Киселини во желудникот

Moderator: Модератори

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Киселини во желудникот

Post by Branka » 20 Jan 2015, 01:31

Dali nekoja od vas primala terapija protiv kiselini vo zeludnik? Jas pijam Reglan, Rupurut i Nolpsza i da vi kazam imam straaasen apetit. Dali i na vas vi se slucilo istovo. Leleee uste da se zdebelam fali.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Киселини во желудникот

Post by Branka » 20 Feb 2015, 01:21

Dali kiselinite vi predizvikuvaat tahijardija? Mene DA i mnogu sun zagrizena. Pls kazete mi go vaseto iskustvo?

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Киселини во желудникот

Post by sweety » 20 Feb 2015, 08:23

Срцка тоа е се од желудникот, верувај ми јас имав ваков проблем пред година дена, се случуваше навечер да заспијам и утрово у три четири ме разбуди тахикардијата се мислев дека имам некој проблеми со срцето два пати правеве ЕКГ и беше во ред па докторката сомневаше на бактерија на желудникот и так аи излезе и јас пиев нолпаза , значи рздрзнет е желудникот и тој така лупа не е од срцето,не се плаши и обавезно си испитај бактерија на желудникот кај мене преку крв излезе негативен, а преку измет позитивен па пиев антибиотици една недела, пиј чај од кантарион исто и маточина го препорачуваат за желудник, само никако немој да ги мешаш мене докторката ми кажа ако пиеш денеска од кантариот утре од маточина никакко и двата во исти ден и гледај навечер да не јадеш (big-hug) па пиши ми како си,п.с. и баш пред некој ден примеетив ако малку повеќе јадам и или измешам јадење ми лупа ама сега знам дека е желудникот и не се плашам ,и исто избегнувај газирани сокови, се надевам дека ти помогнав

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Киселини во желудникот

Post by Branka » 20 Feb 2015, 22:31

Fala ti sweety za odgovorot. Mnogu mi znaci tvoeto mislenje i iskustvo posto mnoogu mi e tesko ova veke ne se podnesuva ama ic. Sekoj den mi se povraka i mi se gadi bez razlika dali imam jadeno nesto ili ne. Nikogas ne se prejaduvam, ne jadam blago i ne pijam gazirano. Mi kazaa deka jakite kiselini sto gi imam mi se na nervna baza. Najmnogu se isplasiv vcera mislev ke dobijam srcev udar. I jas imam praveno dva pati Ekg i srceto e dobro fala bogu. Isputuvav i helikobakteri ni toa nemam. Fala ti uste ednas mila sega mi e mnogu polesno od koga go spodeli so mene tvoeto iskustvo :-*

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Киселини во желудникот

Post by sweety » 21 Feb 2015, 09:22

Леле точно знам како ти е, јас само што немав гадење ,киселини имав и лупање на желудникот, додека си легнам за два три саата ме будеа и многу ме неривраше, затоа ти пишав оти и кај мене преку крвта не покажа дека имам хеликобактери туку покажа преку изметот, оти јав во Мк испитував преку крв а оти не живееме во Мк. бев кај матичната што ми е овде и ми рече преку крв треба да е многу проширена за да покаже така нешто ми кажа и испитав преку она другото, побарај си упат од матичната провери си или кажи и инека ти смене терапијата ако ти е не одговара (big-hug)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Киселини во желудникот

Post by Branka » 21 Feb 2015, 15:24

Da i jas preku izmet proveruvav i bakterija nema :)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Киселини во желудникот

Post by Branka » 21 Feb 2015, 23:03

Sweety draga. Tuku sto se vrativ od dezuren. Imav vrtoglavica cel den, pritisokot mi bese 130 so 90 i doktorkata mi rece deka seto ova mi e od zeludnikot. Ehhh sto problemi mi napravi toj zeludni. Inace mi stavija inekcija ulkodin so eglonil.

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Киселини во желудникот

Post by sweety » 22 Feb 2015, 09:22

Бранка да сетоа е од желудникот а да не се нервираш ,знаеш дека тоа може да е и на нервна база (big-hug) и за брзо д ами пишеш дека си подобра (a2)

Одговори

Return to “Здравје”