smile)

Одговори

Return to “Здравје”