Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Moderator: Модератори

Одговори
Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Ana » 19 Jan 2010, 15:01

dali moze da otvorime tema za iskustvo so ginekolozi? jas razmisluvam da smenam, iako imam doverba sepak mi e premnogu skapo da prodolzam da odam kaj istiot.
mi go preporacaa na primer Dr pavle kokormanov, pa bi sakala da znam dali ima nekoj iskustvo vo taa ordinacija.
se da bide umereno, da ne pocneme so reklamiranje na ordinaciite se razbira

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Annabel » 19 Jan 2010, 15:58

Јас немам искуство со тој гинеколог, ама темава добре ми дојде за едно прашање.

Кај мојот матичен гинеколог имаат закачено лист на кој што стои дека не се наплаќа за нејзините пациенти од преглед, ама мене никогаш не ми зема плаво картонче и ми наплаќа 300 денари.

И кај другите гинеколози се случува истово, имам информации од пријателки.

Дали и вие имате вакво искуство?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Debora » 19 Jan 2010, 16:02

Јас исто имам пријателки на кои им се случува истото. Мислам дека се работи за матични гинеколози кои имаат повеќе пациенти отколку онаа бројка, за која имаат потпишано договор со фондот. Ако не сум во право, некој нека ме исправи. Инаку мене не ми земаат пари. И за жал не можам да и препорачам лекар на Ана, бидејки не сум од Скопје.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Annabel » 20 Jan 2010, 00:40

За ова сигурно имаш право, затоа што она не прима веќе пациенти зашто е преполна. Јас сум многу задоволна од неа, но баш поради големиот број на пациенти не можам да ја препорачам исто така.

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Ana » 21 Jan 2010, 11:36

dali ima nekoj iskustvo so pavle kokormanov ili so dejan bozinov od ginekomedika??
ovie mi gi preporacaa...

izabela
Нов член
Нов член
Мислења: 55
Придружен: 20 Jan 2010, 11:45

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by izabela » 21 Jan 2010, 11:42

Jas sum slusnala za Pavle Kokormanov deka e odlicen lekar..Inaku mene mi e maticna gnk. Cocorovska i plakjam participacija od 1170 den. ama da vi kazam deka toa vklucuva: pap ( privatno kosta 600 den), mikrobioloski ispituvanja (privatno kostaat okolu 3000 den), vaginalno eho (privatno 800 den) i kolposkopija ( ne sum sigurna za cenata privatno). Taka da...ne e losa taa participacija od 1170 den (smile)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Annabel » 21 Jan 2010, 12:49

И тоа околу ПАП тестот не ми е јасно (јас додуша немам направено одамна :oops: ). Нели имаме право еднаш годишно да правиме бесплатен ПАП тест? Јас кога ја прашав мојата докторка ми рече дека се плаќа.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by Debora » 21 Jan 2010, 13:06

Мислам дека последниот во март не го платив. (confus)

izabela
Нов член
Нов член
Мислења: 55
Придружен: 20 Jan 2010, 11:45

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by izabela » 21 Jan 2010, 21:16

Pap ednas godisno e besplaten 100%

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Матичен гинеколог - гинеколог

Post by MAMA_M » 27 Jan 2010, 22:02

izabela wrote:Pap ednas godisno e besplaten 100%
mislam deka zavisi kaj koj patolog ke go pratat. ne sum se rasprala podetalno, ama mene mi ponudija da odberam dali sakam besplaten ili da si platam (ne se sekavam kolku tocno bese, mozebi 800 den) i si plativ :))))

Одговори

Return to “Здравје”