Анксиозност

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Анксиозност

Post by kit-kat » 25 Nov 2016, 21:08

Теона јас имав анксиозни симптоми после спонтаниот абортус. Тоа беше болен период за мене. Се што кажуваш имав. Можеби не толку изразено во болка ама имаше денови кога не спиев и по 7 ноќи воопшто и пак бев на нозе. Болки во градите чувство дека ќе паднам страв. ..
Но никогаш не паднав на дното. При секој напад или слично јас си велев ништо не ми е. Нема да ми се случи ништо . Мене НЕ.
И успеав. Сама. После 1 година застанав на нозе,почнав да спијам да живеам. Пиев Дијазепам секој ден скоро година. Се посветив на учењето на Синко. Правев работи нон стоп да сум нешто "вработена" да не мислам. Едноставно не дозволив да имам ни миг без да правам нешто.
УСПЕАВ со огромна желба и оптимизам. И да очињата на Синко ми беа најголемиот мотив.
И ти ќе успееш. Верувај во себе.
Те гушкам

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Анксиозност

Post by Petra » 27 Nov 2016, 04:02

Draga Teona,
Gi citam tvoite postovi i mozam da kazam deka potpolno te razbiram. (a2) Ova niz sto sega minuvas, go minev pred poveke od deset godini.
Go imam pretrpeno toj strav od smrt, ne eden den ili kratok period. I toa cuvstvo deka sum bolna od nesto ili ke se razbolam. Kerkickata mi bese malecka i istite misli i mene mi se vrtea vo glava. Koj ke ja izgleda. Traese nekolku godini. Prvo ednas pokratko i posle toa otidov na dnoto.
Imase momenti koga za malku falelo da se predadam na tie misli. Sakav da umram, a mi bese strav da ne umram od nekoja bolest. I sakav da zivev. Horor vo umot.
Aritmija, tahikardija, visok pritisok, nesonica, bodezi...mi bese strav srce da ne me stegne. Strav vo koskite.
Citav literatura sto mislev deka ke mi go promeni zivotot, piev nekoi caevi protiv stres i na kraj pobarav strucna pomos. Bev na mediko psiholosko sovetuvaluste. Mi bese podobro od razgovorite. No toa trase dodeka ispadnam da ne recam. Mi dadoa sedatuvi i antidepresivi. Mi vikaat tebe ti treba razgovor.
Jas bev razocarana od zivotot i ne gledav izlez i tonev.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Анксиозност

Post by Happy^_^ » 27 Nov 2016, 04:14

Teona јас сум од Велес. Ако ти треба некој за муабет, пиши ми (a2) Животот е премногу краток и не смееме да дозволиме да ни помине во страв и грижи за се и сешто. Ќе помине за миг а назад враќање нема. Затоа не им дозволувај на лошите мисли да ти ја одземаат енергијата. (racinja)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Анксиозност

Post by Petra » 27 Nov 2016, 04:20

 ! Message from: Пеперутка
Пишуваме кирилица
Se borev, sto se vika od petni zili sila sobirav da isplivam, no sama ne mozev da se izboram.
Izlez sekako dojde. I toa zasekogas.
Mi bese podarena Biblijata vo toj period. I pocnav da go citam Noviot Zavet. Bese cudno no vistinito.
Kako go citav taka naogjav odgovori na site moi prasanja. Prethodno bev kako zamrznata. A togas pocnav da cuvstvuvam kako toj mraz se krsi. Dojde radost, nadez, volja za zivot. Temninata se pretvori vo svetlina.
Znaev deka nikoj ne moze da mi pomogne. No pocnav da Mu veruvam na Gospod deka moze da mi pomogne. Deka me ljubi. Deka ne sum zaboravena i deka misli na mene. Koga bil na zemjata pravel cuda, lekuval. No i denes ako Mu veruvame tie cuda se slucuvaat. Grevot e toj sto ne unistuva.
Mu go predadov mojot zivot na Gospod, se pokajav od grevot, Go primiv za Spasitel i Toj da me vodi niz site dni od zivotot.s

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Анксиозност

Post by Petra » 27 Nov 2016, 04:37

Togas se sluci cudo. Naredniot den imav ubedenost deka antidepresivi ne mi trebaat poveke. Za nekoj den prestanav da pijam i sedativi. I nikogas poveke ne sum se napila. (jmp)
Pritisokot se normalizirase i sekogas mi e normalen koga ke go proveram. Sonot, se si dojde vo normala.
Toplo ti go preporacuvam Noviot Zavet.
"Mir vi ostavam, mirot Svoj vi go davam, Jas vi go davam, no ne kako sto go dava svetot. Da ne se plasi srceto vase, nitu da strahuva."-evangelie po Jovan 14:27
Bog ne ni dade duh na strav, a na sila, ljubov i zdrav um.
Narodot koj ziveese vo predelot na smrtnata senka vide golemo spasenie.
Se drzam na Bozjite Slovo, na Negovoto vetuvanje. (love5)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Анксиозност

Post by Petra » 27 Nov 2016, 04:45

Teona,
Isto i jas sum od Veles. (smile)
I sekogas koga ti treba nekoj za muabet, druzenje slobodno pisi mi. (a2) (a2) (a2)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Анксиозност

Post by teona » 03 Dec 2016, 01:23

Голема благодарнос до петра која ми пиша дека кога сакам може да пиеме кафе и да разговараме се запознавме таа е прекрасна личнос со големо срце која е спремна на секој да му помогне и усте поголемо благодарам сто ми го даде да го прочитам новиот завет и почнав да ја читам прво нешто што сфатив дека од ништо не треба да се плашам дека бог ме штити само треба да се верува во него и дека во се што веруваш се исполнува.......Благодарм петра (big-hug)

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Анксиозност

Post by teona » 30 Apr 2017, 04:23

Devojki veke dva meseci unazad osekam igranje na nervite po celo telo najveke po nozite I deneska otvorim na Google I prebledev koga procitav deka tie se simptomi za ASL smrtonosna boles zar i toa da me snajde imal li nekoj vakov problem da mu igrat nervite po celo telo veke ne mi se zivee vakov zivot samo bolesti i doktori

Одговори

Return to “Здравје”