Дијазепам

Moderator: Модератори

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Дијазепам

Post by Branka » 02 Feb 2015, 02:06

Mnogu sum napnata vo posledno vreme neznam sto mi e. Iskreno nemam realen problem. Pocnav da pijam dijazepam dva pati na den od po 5 mg i podobro mi e. Edinstveno se plasam da ne stanam zavisna od niv i posle da ne mi deluvaat. Imala li nekoja od vas vakvo iskustvo ? Planiram bremenost.

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Дијазепам

Post by marijaz » 02 Feb 2015, 22:54

Branka jas imav takov period koga se razvedov od prviot mm, piev diazepam imav problem mn so zeludnikot se toa bese na nervna baza. Oslabnav mnogu, Smiri se nemoj da pies 10mg dnevno mnogu e.Moze si nasekirana okolu bremenosta ke si dojde i ona samo ti opustise, smiri se psihicki. Jas imam pominata tezok period vo zivotot i znam, neznam sto e problemot tolku kaj tebe. Pozz i ti posakuvam pobrzo da zabremenis, da ne izraduvas

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Дијазепам

Post by Branka » 02 Feb 2015, 23:40

Isto i jas Marijaz imam mn golemi problemi so zeludnikot od se sto ke izedam mi se gadi i primam terapija za toa. Mi rekoa na nervna baza. Problem realen nemam samo si imam nekoi bubacki vo glava okolu bremenosta i nekoi stravovi me fakaat za se i sesto. Ednostavno ne sum opustena. Fala ti mnogu za odgovorot i utehata :-*

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Дијазепам

Post by Vesela » 03 Feb 2015, 16:27

Branka 10 mg diazepam e premnogu. Veruvam deka ne ti e lesno, mislam deka ponekogas zamislenite problemi se poteski od realnite, sekoj od nas imal nekogas takva sostojba, ama ke Mora da se oslobodis I relaksiras. Ako nemozes bez diazepam probaj so pomala doza. Nemoj tolku mnogu( osobeno ako ne e strucno lice prepisan). Ne dijazepamot bombona. So sreka ;)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Дијазепам

Post by Lejla7 » 03 Feb 2015, 19:30

A jas ne mozam da se nacudam kako mene Diazepam ne mi deluva. Sekoj transfer piev apce od 5mg i tamu mi stavaa injekcija od 5 mg, i nisto, nitu mi se spiese, nitu pak omalaksuvav, osven sto mozebi malku sum bila porelaksirana. Bukvalno kako bonbonce mi e.
Koga sum bila voznemirena epten, samo Leksilium me smiruval do nekade. Ama toa incidentno, mnogu retko i vo slucaj na trauma, a ako ne se izboris sam so svoite misli dzabe e koj bilo vakov lek.

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Дијазепам

Post by Branka » 03 Feb 2015, 20:23

Haha Lejla isto i na mene. A onaka 10 mg mnogu zvuci ko da si se predozirala :) A zatoa pa heleks i od 0,25 mi pomaga. Ne go pijam nego zatoa sto doktorkata mi rece deka ako planiram bremenost da go zamenam so dijazepam. Ama dijazepamcevo od 2 mg bas ko bonbonce. Piev dva pati od po 2 mg i ne mi deluvase i zatoa probav od 5 mg za sto mozam da kazam deka onaka me opusta malku. Pak ke kazam heleksot i od najmala doza mi odgovara i me smiruva.

marijaz
Член
Член
Мислења: 117
Придружен: 16 Nov 2014, 21:58
Им се допаднал: 19 пати

Re: Дијазепам

Post by marijaz » 04 Feb 2015, 07:27

Branka a da prasas doktor dimitrin dali moze, barem toj e efikasen,bidejki ne smees heleks..

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Дијазепам

Post by Lejla7 » 04 Feb 2015, 09:53

Sum probala i Demetrin ednas, nula efekt.

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Дијазепам

Post by ripcence » 08 Feb 2015, 02:57

Иста сум и јас Дијазепам= на 0 ефект, Хелексот ме опушта баш убаво, ама не ми помогнал да заспијам (ако сум вознемирена) ама затоа Б6 и кома сум, пробај со него бар витамин е. (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Дијазепам

Post by Lejla7 » 08 Feb 2015, 10:03

Ripcence, ne me nasmevaj (laugh1) Kolku B6 i B complex sum ispila, posebno kako del od terapijata ova leto, trebase od krevet da ne stanam.
Ne sakam da se potsetuvam, no ke spomnam za da ne si mislite deka sum zavisnik od sedativi - lani po spontaniot probav da si gi smiram mislite so Demetrin, ama ednas ili dva pati se napiv i tolku, i onaka nemase efekt. Vozenjeto velosiped i odenjeto na rabota mi bea najgolema terapija od se, najiskreno. Leksilium sum se napivala za opustanje vo klucni momenti - na primer koga polagav drzaven ispit, za da ne bidam kako isplasen Germanec. A Diazepam zemam pred Pap test, cisto za opustanje na muskulaturata i pomalo cuvstvo na neprijatnost pri zemanjeto na primerokot. Diazepamot toa i go pravi - ja opusta muskulaturata, inaku psihicki ne deluva.

Одговори

Return to “Здравје”