Анксиозност

Moderator: Модератори

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Анксиозност

Post by Winit » 17 May 2013, 15:38

Dali nekogas ste bile anksiozni? Koi vi bile simptomite na anksioznosta i kako ste gi nadminale?
Mene eve veke 3ta nedela me maci toa, cuvstvo na pritisok na gradite, kako nemoznost da zemes vozduv. Gi napraviv site ispituvanja i se bese potpolno vo red, sovrseno! Od srce, beli drobovi, tiroidna zlezda itn...Sega pijam samo magnezium i B6 i se obiduvam da se opustam kolku mozam i nekako da ja nadminam ovaa sostojba.
Se sekavam deka vakva situcija mislam deka imav dodeka studirav, i mi traese dosta dolgo mozebi 2 godini. Ednostavno ziveev so toa. Potoa ete iscezna za sega pak da se pojavi (ner)
No znam deka ke pomine samo treba da se opustam i da ostavam na vremeto malku (smile)

vera1
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 09 May 2013, 14:42

Re: Анксиозност

Post by vera1 » 27 May 2013, 19:17

i jas se soociv so toj problem,samo sto jas ne otidov na nikakvi ispituvanja,mi dadoa odma apcinja za smiruvanje i sega mi se desava dva dena da sum podobra posle dva tri dena pak istoto mislis te stega vnatre sve i gradi i zeludnik...mnogu e loso, jas toa go dobiv pred dve tri nedeli poradi golema zagrizenost za soprugot sto i kako ke bide so nego me fati i mene..se nadevam deka ke pomine

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Анксиозност

Post by kit-kat » 03 Jun 2013, 11:54

Истото е и кај мене овие денови.
Доста читав и анксиозноста се јавува со причина.Кога ќе изгубиш нешто или некого.
Преку ден имам чувство како да губам воздух,неодредена болка во градите,желудникот,стомакот.
Навечер е полошо,а кога станувам наутро ништо не ми е.
Бев на преглед,ми дадоа инхалации,апчиња за алергија.Симптомите на алергија ми се повлекоа,но гушењето ми остана.
Јас сама си се дијагностицирав (smile)
И таков тип сум што си ставам се на душа а не искажувам пред други.
Само се чудам зошто вака прв пат ми се случува.Фала што ме сослушавте (smile)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Анксиозност

Post by Vesela » 03 Jun 2013, 12:00

Последнава недела и мен ми се случува анкиозност. Некој недефинирам страв и паника ме фаќа. Плус и некоја меланхолија ме фатила. Пред неколку години исто вака ми беше, со пристисок на гради, страв , паника, бев на лекар ништо не ми е. Ми рекоа да се смирам и ќе ми помине. сум приметила наади на анксиозност ми се јавуваат во пролет. Можеби со промена на времето има влијание и врз анксиознота. Ако некој знае чаре за оваа работа нека пише.

NadicaG

Re: Анксиозност

Post by NadicaG » 03 Jun 2013, 12:59

kit-ket toa e normalno situacija posle gubitok...nekade 6 meseci e minimum period za obzaluvanje,ubavo obzaligo tvoeto dete,za damozi tagata da si odi,inaki anksioznosta e isto oblik na depresija i taga,samo kaj poveketo luge sto vo nivnoto detstvo ne bila tagata dobredojdena sostojba,zosto im bilo nalezodekamoraat vo sekoja sostojba dabidat silni i nasmeani,naucile da gi maskiraat svojte vistinski emocii sodrugi emocii poprifatlivi za nivnoto opkruzuvanje,i so tek na vreme im se cini deka se nervozni ,avo sustina se tazni ili imse cini deka se anksiozni,avo sustina se gnevni na nesto ili nekogo.Vo sekoj slucaj kolku podobro gi prepoznavame nasite vistinski emocii,tolku podobro ke mozime da gi prifatime.Mi se dopagatvojata recenicadeka covek samo koga e prekrsen mozi da gi vidi svojte vistinski boi (bu)
Vesela jas koga sum votakva sostojba mnogu citam Biblija,se molam,pominuvam vreme so sama sebe poveke i nekako mi se otkrivaat korenite za takvata sostojba,a koga ke seotkrijat se e mnogupolesno.Ne znam razmisli dali mozebi ovoj period na godinata e povrzan so nekoj traumatski nastan od tvoeto minato ili detstvo,pa sekogasovoj period te potseka na emociite sto si gi imala togas ili vidi dali mozebiima vo tebe nekoe golemo nezadovolstvo,od nesto ili nekogo,sto seuste ne sakas da si go priznaes celosno na sebe si.Vo sekoj slucaj patuvanjeto vosebe e isto taka tesko i neotkrieno,kako sto bi bil patot niz univerzumot,zosto site nie sme kako eden zaseben univerzum (bu)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Анксиозност

