Анксиозност

Moderator: Модератори

NadicaG

Re: Анксиозност

Post by NadicaG » 19 Jun 2013, 12:41

skoro sekogas panicnite ataki se povrzani so strav od smrt,kako odbrana od toj strav

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Анксиозност

Post by Winit » 19 Jun 2013, 13:04

NadicaG, potoplno si vo pravo za anksioznosta deka se e vo glavata i potsvesta. Jas i linkot sto go postirav predhodno tokmu toa go pokazuva. I da normalno, verbata vo boga, molitvite, i meditaciite (koj kako miluva) pomagaat mnogu. Se "resetira sistemot". Mora mnogu da se raboti na sebe, posebno psihicki a za zal site nie toa najcesto go zanemaruvame.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Анксиозност

Post by kit-kat » 19 Jun 2013, 16:15

Потполно ве сваќам и разбирам сите.До сега не знаев што е страв,пезимизам солза.
Се е во психата и главата.
Но Бог беше милослив кон мене Му Благодарам,па брзо закрепнав.
Само си повторувам дека ништо не ми е и дека ништо лошо не може да ми се случи (smile)
И навистина.
Мора да сме свесни и храбри.Не смее нешто што сме го преживеале да не кутне на земја.
Поздрав до сите од темава (kup)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Анксиозност

Post by Vesela » 20 Jun 2013, 09:47

девојки незнам дали ова моево е анксиозност или меланхолија или депресија или незнам веќе што. Последниве неколку дена не се чувствувам добро. Ме фаќа некој недефиниран страв дека нешто ќе се случи. Стално сум во некој грч, во некое исчекување, а свесан сум дека нема причина за тоа. Мајка ми пред некој ден се жали сека не и е добро, јас одма помислувам нанајлошо. Синко ми се жали дека го боли глава (веројатно претерал со баба му надвор, па од жешкото му беше лошо), јас одма помислувам на најлошо. Иако сум свесна дека е од жешкото, и ќе помине, како и што бидна, во мене еден немир се всадил, на се лошо гледам. Ништо не ми се прави, ме фатила некоја летаргија, несакам да се гледам со луѓе, ужасно ми е. Башка што сите ме нервираат сите од на мм страната, вклучително и мм, толку да се нама разбирање не сум видела. Му го кажувам проблемот да мојот недефиниран страф, и очекувам барем да ми каже да не се секрам ( во такви моменти тоа ми е нопходно), тој уште масло на огинот додава, дека јас си замнислувам работи, дека тоа што не сакам да се гледам со луѓе, ми вели ти ми правиш од инат тоа за да се нервирам (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) .И тоа уште дополнителноми ја влошува состојбата. Невечер неможам да спијам , па морам да се напијам хелекс за да заспијам.На цела мака уште свекор ми ќе почне да ми дроби како сум мрзлива,нодговрана, незнам да го чувам детето (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) .
Извинете девојки за , ама морав да го кажам ова. Единствно мајка ми ми е потпора емотивна. Само на неа можем да и кажам како ми е , а да не бидам сфатена погрешно. Само со неа и со вас можам да правм муабет. дома пред мм неможам да кажам дека ми е лошо, зошто тој од мене очекува да сум нон стоп насмеана, весела, ведра. Демек имал он проблеми на работа па јас да не сум го нервирала дополнително (scared) (scared) (scared) (scared) (ner) (ner) (ner) . А што највеќе ме боли е тоа некој колга или колешка да му се пожали на мм, абе мм болен ќе легне од жал за други.
Извинете уште еднаш, ама многу ми е тешко (sad1) .
Дури почна да ми го врти муабетот дека немало потреба од уште едно дете да имаме. Еве синко веќе порасна, што ќе се мачиме со уште едно (ner) (ner) (ner) (ner) . Инаки за ова е виновна во најголем дел золва ми (сестра му), која незнам од каде си зема за право да ни кажува колку деца ќе имаме, бидејќи во неколку наврадти и мене ми го кажа тоа демек еве имате едно дете, порасна, време е да бркате кариери. (ner) (ner) (ner) .Алоооо, жено не сакам кариера, сакам деца, работа фала Богу имамае и јас и мм, доволно заработуваме за пристоен, нормален живот. Можеби на золва ми и звучи неамбициозно, ама навистина мене ми е доволно, сакам деца!!! И бидејќи мм лесно потпаѓа под нејзино влијание, го гледам се нешто ми избегнува, муабет за второ дете.
Извинет девојки за долгиот пост, ама ова ми лежеше на душа. На мајка и нескама да и го кажам ова последново, зошто ќе се насекира жената.

