БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by Debora » 09 May 2013, 17:16

Не знам што да кажам. Можеби повторно треба да отиде на лекар, да се види да не има и некој друг проблем штом нема подобрување. Да не не е само на психичка база.

BABYEARS
Нов член
Нов член
Мислења: 68
Придружен: 13 Aug 2012, 19:04
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 64 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by BABYEARS » 09 May 2013, 17:50

Вера не знам од каде си, но знам дека има жена во кочани што прави чај за таа бактерија, и знам луѓе кои ја излечиле благодарение на чајот. Ке се потрудам овие денови да најдам број ако сакаш да пробате.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by maried » 09 May 2013, 18:11

Вера и јас имав проблеми со желудникот, ама немав бактерија, јас со мелен кантарион помешан со ладно цедено маслиново масло се оправив, ако ти е од корист ке ти кажам како се прави, а има многу начини на природна база за таа бактерија...се надевам дека се ке биде добро (smile) (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by Debora » 09 May 2013, 18:17

Мерид ај ако не ти е тешко, напиши го лекот со кантарион. Јас не сум слушнала досега дека се прави со мелен кантарион.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by maried » 09 May 2013, 20:32

Debora, вака се прави..во машинка за кафе се мелат само цветовите на кантарионот, од една ќитка кантарион, после се пресејува на ситна цедалка да стане како брашно...се става во чинивче и се става ладно цеден маслинов зејтин, само ќе пазиш да не го направиш многу ретко, значи едно капаче од прилика..после тоа си правиш топчиња големи колку леблебија, и си ги ставаш во нешто пластично едно до друго, и одма ги ставаш во фрижидер. Од наредниот ден почнува терапијата, се пие секој ден по два пати, еднаш наутро на гладно, си ставаш едно топче во уста и со вода си го голташ и еднаш навечер пред спиење, терапијата трае 20 дена, после ако не ти е подобро правиш пауза и уште една доза....Рецептов ми го кажа тетка ми, и како што она ми кажа, жена нејзина блиска со овој лек излечила чир на желудник, јас имам гастритис и мене ми помага...поздрав!! ако не ти е јасно нешто слободно прашај (smile) (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by Debora » 09 May 2013, 22:18

Мерид фала ти, никогаш не сум слушнала за овој рецепт. (a2)

vera1
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 May 2013, 14:42

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by vera1 » 09 May 2013, 23:16

nie ne sme vo makedonija vo usa sme momentalno i ne znam kolkazvi se sansite za da se stigne do tie prirodni lekovi....ne znam sto da kazam ni dadoa edno kese so apcinja i deneska pak bevme povtorno na lekar i mu gi napravija site ispituvana i na krv i se drugo go slikaa so magnetna rezonanca i exo mu praveja i drugi ispituvanja neznam kako da gi objasnam na resperitaorniot sistem....i na site apcija sto mu gi dadoa gi citami kontra indikaciite i mislam deka kaj nego gi ima deka e alergicen na nekoi lekarstva dali moze da se ispita toa po sto maz mi vika deka ne bil alergicen do sega

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by Petra » 09 May 2013, 23:49

Вера1, најпрво (dobr) ! (kup)
Вера, може да се испита дали е алергичен тм. Тука во МК, правев алерго тестови на имунологија преку крв. Таму не знам како би испитале. Инаку, можно е да е на психичка база,сепак најдобро би било да направите и други испитувања. Се надевам дека ќе бидат добра контролата и дека овој проблем во најскоро време ќе го нема. (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by Vesela » 10 May 2013, 09:59

Вера добредојде на форумов.
На мојот сопруг пред 7 години муја најдоа истата бактрија во желудник како на твојот сопруг. Пиеше еден куп апчиња, и се смири. о после 6 месеци повторно му се појави и пак истата терапија. Што доктори не поминавеме и сите ни рекоа дека таа бактерија не се лечи, си седи во организмот и се активира наа зголемена нервоза или на зголемен внес на јаглехидрати. Затоа му дадоа да пие апчиња против болки во желудник и намалување на киселина и посебен режим на исхрана. Значи основно не смее да остане гладен, треба на секој два саати да јаде по малку да не предизвика зголемување на киселината. потоа не смее да јаде шеќери (торти, чоколади,кекси, бомбони, бел шеќер) особено не на гладно и никако навечер!!!. Потоа ограничено смее да внесува леб, шпагети и други јаглени хидрати. Млеко во ограничени количини, а јогурт и кисело млеко може. Кога се придрува на оваа исхрана има помалку болки, скоро и да ги нема.
нека проба со овој режим на исхрана може ќе му помогне.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: БОЛКИ ВО ЖЕЛУДНИКОТ

Post by merlin » 10 May 2013, 12:17

Mozam malku da vi pomognam okolu problemi so zeludnikot..kako prvo zeludnik boli od neredovna i nepravilna ishrana i se drugo se povlekuva od toa....H.Pilory dokolku se ispituva preku krv imaat 90% od naselenieto i toa se antitela na bakterijata sto znaci deka nemora da znaci deka ima ziva bakterija koja pravi problemi..H.Pilori se lekuva samo ako se dokaze kako ziva bakterija koja se ispituva na CLO test koj se pravi so gastroskopija( ispituvanje na zeludnik so crevo) i se zema bijopsija od sluznivatana zeludnikot..vo sprotivno gjabe se pijat antibiotici..ili pomirodaven a polesen nacin za dokazuvanje na H.Pilori e preku feces. So H.Pilory coeka se zarazuva do 5 god od zivotot i ponatamu moze da pravi problemi ako se iritira zeludikot kade veke spomnav na koj nacin se iritira, isto pokraj ishranata zeludnikot reagura na stres..dokolku ovie faktori se drzat po kontrola H.Pilori nema nikogas da napravi problem eventualno isklucok koga e genetika vo prasanje kaj luge cii roditele mladi zabolele na zeludnik od karcinom, vo toj slucaj treba dobra preventiva ili ako se dokaze bakterija da se lekuva..no i toa ne e nisto strasno..belomorka neznam dali i na koj nacin si ispitala zeludnik..prolet i esen se aktiviraat gastricnit problemi ali sigurno ima resenie...moja preporaka e kako preventiva redovna i zdrava znaci umereni vo se tuka mislam i na cigari i alkohol..a vo slucaj na bolka isto postrog higienodietetski rezim bez mn zacini luto.polesna i poposna hrana i cigari i allkohol niako.. so th za protiv bolki sigurna sum deka nema zeludnik sto nema da se izleci..koga stanuva zbor za bolki vo zeludnik na psihicka osnova tuka nemozam da konetiram...

Одговори

Return to “Здравје”