Болеста на нашите родители

Moderator: Модератори

Одговори
belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Болеста на нашите родители

Post by belomorka » 27 Apr 2013, 09:40

Девојки! Јас морам ова да го сподела со вас инаку ке пукнам.
Како што има пишано имаше карцином на грлото на матката и ја оперираа пред две години, одеше на хемотерапија и на зрачење и одиме на контоли на секој 3 месеци. Резултатите и се супер.
Во февруари оваа година имаше настинка и почна да кашал ама онака помалку како алергија, правеше брисеви, едно друго нема ништо, на преглед на синусите и рекоа дека има слуз и дека ке и помине со терапијата што ке и ја дадат за 14 дена. имаше закажано и на интернист за вчера. Кога отишла интернистот и констатирал перикардија и ја упатил одма на кардиологија. перикардит било инфекција на срцето уствари било обвиткано со вода (така некако). кога отидовме на клиника докторката и даде терапиа и и рече во понеделник да дојдееме за уште едно ехо да видиме дали делува терапијата.
АМА, мене скришно ми рече врати се да ти кажам нешто.
Ми вика во 80’% случаи оние кој имале карцином и на кој им е појавува перикадрит значи дека има метастази на бели дробови или лимфи или дојки или леукемија. ШОК. Дајбоже да не е во тие 80%, туку во оние 20% каде се јавува само од инфекција.
НЕЗНАМ ШТО МУ ЗГРЕШИВ НА ГОСПОД. ДЕТЕ НЕ МИ ДАВА А МАЈКАМИ САКА ДА МИ ЈА ЗЕМЕ.
го пишувам ова само за да ми олесни на душата, извинете ако ве растревожувам. Дебора ако не е воред тогаш избриши го слободно текстов.
Last edited by kit-kat on 27 Jun 2013, 11:14, edited 1 time in total.
Reason: заради полесно снаоѓање

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Болеста на мајка ми

Post by Debora » 27 Apr 2013, 10:00

Беломорка во ред си е постот, баш ми е жал... (cry1) Се надевам дека мајка ти е во тие 20%. Кога ќе се знае точно?

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Болеста на мајка ми

Post by carina » 27 Apr 2013, 10:08

беломорка многу ми е жал што поминуваш низ ваков период.ама да знаеш само,многу од докториве ја кажуваат најлошата варијанта прво,па после добро,не било тоа.барем мене ми се случи тоа.така да додека не се испита добро не значи дека е од метастази.
и јас се молам да е инфекција (a2)

NadicaG

Re: Болеста на мајка ми

Post by NadicaG » 27 Apr 2013, 10:49

O,Belomorce,mnogu tesko (sad1) ....nikoj ne znaeme zosto nekoj raboti se slucuvaat,no edno znam gavolot doaga da izlaze,ukrade i ubie....se molam za majka ti,neka se svrti kon Bog i neka se potpre samo na Nego,se molam za tebe,no nikogas ,nikogas sto i da se slucuva ne se somnevaj vo Negovata ljubov kon tebe,nie sme treva denes ne ima utre ne nema,no nesto sto ostanuva vo vecnosta e Negoviot zbor,a on veli dojdete site kaj mene obremeneti,Jas ke vi dadam odmor,no ne mozis da dojdis kaj Nego ako veruvas deka te kaznuva,dojdi kaj Nego kako nekoj sto e mnogu sakan i kako Isus moli se,ako mozi da me odmine ovaa casa,no sepak Tatko neka bide tvojata volja....Bog te SAKA MNOGU...onie koj seaat vo solzi ,ke zneaat vo radost,seej vo solzi misli deka TOJ te saka i deka ti si zenica vo Negovoto oko,o se molam licno da go zapoznaes kakov e TOJ I KAKVA SI TI VO NEGOVITE OCI (love5)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Болеста на мајка ми

Post by Nadja » 27 Apr 2013, 13:36

Belomorka, твојата приказна ме потсети на болеста на мајка ми. На 42 годишна возраст и открија рак на дебелото црево. Одеше на хемотерапија и пиеше лекарства. Беше оперирана неколку пати. За жал, не успеа да ја победи болеста. Почина после 6 месеци од последната операција, на 49 години.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Болеста на мајка ми

Post by belomorka » 27 Apr 2013, 14:18

девојки фала за подршката. Надја мила многуууууууууу ми е жал. несакам лугето да се начат. ке видиме во понеделник што ке ми кажат, па ке напишам.
многу ве сакам затоа што сте ми најголемата подршка.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Болеста на мајка ми