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Анксиозност

Post by Winit » 20 Jun 2013, 10:33

Vesela, dusicke kompletno te razbiram, mislam deka na site ni se slucile po nekoi vakvi nastani vo tekot na zivotot. Navistina mi e zal za toa sto ti se slucuva, mnogu e tesko koga od najbliskite (smetajki na tm) nema da dobies podrska. Majkata sekogas ke te soslusa i sovetuva, no taa pottkrepa od doma e navistina uste popotrebna.
I jas imav eden period (koga bev bez rabota) da naidam na nedorazbiranja od mm, bas od vakov tip. Nekako bese razocaran, demek izmoren premnogu od rabota, pa mal stan sme imale, pa sto ke sme pravele...haos. Neznam ete toj period pomina, nekako taka samo od sebe ne napraviv nisto posebno.
Inaku mnogu e loso vlianieto na negovite vez nego, moze kompletno da vi ja unisti vrskata ako se pretera. Moras nekako da ragovaras so nego, koga ke nacekas povolno vreme, ili malku trgni se na strana, vo smisla ne mu zali veke, da vidis kako ke se odnesuva.
Nekako imam vpecatok deka mazite ne sakaat zeni sto "kukaat" (kako sto bi rekol mm), izvinete ako e grub izrazot. Koga jas ke imam nekoj takov period sekogas demek jas si umisluvam, namerno pravam za da provlecam vnimanie i sl...Demek i nego mu bilo tesko bla bla bla...I sum dobila vpecatok deka najcesto takvi se mazite koi sto nemaat blizok odnos so negovite roditeli, neznam dali e ova slucaj kaj tebe. Nauceni se da ne razgovaraat za problemite, nego da si gi resavaat i da ne se "zalat", i ottamu postapkite nasi gi nerviraat.

Kako i da e, probaj da pocnes da se druzis, so prijatelki, izleguvaj na kafe i sl...da ne se cuvstvuvas taka depresivno. ke vidis deka ke se cuvstvuvas mnogu podobro, potoa koga najdes soodvetno vreme zargovaraj so soprugot, a predhodno malku povleci se i ne zboruvaj veke za ova sto go cuvstvuvas kako tezina. Se nadevam deka rabotite poleka ke se vrakaat na normala. (a2)

NadicaG

Re: Анксиозност

Post by NadicaG » 20 Jun 2013, 17:50

Veselce nekako celo vreme kolku i da ti ja citav radosta,tamu nekade vo pozadina imase nekoe nezadovolstvo,no eve sega mi se otkri,nezadovolstvo odpartnerot,zolvata i svekorot samo dodavaat na toa nezadovostvo.Ti vo sustina si nezadovolna i razocarana ve nego ,sto ne obrnuva vnimanie na tvoite custva,sto ne te zastituva od svekorot i sto dozvoluva drugi da vi se mesaat vo brakot.Iskreno i jas bi bila mnogu nezadovolna i nesrekna na tvoe mesto.Vo Biblijata ima eden stih ,,vie mazi ljubete gi vasite zeni poveke od sebe si,avie zeni pocituvajte gi vasite mazi,,Kaj vas izgleda nedostasuva ljubov od negova strana i normalno kaj tebe da se raga ne pocit kon nego.Jas licno najmnogu sehranam vo mojot odnos so Isus,Negovata ljubov mi e dovolna za se,isto i mojot mm,preku Negovata ljubov mojot mm mozi samo da me saka vistinski i da vlezi vo mojte vistinski emocinoalni potrebi,no i koga ne go dobivam toasto mi treba od nego jas go dobivam od Isus,Isto vazi i obratno.Od koga negovata ljubov kon tebe ke se prodlaboci,ke uspee da te zastiti od svekorot i nema da dozvoluva zolvata da vi semesa vo brakot.Znaci mu treba sozrevanje,da vidi koj mu se negovi vistinski prioriteti i prodlabocuvanje na vasiot odnos.Vo meguvreme svtrise kon Bog,tuka najdi ja svojata uteha i ljubov,moli se,pominuvajvreme so sebe i Bog i eden den ke mu se otvorat ocite.Ja sum ubedena deka ljubovta kaj mazite za svojata zena doaga od Bog,toa e parabolata za Isus so crkvata.Mazot ke ja ljubi,zastituva,stopluva svojata zena.Koga ti ke dozivees sigurnost vo negovata ljubov kon tebe,ke isceznat simptomite.Na nas zenite ni treba toa custvo na sigurnost vo nasite mazi i vo nivnata ljubov (love5)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Анксиозност

Post by Vesela » 24 Jun 2013, 10:20

Девојки фала ви на подршката. ЈАс верувам во Бога, ама сепак овоземска љубов кога не е возвратена во мера во која е дадена многу боли. Не велам дека мм не ме сака, далку од тоа и чувај Боже од бетер, ама веројтано мм има некој проблем или комплекс кој сака преку нашот однос да го лечи. Значи ние сме скоро 9 години заедно, од кои 8 сме во брак,и до ден денес јас осеќам дека меѓу нас има некој невидлив ѕид. Значи се трудам да воспоставам комуникација со него, отворено да зборувам за проблеми мои и негови, но џабе секој пат удирам во ѕид. имам впечаток дека се плаши од мене. Не сака да комуницира. Нашата комуникациај е сведена само за детето и домот( во смисла што треба да се купи и слично). Едноставно, своите маки и проблеми ги споделува со сестра му, а кога јас имам имам некоја мака едноставно не сака да слуша, демек што сум сакала јас не бил розов животот. Да не е мајка ми ќе се побудалам, немам со ког муабет да направам ( мислам за суштински работи). Во последно време нешто почна и интимно да ме одбегнува, та помислив дека има друга, ама тоа не е во прашање. Дефинитивно мм има некој внатрешен проблем кој влијае на нашата врска. Дури едно време сакав да му кажам да одиме на некое брачно советувалиште.
Извиенте што ве гњавам, ама ми лежи на душа како камен.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Анксиозност

