Анксиозност

Moderator: Модератори

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Анксиозност

Post by Bobe » 04 Jun 2013, 02:33

Happy ako ne e nesto seriozno da cukneme vo drvo,nemoj mila na srce da si zemas,moze se ke bide vo red.....ili???louisa caj ili valerijana od poslabite,malku da se opustis ama samo ako imas potreba epten....... (unsure)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Анксиозност

Post by Bobe » 04 Jun 2013, 02:37

Da ne se naluti nekoj jas doktor ne sum ama ete mene ponekogas mi pomagaat i samo smireno,ne se nerviraj ke se sredi se,poleka,znam napnata si opsuti se kolku mozes i samata,ete pogore ima sajt moze nesto ke pomogne......just relax (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Анксиозност

Post by kit-kat » 07 Jun 2013, 21:19

Стандард за мене секогаш проговорувам откако ќе помине проблемот.
Пред некој ден нешто споменав дека ме мачи овој проблем,но сега да кажам дека поминав низ пеколен период за кој знам само јас и сега вие.
После загубата никој не ја виде и не ја сети мојата оооооогромна тага и празнина.Со насмевка на лицето и работење како коњ,за да не мислам на истото поминаа деновите.
Но болката во душата растеше и премина во стегање на градите,трпнење на рацете и нозете,ужасни несоници,кочење на вратот,болка во мускулите.Кнедла во грлото и плоча тешка на душата.
Се будев без здив,а преку ден имав краток здив.Ако земев длабоко имав болка во градите (sad1)
Знаев дека е се последица од претрпениот шок,но почнав да си замислувам да не сум болна од некоја болест (confus)
Секој напад го спречував со самоконтрола дека ништо не ми е дека сум силна и нема да ми се случи ништо.
Имам доволно контрола врз себе,но вака не можев.
Се сретнав со мој другар од средно кој е психијатар му ја објаснив ситуацијата.
Познавајки ме како позитивна,борбена,оптимистична и доста напатена личност ми рече да земам малку парацетамол со дијазепам од најслабите.И тоа навечер.
Верувајте за 2 дена сум како нова.Денес прв пат ништо не ме боли,си ги завршив обврските без проблем,дури и плус од тоа што планирав,ве дружев вас,како и пиев кафе кога бев во микробиологија по резултатите (smile)
Затоа девојки кога ве мачи нешто барајте решение.Иако не го применувам за себе,ве советувам да не си ставате на душа.Што и да правиме, тоа што е за нас,добро или лошо ќе дојде.
Имајте убава вечер (kup)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Анксиозност

Post by Bobe » 07 Jun 2013, 21:57

Jas go pominuvav istoto....se sto napisa k-k mene me opisa,se soglasuvam tocno so tebe nema ostavanje nikako (thumbsup)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Анксиозност

Post by Happy^_^ » 19 Jun 2013, 11:39

Не знам дали е за тука, ама го пишувам тука бидејќи мислам дека ми е на психичка база... Но што ако имам некој проблем?! (confus)
Еве ја мојата мака. Сабајле се разбудив со некаков немир, пулсот 100 ка може ми беше и болки во желудникот. Ми беше многу жешко. (да напоменам спиев со пижами на долги (ner) (ner) (ner) И знаете што направив? Стасавме кај мојата матична, се качив по скали и си се вратив, не влегов. И сега веќе ништо не ми е... Еве сега се напив в6, притисокот ми е супер, пулсот 72. Којзнае што ми беше... (ner) (ner) (ner)

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Анксиозност

Post by Winit » 19 Jun 2013, 11:44

Toa moze da ti se sluci ako si sonuvala nesto sto bi te voznemirilo, a ako ne taka moze samo ti stanalo toplo od pizamite. Vo sekoj slucaj dokolku ne se povtori ne bi trebalo da e nesto strasno. Ako se povroti bi trebalo da se konsultiras so lekar.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Анксиозност

Post by Bobe » 19 Jun 2013, 12:03

Dobro otide dokaj maticnata si se kaci po skali razbrav I ne vleze????? (w1) (w1) (w1)
ah Happy drugarce me iznasmea(sega se smeam ama majka mi vaka koga mi pravi a znae cesto (comp)I doteravme do kaj doteravme od nisto ne mi e )
samo da ne se povtori,ako vidis deka se povtoruva ili odi nakaj toa (sonic) na lekar........ (a2)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Анксиозност

Post by Happy^_^ » 19 Jun 2013, 12:12

Bobe и јас се смеев, само на смеа да е работава (rolll) (rolll) (rolll) Фала тебе и на Wint и да ако ми се повтори ќе одам на лекар дефинитивно. Ама сега се слушнав со другарката (Заедно вчера што шетавме по жешкото низ Ск) и нејзе цела ноќ и сабајлево и беше неарно, изгледа вчера претеравме по жешкото па затоа.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Анксиозност

Post by Bobe » 19 Jun 2013, 12:25

Ah daj Boze da e taka (smile) ....vsusnost daj Boze da e sosema nesto drugo (t3)

NadicaG

Re: Анксиозност

Post by NadicaG » 19 Jun 2013, 12:33

DEVOJKI bi sakala da se vklucam,ova sto go diskutirate voopsto nema vrska so vremeto,nitu so organizmot,ima vrska so psihata.Jas sum si sama lekar,prvo sto sumverniki polesno mi e da znam deka jas nemozam da imam nad se kontrola,no znam koj moze i na koj sum mu go doverila najznacajnoto nesto,mojot zivot (smile)
vtoro sum psiholog i mnogu dobro znam poveketo custva ni se zatoasto nesto ne potsetilo od minatotto,a ne momentalnata sostojba.Nsata podsvest e mnogu seriozna rabotai i treba procistuvanje.Anksioznosta e simptom ne problem,problemot e nekade na drugo mesto,zatoane pijte lekovi,najdete dobar psihoterapevt ,ako veruvate vo Bog toa isto e najdobrata psihoterapija sto mozete da ja zamislite.Ne se klukajte so lekovi,se e vo glavata.

Happy razmisli dali sega koga si pred ovoj znacaen cekor vo tvojot zivot brak,asepak morase da se odlozi e nesto sto te gi potiknale tie panicni ataki i razmisli koga isto si imala takvi siptomi porano,zosto sum ubedena dekaovaa e tvoj voobicaen nacin na reagiranje vo tvojot zivot koga nemas kontrolanad nestata.Zatoa anksioznosta nema da si odi so vremeto,treba da se soocis so vistinata vo tebe zosto imas potrebaod nea,kako odbramben mehanizam,od sto te zastituva?
(bu) (bu) (bu)

Одговори

Return to “Здравје”