Анксиозност

Moderator: Модератори

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Анксиозност

Post by Vesela » 25 Jun 2013, 09:59

Девојки , фала ви на подршката (kup) (kup) (kup)
Ќе се распрашам каде има брачно советувалиште и ке појдам ( не верувам дека мм ке сака да дојде). Највеке ми е за синко. Знаете во суштина во нашиот дом нема караници, викотници, и слични трауми да преживува детето, но мислам дека и тој ја чувствува онаа непријатна атмосфера кога ќе настане меѓу мене и мм. Го чувствува незадоволството кај мене. Сепак за него треба да се бориме.
Фала ви уште еднаш (l2)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност

Post by Branka » 21 Jan 2015, 18:40

Mnogu sum nervozna i anksiozna vo posledno vreme. Se me vadi od takt ponekogas sum tazna bez pricina. Zeludnikot mi e krs pritisokot mi varira kozata mi se nafrla pa se cisti. Pijam apcinja za smiruvanje i toa pa uste poveke me nervira deka se navlekov na niv sekoj den gi pijam. Planiram bremenost. Dali nekoja od vas primala sedativi. Ve molam za sovet.

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Анксиозност

Post by milena15 » 21 Jan 2015, 18:45

седативи не ама дијазепамче по потреба да, исто и јас сум многу нервозна се ми смета ама пробувам да се контролирам, пијам чај од маточина и доста ми помага, пробај со разговор со добар психијатар да го надминеш тоа, мене ми беа препишани седативи мегутоа јас одбив да ги пијам, само ако се осетам ептен нервозна па дури почнува лошо да ми станува земам бедоксин и дијазепам од 2мг, друго не (smile)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност

Post by Branka » 21 Jan 2015, 19:12

Da da za dijazepam pravam muabet. Jas pijam dva pati po dve od 2 mg a nekogas i od 5 mg ama mi e sube nekako. Valjda ne se mnogu stetni bidejki planiram bremenost ? :)

milena15
Член
Член
Мислења: 240
Придружен: 29 Jul 2014, 17:09
Му се допанале: 72 пати
Им се допаднал: 37 пати

Re: Анксиозност

Post by milena15 » 21 Jan 2015, 20:00

уживај тогаш не се тие толку јаки ниту пак некоја зависност предизвикуваат (smile) и во бременост може да се пијат безбедни се како што знам, секко доколку можеш пробај да ги намалиш, мене многу ме заспиваат кога пијам дома, а на дента н операција кога правев ми дадоа од 5 мг и ич не ми делуваше (rolll)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност

Post by Branka » 22 Jan 2015, 12:05

Lelee i mene od 5 mg ne mi deluvaat duri i dva pati po 5 piev denovive koga bev napnata i nervozna :) Porano koga go piev heleksot od najmala doza mn poveke mi pomagase. Imas li i ti Milena iskustvo so heleks? Neznam dali da pocnam pak so niv a mi rekoa deka ne se isprobani vo bremenost i zatoa gi prekinav i se prefrliv na dijazepamce :)