Post by Debora » 24 Jun 2013, 16:17

Веселко не гњавиш ти воопшто, мене ми е жал што те коси тм. Ама не ме бива за совети.. (ner) јас само сакам да (fr) За жал и тоа не би помогнало, затоа што има подлабок проблем. (sad1)
Една гушка за тебе. (a2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Анксиозност

Post by kit-kat » 24 Jun 2013, 16:40

Весела во бракот често брачните партнери наидуваат на вакви кризи.Се надевам дека и кај вас е истото,па ќе помине.
Штета што за овие 9 год,тм не видел дека до него има личност од доверба на која може да смета и во добро и зло.Замисли да имаше некоја која не ја интересира домот,сопругот...
Биди стрплива,не навалувај секое гледање со него.
Ако и по извесно време е исто тогаш (confus)
И еве за золвата (fr) (fr) (fr) (fr) и (rp) (rp) (rp) која наместо да го подучи братот како да постапува со жената,таа го зема подзакрила,божем само таа му мисли добро.
И не се извинувај тука е форумов да си ја кажиме маката да ни олесни и да ја поделиме радоста (kup)

NadicaG

Re: Анксиозност

Post by NadicaG » 25 Jun 2013, 00:36

Vesela mila moja,go procitav postot tvoj okolu 19h,no sakav prvo da prosetam za da razmislam za tvojot problem,pa sega koga site legnaa(mislam mm i dvete kucinja)mozam na mira da ti odgovoram. (smile)
Znaci ova e kako sto e od pocetok,a tos e celi 9 godini,iskreno permnogu dolgo si izdrzala,zosto najbitna potreba na sekojazdrava zena i bliskost i intimnost so partnero.Mazite nekako mozat i da funkcioniraat bez toa ili si naogaat polesen nacin vo nekoj poinakvi formi,kako tvojot soprug.Od ova mozev da zaklucam deka nego nemu e problem bliskosta,tuku mue problem bliskosta so tebe.Zosto imas situacii koga mazot rastel vo semejstvo koe bilo ladno,bez bliskost iintimnosti taalicnost ne ni znae sto e toa,sosite funkcionira bezbliskost,no vo ovoj slucaj ne e taka,problemot e sto toj ne razbira deka treba da stani edno so tebe ,ne so sestra mu.Ovde imamnogu probieni granici na vaseto nuklearno semejstvo i ima mnogu triangulacii,sto ne nezdravi sostojbi.Jas isto taka toplo ke ti preporacam ako mozis da go ubedis da odite na semejna terapija.Jas za toa se skoluvav,no ne go imam polozeno zavrsniot ispit,a i nemam iskustvo,noznam luge koj i te kako imaat iskustvo i se dobri vo toa.Znaci ne ocekuvaj od prva sredbanekojagolema promena,zavisno od problemot toj proces na sredbi trae okolu 6 meseci ,pritoa vo pocetok ke se srekavate ednas nedelno,za posle mozi i ednas mesecno,kevibidat dadeni zadackikoj treba dagi praviteedenza drug niz toj proces,no najbitno od se sto so teknatie sredbi se pojasno vi stanuva kade i sto e problemot za toj zid.Znaci ova ne e nekoja momentalna kriza,ova e seriozen problem za koj treba seriozen pristap.Vremeto nema nisto da izmeni,zosto treba soocuvanje na vas dvajca,treba soocuvanje na nego so samiot sebe,a toa ne e vozmozno bez pomos od strana,bideki da bilo vozmozno do sega ke ste go resile samite.Ako ne saka toj,oditi sama,zostogolem tovar nosis i bas titreba eden vistinski razgovor.
Toa stoveruvas vo Bog e golem plus za celatapostapka,samoti posakuvam mizovoj proces uste podlaboko dago zapoznaes Onoj sto velis deka mu veruvas,toes ti posakuvamlicno da go zapoznaes,togas Negovata ljubov ke stani mnogu realna ,kako sto ti se izrazuvas -ke stani ovozemska ljubov,zosto ke ti bide mnogu opipliva (smile)
jas se grizam i za sinko tvoj,zosto sega ti trianguliras so majak ti,bideki nemas izbor,so tek vreme ako ne se smeni ova ,ke pocnis da trianguliras so sinko, i kaj nego neminovno e da se javi nekoj simtom osobeno prinekoja zivotna kriza negovam,kako poaganje vo prvo odelenie,pubertet.....
zatoa prvo otidi ti na eden razgovor,vidi kako ke ti prija,pa posle veruvamke dojdi i mm,ako saka da go spasi brakot,a i dolzni ste zaradi deteto da napravite napor za promena vo vasiot dom.
Te guskam i blagoslovuvam so jasna slika za toa sto treba da bide tvojot sleden cekor (bu)

Одговори

Return to “Здравје”