БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Moderator: Модератори

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: bolki vo zeludnikot

Post by maried » 14 May 2014, 08:22

Kikuv4e, nie mozeme da ti dademe sovet sto I kako sme piele, ama najdobro e da si posetis lekar, sepak si doilka,a mislam deka vakva tema veke postoi, no od mobilen pisuvam,nemozam da ti ja postiram, ke ti pisat drugite clenki. Pozdrav.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by kit-kat » 14 May 2014, 09:10

Кикувче нека е здраво и живо бебенцето.
Тука го префрлив постот бидејки не одговараше во зачнување.
Пробај чај од кантарион, но претходно прашај во врска со доењето. (smile)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by teona » 25 Nov 2016, 18:42

Devojki da ne imala nekoja iskustva so bolka vo gorniot del od abdomenot pod gradite duri vo sreda mi zakaza za snimanje a vo ponedelnik za bakterija da proverat?

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by Mari G » 01 Dec 2016, 08:57

Теона јас имав такви болки, беа неподносливи. Првиот наод од матичен беше дека имам болки во желудникот потоа дека имам камен на чолчка. Бев на прегледед на специјалист,ме гледаа на ехо и последното бешпе дека немам камен на чолчката. Никој не ми кажа дали сум имала болки во желудникот или во жолчката, бидејки болките биле слични и приближно на исто место.За бактерија не се работеше... Др. хирург и др. на ехо што ме гледаше ми рекоа само дека нема камен во жолчката. Претпоставувам дека беше желудникот. (confus) (sad1)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by teona » 01 Dec 2016, 15:49

мари г и јас бев вчера ме снимаа на ехо докторот ми рече дека се било добро е од каде толку јаки болки стварно незнам последниот пат до инкција стасам во жолчката сум немала камења црниот дроб добар се добро е сеа он неможел внатре да го вии желудникот ке треба со црево ако се јавеле пак болки тебе усште ти се јавуваат ли болки и како ти помина ич некјкам да треба и таков преглед да правам позз (big-hug)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by teona » 13 Dec 2016, 02:30

здраво девојки нема раат од мене и од мојте проблеми еве пред два саати пак имав болки незнам што да правам маги г ти како се реши од болките ме боли одма под градите на десната страна бев на обично ехо на абдомен имам камче на бубрегот ама тоа нема врска со болката во горниот дел од абдоменот и жолцката е празна само била преклопена ама тоа немало врска некој со таква се рагале и од тоа не биле болките и тоа ли ке ме снајде на црево да одам (ner) (ner) барем еднаш да напишав радосна вест на форумов само проблеми ке си го сменам никот од теона во малер (brows)

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by Mari G » 13 Dec 2016, 17:19

Теона мене ми рекоа да пијам ланзул и да внимавам на исхраната, т.е да не јадам мрсно и благи работи. Ти внимаваш ли на исхраната, нели ти даде др. некој совет?

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by teona » 14 Jan 2017, 21:04

Девојки болките биле од жолчката воспалена и повеке камчиња ситни во различна големина и тоа мораше да ме снајде сега како што ми тргнало одиме на следна дијагноза сега пијам антибиотик да се смирило воспалението (ner) девојки да не сте имале ваков проблем лек некој да не знае веке сите вие работи ме изнемоштија поздрав и немој да се нервирате за да не ви биде како мене бидете срекни сто сте здрави зосто здравиот има милион зелби а болниот само една да оздрави (smile)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by teona » 07 Jun 2017, 17:09

Здраво девојки никако немозам да го најдам решението на мојот проблем имам болки во горниот дел од абдоменот под градниот кош имам и повремена диареа имав камења во жолчката ми викаа дека се од тоа болките ја оперирав жолчката и еве сега пак ги имам истете симптоми пак имам болки повремена диареа бев на интернист седиментација 15 тсх 3,41 црп 0,4 хемоглобин 13,4 уреден липоиден статус уредни хепатални тестови уредно трансиминази фецес негативен на хеликобактери негативен фецес на паразити и портозои коментар на докторот нема физичка болес а јас тие болки си ги имам и не ми е јасно како мозе толку јаки болки да осекам на психичка основа многу се плашам а де не нешто страшно од нервоза ослабев 15 кила си помислив да не ме боли од еутироксот ама докторот вика не од тоа ти немаш душевен мир по стрес си уплашена си а како да не бидам уплашена кога ке ме ватат болки секави мисли ми се вртат во главата и немозам да поверувам дека може некој да се витка од болки А да е на психицка основа ако имал некој ваков проблем нека пише (ner)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by SMESKO » 11 Jun 2017, 09:53

Здраво Теона,како си,како се болките,ти поминаа?

Морав да ти пишам кога те прочитав,за прашањето дали имам искуство околу тие болки,немам искрено но твоите постови не се за оваа тема.Мислам и јас како др ти си многу исплашена,вознемирена,психички опадната личност,немој да ме сфатиш погрешно но што толку те грижи?Постојаните црни мисли црно ти пишат,затоа мислам а и тврдам дека треба малку да уживаш во животот и да не ги пропушташ убавите моменти кои и сама можеш да ги креираш.По мое ти не одиш на работа и не се дружиш со луѓе кои би ти ги отргнале тие мисли од главата и би те поучиле да си оптимист во животот ш дури се свртиш назад животот ти поминал,а како ти поминал ти сама одлучуваш,секој сам си ја пише книгата на животот.Помисли барем еднаш на оние кои ги губат најмилите,на оние болните кои страдаат секој ден,на оние кои се гладни секој ден а не се откажуваат од животот(морам еден пример да ти посочам,девојка млада можеби 30 години со ампутирана рака игра на свадба како ништо да не и фали,како да е најсреќна на овој свет,не сакам да навредам но навистина тоа беше баш убаво чувство како ја гледам да се радува како таа не се откажала од животот)

Биди среќна зш си жива што имаш фамилија треба да им се посветиш многу,посветувајќи им се ти ќе сфатиш дека љубовта е најважна во животот.Извини ако звучам немилосрдно,нехумано и нечовечна ама тебе ти треба навистина помош од психијатар.

Те (big-hug) (big-hug) (big-hug) и ти посакувам во наскоро време да се пронајдеш себе си и да уживаш во животот кој е многу краток (bu)

Одговори

Return to “Здравје”