Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Moderator: Модератори

DemetraD
Член
Член
Мислења: 210
Придружен: 05 Nov 2011, 11:24
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 36 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by DemetraD » 25 Dec 2011, 00:26

ivana28 wrote:.Само сега има некоја нова процедура за документите.Од 1 до 10 во месецот се носи книшка и картонче кај докторот па од таму си носат се што треба во фонд па имало некоја процедура,така да убаво е сите да знаете за да не го утнете рокот,зашто ако ви е итно за преглед во моментот ќе си платите приватно.Нема веќе како порано,си го бираш и дента ти е веќе матичен лекар.
Не е точно дека има некоја процедура за пријавување кога сакаш можеш да си избереш матичен гинеколог
а според новиот закон гиниколозите не смеат да го наплаќаат и ехото а они се праат и се викаат само за да заработат пари а не ни смеат да те одбијат доколку сакаш да се пријавиш кај некој ако ги пријавиш во фонд ќе ги казнат што те одбиле

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by ivana28 » 29 Dec 2011, 19:18

Искрено незнам,мене и матичната општа лекарка и гинекологот ми го кажаа истото,дека има нов закон.Исто како што има нов закон за боледување.Матичниот лекар неможе да ти даде повеќе од 4 дена боледување,па потоа те препраќа на специјалист,па после тоа ти продолжуваат.Е,сега ако има врски пацинтот може одма да се заврши работа,веќе не е како порано.Мене на три места истото ми го кажаа,нема зошто да ме лажат.И гинекологот,и матичната и една докторка на инфективно,така да не верувам дека сите ме излажале.Порано беше многу лесно и едноставно,зашто без проблем си бираш матичен лекар и 15 дена ти дава боледување,ама сега не е така.Поздрав.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by carina » 14 Jan 2012, 11:33

девојки да ве прашам дали знаете дали гинеколошките ординации ,,ХИСТЕРА,, и ,,ГИНЕКОБИЛЈАНА, имаат склучено договор со фондот и работат со сини картони?

TinaV
Редовен член
Редовен член
Мислења: 484
Придружен: 04 Nov 2011, 14:08
Им се допаднал: 3 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by TinaV » 14 Jan 2012, 21:52

Carina, немам за ни слушнато ама пробај на веб страната на Фондот (www.fzo.org.mk) за здравство, можеби таму има податоци дали имаат склучено договор со фондот.

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by carina » 23 Jan 2012, 10:32

zdravo na site,sega sakav da ve prasam dali ima nekoj sto odi kaj dr.cvetko trajkovski vo gorce,sakav da se prijavam kaj nego za maticen zasto sakav da mi prepise klomifen i da me sledi posle toa,mislam deka za toa ne se isplati da odam vo sistina,a i odev ne sum nesto posebno zadovolna od popovik,kako nezainteresiran mi e .e pa zosto da davam tolku pari vo sistina a cekam 50 min za da doktorot nema vreme posle toa ubavo da mi objasni se ,duri jas mu kazuvam sto da pravi on samo klima so glava,dobro aj sega so toa ke probame,na kraj na inseminacija otidov so puknati jajce kletki,gi vide deka se prsnati,vika ne znam koga prsnale onaka se iznenadi i pak mi napravi inseminacija.e pa nemam pari samo da si davam a da nemam dobar tretman.zatoa se interesiram za trajkovski mi go ispofalija,daval klomifen uredno sledel po toa itn

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by carina » 24 Jan 2012, 08:13

ne go znae nikoj doktorov?????

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Mia85 » 24 Jan 2012, 11:19

Klomifen mozes da nabavis bez recept vo apteka...okolu 100 denari e..nemas potreba od recepta

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Debora » 24 Jan 2012, 12:11

Кломифен може да се набави, ама некој треба да ја следи на ехо. Ова инсеминација на пукнати фолукули ми предизвикува оваква реакција (ner) (ner) (ner) Можеби нема на форумов некој кој одел кај Трајковски. (confus) Во секој случај добро што веќе нема да одиш каде што имаш таков третман. Колку и да е добар лекарот ако е презафатен и нема време за да се посвети одговорно на случајот се е за џабе, само фрлени пари. (tumbdown)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by carina » 24 Jan 2012, 19:04

mia nema sansa klomifen na svoja raka,edna drugarka dobi hiperstimulacija,dodusa ona so terapija za invitro,ama imase voda vo stomakot od sto ispukaa cistite,ova e nesto poslabo ama ne sakam bez sledenje da pijam,sepak fala za odgovorite,mislam deka ke se javam utre zadutre pa ke vi kazam kako sum pominala,debora se gledame vo zabremenuvanje vo februari :grin:

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by malenaD » 24 Jan 2012, 21:03

carina jas vo gorce znam deka ima eden dr.ginekolog ima svoja privatna ordinacija i covekot raboti odamna mislam se vika Mite no ne mu znam prezime. Tamu odese edna moja snaa i bese zedovolna pa ako sakas mozam da razberam nesto poveke. Pozdrav!!!

Одговори

Return to “Здравје”