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Анксиозност

Post by WhiteRose » 26 Jan 2015, 20:56

Branka wrote:Lelee i mene od 5 mg ne mi deluvaat duri i dva pati po 5 piev denovive koga bev napnata i nervozna :) Porano koga go piev heleksot od najmala doza mn poveke mi pomagase. Imas li i ti Milena iskustvo so heleks? Neznam dali da pocnam pak so niv a mi rekoa deka ne se isprobani vo bremenost i zatoa gi prekinav i se prefrliv na dijazepamce :)
Branka, bi sakala da ti pomognam so anksioznosta zatoa sto znam kako e ziveam so nea veke 8-9 godini, sega sum podobra mnogu no porano bev mnogu loso duri i visok pritisok krevav ponekogas do 180 so 110 a imav samo 20 tina godini, za tahikardija da ne zboram ic. Ne spienje, majkami ja molev da me gleda koga spijam, se plasev deka ke prestanam da disam. Sama ne izleguvav nikade, kaj i da odev vo guzva ili zatvoren prostor me fakase panika. Piev helex po dve od 0,25 na den. No nikako da se podobro isto pa isto. I na kraj otidov kaj internist dobar dijagnosticar koj mi rece deka sum prepolna so adrenalin i deka mi treba pomos od beta blokator koj ke mi go regulira nivoto na adrenalin i noradrenalin vo krvta a voedno i ke mi go drzi pritisokot pod normalna. Mi prepisa propranolol od koj piev prvo po 1/4 nasabajle i navecer a za skoro i samo 1/4 na den so e minimalna doza. A samo po tri dena od koga go zedov lekot se osetiv kako da mi padna nekoja tezina od moeto telo kako da sum prerodena go piev 1 godina redovno. Potoa postepeno go namaliv ete skoro 2 godini kako ne pijam nisto samo helex zemav po potreba i toa mnogu retko 1/2 od 0,25 mg. Site simptomi na naksioznost mi se namalijla nekoi isceznaa, pritosokot super mi e, isto taka i hormonite mi se reguliraa a i ciklusot koj predhodno mi docnese mnogu nekogas dobivav preku cel eden mesec. Isto taka i polovite hormoni cesto mi bea poremeteni. Posle propranololot se mi se sredi. Na pocetokot na godinava imav edna bremenost koja zavrski kako blighted ovum,no ete bev dovolno sila da go prebrodam toa polesno. Ete sega sum bremeni fala mu na boga dobro se odviva se. Se molam na boga i kaj mene i kaj site da dade gospod samo ubavini. Dokolku sakas kontaktirajme, ke napravam se da ti pomognam. Sekoe dobro! (beer)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност

Post by Branka » 26 Jan 2015, 23:12

Fala ti mnooogu WhiteRose za iscrpniot odgovor :-* Sakam samo da te zamolam dali mozes da mi kazes kaj koj internist bese za da otidam i jas? :) Mnogu mi znaci seto ova sto si mi go napisala i fala ti najmnogu uste ednas za utehata i za pivceto se razbira posto sum golem ljubitel na pivoto :-*

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Анксиозност

Post by WhiteRose » 27 Jan 2015, 10:18

Branka wrote:Fala ti mnooogu WhiteRose za iscrpniot odgovor :-* Sakam samo da te zamolam dali mozes da mi kazes kaj koj internist bese za da otidam i jas? :) Mnogu mi znaci seto ova sto si mi go napisala i fala ti najmnogu uste ednas za utehata i za pivceto se razbira posto sum golem ljubitel na pivoto :-*
Branka duso nema nikakov problem tuka sum za se sto treba. (smile) Jas sum od Bitola i bev kaj dobro poznat internist koj raboti privatno Dr. Vlado Hadziev covekot mi ja vrati zelbata za zivot so detalen pregled, pozitivni zborovi i dobra terapija. Samo propranololot i helexot bea hemija drugo sto mi prepisa uste nekolku lekovi koi kratko gi koristev bea dodatoci vo ishrana no se bese efikasno i korisno za mene. Imase Gamalon tie se za mozokot, toa nekoja kiselina Gaba koja site ja imame vo mozokot no stresot vliae stetno na nea, ja namaluva, pa Tranquil, isto za smiruvanje na prirodna baza, Magnezium Direkt isto deluva smiruvacli i ja podobruza rabotata na muskulite i gi namaluva grcevite predizvikani od stres. Negovoto resenie bese ke dade lekovi za se zatoa sto ne moze samo edno da tretirami covekovoto telo e slozeno i povrzano mora da opfatime se za da imame dobar, brz i traen efekt. Dokolku se resisi da go posetis ke ti dadam kontakt telefon. (beer) uste edno pivce oti hmeljjot e prijatel na anksioznite :D (jmp)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Анксиозност

Post by Branka » 27 Jan 2015, 10:43

Fala ti uste ednas milicka :-* Doktorot sto mi go kaza e od Bitola ili od Skopje? Dokolku e od Bitola dali mozebi znaes nekoj dobar ineternist od Skopje? :)

Одговори

Return to “Здравје”