Проблеми со тироидна жлезда

Moderator: Модератори

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by sweety » 06 Oct 2016, 10:59

и ја сиспитував крвна слика и тсх ми беше страв да не е покачено оти имам некој симптоми како срцебиење умор а излезе резултатот 1,85 .

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Vesela » 18 Dec 2016, 14:35

Девојки една информација ве молам. На мм на систематси случајно му открија зголемен Т4 и го пратија на понатамошни испитувања. Кажете ми освен државна и 8 септември кој друг ендокринологија работи со картончиња?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 18 Dec 2016, 20:06

anabejbi wrote:Приватна интерна ординација за тироида и проблеми со метаболизмот, работи со сини картони и упат од матичен.
Ендомед
адреса: 11-ти Октомври 86-3/1
место: Скопје
телефон: (02) 3122 484
локација: раскрсница пред стара рампа

Јас порано одев таму, докторката е супер, кај мене тироидната жлезда беше во ред проблем имав со зголемено лачење на хормонот инсулин. Кога останав бремена првиот пат, ме препрати во државна бидејќи не следи (t3) и од тогаш сум таму.
Доколку кажете дека имате проблем со неплодност ќе ви ги испита и останатите хормони.
Веселко еве цитат од темава.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Vesela » 18 Dec 2016, 22:44

Фала :)
Поззз

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 22 Jan 2017, 19:58

Во моментов има семинар за болести на тироида, со десетици врвни стручњаци. На англиски е, кој сака може да се регистрира и приклучи http://thethyroidsecret.com/symptoms/v2 ... thyroid%2F Секој ден има по една епизода. Мислам дека денес е ден 4, веројатно ќе трае уште една недела.

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Mari G » 28 Jan 2017, 10:08

Мојата тироидна е задебелена.. матичнатарече дека нее ништо опасно,, на крвна слика покажа добри резултати... ваше мислење или искуство.?

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by teona » 25 Feb 2017, 02:51

еве и јас да пишам нешто позитивно по пола година хормоните се во ред тсх 1.03 (rad) пробував триста глупости цајеви апчиња од се што пробав само се разочарав и кога се помирив и почнав редновно да си ја пијам терапијата конечно тсх 1.03 (rad) еден проблем елименирав сега уште жолчката и хпв и конечно да издишам поздрав (big-hug)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by borjana » 28 Feb 2017, 19:16

Дали од искуствонекој може да ми каже ладни раце и нозе дали се симптом на проблем со тироидна?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 28 Feb 2017, 20:48

Ладни раце и нозе можат да бидат симптом на тироида, ама и не мора да значи дека се од неа. Кај разни луѓе има различни симптоми.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Проблеми со тироидна жлезда

Post by Debora » 23 Mar 2017, 21:31

Црното семе добро за хашимото хипотироидизам
"Treatment with Nigella sativa significantly reduced body weight and body mass index (BMI). Serum concentrations of thyroid stimulating hormone (TSH) and anti-thyroid peroxidase (anti-TPO) antibodies decreased while serum T3 concentrations increased in Nigella sativa-treated group after 8 weeks. There was a significant reduction in serum VEGF concentrations in intervention group. None of these changes had been observed in placebo treated group. In stepwise multiple regression model, changes in waist to hip ratio (WHR) and thyroid hormones were significant predictors of changes in serum VEGF and Nesgfatin-1 values in Nigella sativa treated group (P < 0.05)."
http://www.greenmedinfo.com/blog/black- ... al-reveals

Одговори

Return to “Здравје”