Post by kit-kat » 27 Apr 2013, 17:12

Драга Беломорка.Жал ми е што се случуваат вакви работи.
Знам како боли за родител.Јас го изгубив татко ми кога имав само 9 год,и тоа од ништо,ненадејно.
Ајде собери храброст да не си таква пред мајка ти.Ти сега и си најголема подршка.
Кога во вторникот го изгубив моето сакано бебче единствено ми беше важно моето синче да не е тажно.
Срцето ми гореше кога ќе ги видев солзињата во неговите невини очиња.
Но успеав да најдам сила да го научам да се избори,и само со свои 7 години да преживува една голема траума и болка (a2)
И посакувам секое добро на мајка ти Господ здравје да и даде.Да не биде лошото,а ти на ова да се сеќаваш како на еден лош сон.
Ти си силна жена и го можеш тоа (bu)

koka
Домашен член
Домашен член
Мислења: 703
Придружен: 04 Nov 2010, 11:39
Му се допанале: 36 пати
Им се допаднал: 140 пати

Re: Болеста на мајка ми

Post by koka » 27 Apr 2013, 23:16

Nemem zborovi sto da ti kazam a znam niz sto minuvas i kaki li se misli ti se vrtat niz glava,a i pokraj se treba da si silna pred majka ti.i jas mninuvan niz toa i ako ne sakam da pomislam i da izgovoram deka tatko mi go pravea pred 20 dena operacina na laringitis mu otsranija karcinom,se uste nisto ne znaeme sega ke odime na kontrola ke kazat kavi se rezultatite a doktorite kolku samo objasnuvaaat.toj e mojata inspiracija potrepa desna raka jas bez nego nemozam den da zamislam i znam dek amojot tatko e borec i ke go nadmineme toa.
nosstop sme so nego najtesko mi e sto preku majkami komunicirame nemozam glasot da mu slusnam golema bolka e toa mnogu tesok period minuame sega nisto drugo ne mi e bitno samo toj da bide dobar,sega ima dupkicka na grloto koga ke mu ja zatvorat i koga ke moze da zboruva nisto ne znaeme...

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Болеста на мајка ми

Post by mamamama » 27 Apr 2013, 23:42

belomorka wrote:Девојки! Јас морам ова да го сподела со вас инаку ке пукнам.
Како што има пишано имаше карцином на грлото на матката и ја оперираа пред две години, одеше на хемотерапија и на зрачење и одиме на контоли на секој 3 месеци. Резултатите и се супер.
Во февруари оваа година имаше настинка и почна да кашал ама онака помалку како алергија, правеше брисеви, едно друго нема ништо, на преглед на синусите и рекоа дека има слуз и дека ке и помине со терапијата што ке и ја дадат за 14 дена. имаше закажано и на интернист за вчера. Кога отишла интернистот и констатирал перикардија и ја упатил одма на кардиологија. перикардит било инфекција на срцето уствари било обвиткано со вода (така некако). кога отидовме на клиника докторката и даде терапиа и и рече во понеделник да дојдееме за уште едно ехо да видиме дали делува терапијата.
АМА, мене скришно ми рече врати се да ти кажам нешто.
Ми вика во 80’% случаи оние кој имале карцином и на кој им е појавува перикадрит значи дека има метастази на бели дробови или лимфи или дојки или леукемија. ШОК. Дајбоже да не е во тие 80%, туку во оние 20% каде се јавува само од инфекција.
НЕЗНАМ ШТО МУ ЗГРЕШИВ НА ГОСПОД. ДЕТЕ НЕ МИ ДАВА А МАЈКАМИ САКА ДА МИ ЈА ЗЕМЕ.
го пишувам ова само за да ми олесни на душата, извинете ако ве растревожувам. Дебора ако не е воред тогаш избриши го слободно текстов.

mamamama
Нов член
Нов член
Мислења: 54
Придружен: 25 Mar 2013, 21:17
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Болеста на мајка ми

Post by mamamama » 27 Apr 2013, 23:47

Mila moja bas mi e zal za tvojata majka a i za tebe :/ ama nemoj da bidis tazna majka ti e vo tie 20% samo taka misli i bidi silna pred nejze nemoj da ja rastazuvas uste poke. Daj boze da e se vo red. veruvaj vo Gospod :* pozz

Одговори

Return to “Здравје”