Post by Winit » 03 Jun 2013, 15:53

Meditacijata ili molitvite (koj kako miluva) deluvaat pozitivno, pomagaat da se nadminat simptomite na anksioznosta. Vezbanjeto Joga isto taka, site tehniki za opustanje i relaksacija vo osnova pomagaat mnogu.
Mene konkretno mi pomogna ovaa strana (ako ne smeat da odat linkovi ve molam brisete pa ke pustam vo pp)
http://www.anksioznost.net/

Sovetite koi sto gi procitav tuka za mene znacea nov pocetok, olesnuvanje. Jas gi primenuvam i se cuvstvuvam mnogu mnogu podobro. Toplo ja preporacuvam.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Анксиозност

Post by Vesela » 03 Jun 2013, 16:25

Fala Winit, ke gi procitam i se nadevam ke mi pomegnat. Pozdrav

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Анксиозност

Post by Bobe » 03 Jun 2013, 23:41

Vesela,Kit-kat....i za drugite,sakam da kazam ete jas bev so anksioznost nekolku godini....moze i den denes da imam ama kratko i nekoi mali periodi......
ne sakam da zaplasam nikogo megutoa anksioznosta e tesno povrzana so napad na panika,i mene odkoga se sluci spontaniot i red drugi raboti doma do sega imav 2 napadi,gubenje zdiv ,bukvalno nekoj kako da me davese za grlo vrat i mnogu zabrzano cukanje na srceto,do onesvestuvanje,oblivanje na nekoja si cudna ladna pot,placenje sakam kazam ne znam recam bese....strasno cuvstvo,prviot napad tezok go imav pred edna godina mi pocina blizok rodnina koj premnogu go sakav....togas zavrsiv vo bolnica so kardiogram,infuzii i lekovi teski za smiruvanje,si lezev 2 dena,zatoa sto napadite deluvaat na srceto negativno iako sum mlada....taka da sakam da kazam se dodeka ste vo ovaa faza na ansioznost treba da se prevzeme nesto,jas toa ne go resiv na vreme i posle se vide,se sto pomaga doktor,meditiranje,caevi,lekovi..........bilo sto samo da se iskontrolira i ublazi da ne premine vo nesto drugo,bidejki veruvajte anksioznosta moze da dovede do teski zaboluvanja ne e igracka,nekoj mozebi se smee ajde more anksioznost,napadi...ne znam sto ama ne e taka.....vi posakuvam najbrzo resavanje na ovoj problem (bu) (bu) (bu)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Анксиозност

Post by Bobe » 03 Jun 2013, 23:53

I ova sakav da kazam,moze nema vrska so nas ama ako kako informacija neka bide,imam razgovarano so lekar strucen po ova prasanje,mnogu luge ne ni znaat deka patat od anksioznostili imaat problem so istata,pa ne svesno odbiraat nekoj si pat sto gi pravi da se cuvstvuvaat podobro na primer kocka,alkohol,narkoticni sredstva...a so toa ne ja ublazuvaat anksioznosta tuku naprotiv radraznuvaat...i normalno posle sledat poteski zaboluvanja...vo 70-80% ne e od cista mira sto vikame nie e sega sto mu trebalo na onoj da trgne po onoj pat na primer....ima nesto....so ova sakav da kazam kako primer deka od nea proizleguvaat 1000 zasto 1000 zato (smile) iskreno ne e sala,ako se zezam
sorry na dolgiot post

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Анксиозност

Post by Happy^_^ » 04 Jun 2013, 01:18

Мене ми се случи нешто чудно. На мм мајка му не е арна и се мислиме дали ќе ја бидне и свадбата. E сеа од кога почнав да мислсм за тоа ужасно ме боли желудникот и левата рака. Претпоставувам дека од стрес е? Совет? :)

Одговори

Return to “Здравје”