Helex

Moderator: Модератори

Одговори
Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Helex

Post by Branka » 27 Mar 2015, 20:29

Dali go upotrebuvate i kolku cesto ?

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Helex

Post by aneance » 27 Mar 2015, 20:41

Јас освен на погребот на татко ми испив дијазепам и тоа со сила ме натераа да се напијам несакам да пијам апчиња освен кога сум болна
За хелексот како што знам поштетен бил од дијазепамот
Мајка ми го пиеше редовно додека татко ми беше во болница и на неколку пати го прекинуваше и многу и беше лошо, желудникот ја болеше и киселини имаше а незнаеше од што и после и рекоа дена мора постепено да ја намалува дозата никако пд еднаш
Јас искрено сум против такви апчиња и Бранка ако за тебе прашуваш би ти препорачала да не ги пиеш млада си да се клукаш со такви апчиња, колку се добри толку и се штетни незнаеш на што ќе удрат.
Сега за сега не би требало да се има некој голем проблем и нервози па да пиеш, не дај Боже за понатака незнаеш што животот ќе ти донесе
Чувај си го здравјето
(big-hug)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Helex

Post by maried » 27 Mar 2015, 21:25

Хелексот е нож со две острици, те смирува но оставањето е тешко.
Ако е за тебе, немој на своја рака, строго консултација со психијатар. Пробај со чај од маточина, смирува ептен.

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Helex

Post by WhiteRose » 27 Mar 2015, 23:25

Branka jas imam pieno Helex i toa dolgo vreme moze nekolku godini so toa sto odprvo piev sabajle i navecer po 1 tableta od 0.25 mg, mnogu dobro mi vlijaese i mi deluvase, me smiruvase a ne me omalaksuvase, no problemot ne mi go resi dodeka sama ne se iskontrolirav. Postepeno go namaluvav se do 1/4 tableta od 0.25, na kraj i na nekolu dena. Zatoa sto toj tip na lekovi taka se otkazuva postepeno e sega ne znam dali bev zavisna ili ne, jas barem ne osekav taka. Ti nemoj da pies nikako mozebi si veke bremena daj boze ili pak ke bidis za skoro sigurno taka da bataligi ovie lekovi. Se molam da si bremena pa da olabavis od bremenosta kako mene i da si opustena i pospana kako so si bev jas. Se iznauzivav :D sega ne mi se spie tolku ama ok sum sepak. (racinja)

P.S Ako resis da go pies helexot nekogas ne go pij samo nego, pobaraj kombinacija do lekovi i tehniki za nadminuvanje na stresot i anksioznosta, samo taka ke imas efekt, lekot kako lek sam e mnogu malku. Pozdravce (big-hug)

Branka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 443
Придружен: 23 Nov 2014, 19:58
Му се допанале: 44 пати
Им се допаднал: 56 пати

Re: Helex

Post by Branka » 28 Mar 2015, 12:15

Znam od vreme na vreme da se napijam koga sum pod stres i mnogu mi e sube posto znam deka imaat mnogu nuspojavi. Porano bev mn protiv vakov tip na apcinja duri i koga pocina tatko mi me nateraa da se napijam diazepam za da sum se smirela. Bas me potseti Aneance na ova. Ke se potrudam da se smiruvam na prirodna baza. Fala vi srcki moi :-*

Одговори

Return to “Здравје”