Зголемен овариум

Moderator: Модератори

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Зголемен овариум

Post by kit-kat » 13 Oct 2015, 22:36

Баш ми е мило Тина. Се останато ќе се среди. Малку одмори сега. (a2)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Радост » 13 Oct 2015, 23:34

Тина, после ова во болници да влегуваш само ко ќе останеш трудна пак. Последно нека е. (big-hug)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Tina9 » 14 Oct 2015, 12:11

Фала ви што ме мислите. Бев кај професорот вели јајниците и матката кај мојот гинеколог да се средат. Едното со терапија, миомот да се следи. Се слушнаа телефонски и му објасни. А, цистата што се формира во Дуглас е за хирургија. Треба само да се доиспита од каде потекнува. Ме упатија на хирург, не е битно името, тој го отвори CD од магнетна и вика не било убаво прочитано, се гледа дека е проблем со матката. Ме прати во Мега мед да правам КТ приватно. Црн хумор. 8000 да платам подобро ќе го прочитале (rolll) Страшно. И не одам. Чекам да ми се јават за да го однесам cd на второ мислење дури сум тука да го видат, па потоа ќе му го пратам кај мм во Клиника во Љубљана. Хирург од Филип Втори уште пред да ја правам првата операција ми рече најдобро е лапароскопија, најдобро ќе се видело каде е проблемот, ама сите различно кажуваат. Триста ума триста друма. Сите (тројцата што ги наведов) се сложуваат дека сѐ потекнува од царскиот. Ми гноеше раната и повеќе од два месеци беше отворена. Човек да нема мака и да не тргне по доктори. Дома ги имам и истово им го велам.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Радост » 14 Oct 2015, 13:32

Тина, иако е комплицирано да се изведи можам да ти понудам помош. Сестра ми е ренген технолог ама не во Скопје. Ако сакаш да го пратеме цедето да го даде на ренгенолог таму да го прочита, доколку мислиш дека треба уште едно мислење.

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Lena_nela » 14 Oct 2015, 13:34

Леле Тина баш човек е да не тргне по болници (cry1) секој д-р различно си кажува и само гледаат како да извлечат од нас повеќе. Ајде само со помин да е и се да се среди,кога го имаш тм во Љубљана тогаш најубаво е и таму да видат штое е како е,сигурно се далеку по спремни од нас (thumbup)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Tina9 » 14 Oct 2015, 13:49

Фала Радост. Би сакала уште едно мислење, уште еден да го прочита магнетот, независен од клиника. Јас сметам дека на клиника се добри, само хирургот ме зашемети малце. Тој го отвори, го виде и рече дека неубаво го прочитале. Матката и дебелото црево биле залепени, матката имала голема формација и дека од тука потекнува тоа што се излева во Дуглас. Ова се точно негови зборови. Дугласот било знак за некоја инфекција и мора да се исчисти. Тоа во ред, јасно ми е дека не треба да има нешто таму. Професорот само го прочита извештајот од ренгенолозите. Не го отвори цедето. Затоа ме буни. Кој е во право и кај да си го барам чарето.
Имам субфебрилни температури и болки ненормални во долниот дел од стомакот исто како пред операцијата.
Ако не ти е проблем да ти ги пратам снимките на маил, па нека ги видат. Ќе си платам нормално колку кошта.

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Tina9 » 14 Oct 2015, 13:58

Лена_нела Љубљана ми е решение во случај овде да не го најдам, зашто ми е комплицирано со малата. Нема кој да ја чува и ќе мора да ја носам, а и таму нема кој да ја чува. Тоа во краен случај. Не е ништо страшно, само треба изворот да се најде и да се отстрани.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Радост » 14 Oct 2015, 14:54

Тина, сестра ми е до 19 на работа и со пациенти не може да збори на раат.
Ќе ми се јаве за инструкции после, ќе ти пишам за да знаеме како понатаму зошто мисли дека ќе го бараат цедето директно за читање. Ама ќе ти пишам порака вечер за сите детали.

(big-hug)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Tina9 » 14 Oct 2015, 18:43

И овде уште еднаш да ѝ се заблагодарам на Радост за помошта, а и на сите вас. Кога ќе ја споделиш маката полесно се пребродува. (grupna-gushka) Ќе известам кога ќе добијам точни и конечни одговори. (grupna-gushka)

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Зголемен овариум

Post by Tina9 » 16 Oct 2015, 16:27

Јас ви доаѓам прерадувана (joy)
Значи проблем е матката и јајниците дефинитивно. Тие ја предизвикуваат течноста. Ги разгледаа цедеата пред и после операција. Првиот магнет во Охрид го скратија и е бескорисен, џабе си ги фрлив парите. По нив лошото. Хирургот и докторот кој ги читаше повторно снимките предложија 10 дена да примам појака антибиотска терапија преку инфузија. Да видиме дали ќе се смират јајниците и дали течноста ќе се намали да пробам да избегнам операција. Ако не, ножот. Во секој случај ми олесни. Денес примив овде инфузија од утре ќе си примам дома. (rad)
Многу ве сакам. Толку добри луѓе на едно место (grupna-gushka)

Одговори

Return to “Здравје”