ПАП тест

Moderator: Модератори

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: ПАП тест

Post by Bela » 16 Jan 2013, 20:29

Дебора видов дека Сашка ми има одговорено со 99 % (laugh1) , ама секогаш кај мене постои она ама (unsure) . И со оглед на тоа дека читам како на некој им бараат донеси уште ова или она, па затоа си реков да не знае некој друг што има поднесувано скоро док. за Ин витро како што се Имамбебе, Матеа, Беломорка, Таријана.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ПАП тест

Post by Debora » 16 Jan 2013, 20:54

Знам Бела, те разбрав јас убаво. (a2) Знам од што се плашиш, ама досега никој не кажал дека заради кандида бил одбиен, мислам дека нема со тебе да почнат да спроведуваат такви правила. (smile)

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: ПАП тест

Post by Bela » 17 Jan 2013, 00:36

Дебора (a2) .

pavlina11
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 30 Jan 2013, 14:22
Му се допанале: 2 пати

Re: ПАП тест

Post by pavlina11 » 12 Feb 2013, 22:16

denes pravev pap test,koga mi zemase bris doktorkata malku me bolese,i sega imam slabi bolki kratko traat ama sepak mi e strav.normalno e ?ve molam pisete.pozz

Iris82
Нов член
Нов член
Мислења: 79
Придружен: 22 Jun 2012, 14:25

Re: ПАП тест

Post by Iris82 » 14 Feb 2013, 20:59

Павлина јас правев скоро ПАП тест ама ништо не осетив, а дали е нормално болка да имаш не би знаела да ти кажам најдобро појди консулирај се со твојот матичен гинеколог.

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: ПАП тест

Post by Mimi Bella » 14 Jul 2013, 15:06

Jas do sega nemam praveno PAP test pa ke saka li nekoj da mi kaze od sto se sostoi ?? :ymblushing:

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ПАП тест

Post by Debora » 14 Jul 2013, 16:56

Земањето ПАП е слично како обичен брис, загребуваат малку од грлото на матката и после испитуваат дали има некакви промени.

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: ПАП тест

Post by Maaja » 23 Jul 2014, 13:51

Не најдов никаде тема за ЦИН, па решив тука да напишам ( ако не е соодветно префрлете го постос)
Вака до сега сите пап тестови ми беа уредни, е сега лани на пап тестот(кај матичниот) ми излезе АСКУС. Докторот ми даде канестен 3 и полигинакс едно пакување, потоа на приватно го повторив тестот и се беше негативно освен што имаше кандида и инфламација!
За тоа не добив никаква терапија ми рекоја се е супер нема никаков проблем.
Е сега, спремам документи за инвитро и на сегашниот пап тест матичниот ми вика ХПВ и ЦИН 2 (ner) (ner) (ner)
Да дојдиш на биопсија да видиме што понатака! Светот ми се сруши јас сите документи спремени за ин витро! (ner) (ner) (ner)
Му се јавив на гинекологот на приватно кај што одам во Плодност и ми вика дури не се повтори тестот ништо не превземаме, ми даде 2 дози полигинакс и го повторивме пап от
Денес ми се јави и ми вика имаш само кандида и инфламација , НИШТО друго ниту хпв ниту цин
И да ги поднесувам документите дека ваквиот пап не е проблем за комисијата. Сакав некој да каже дали случајно инфламацијата може да биде причина да ми ги вратат документите?

Beba1
Член
Член
Мислења: 243
Придружен: 22 Apr 2014, 21:57
Му се допанале: 21 пати
Им се допаднал: 6 пати

Re: ПАП тест

Post by Beba1 » 16 Aug 2014, 09:35

Zdravo na site, edno prasanje posleden pat koga pravev pap mi se pokaza kletocni promeni sto asociraat na virusni unfekcii.... Doktorkata mi vika toa se pokazuva koga e opadnat imunitetot, znaci neve Hpv i slicno. Dali di sega imak nekoj vakvo nesto i sto zemavte,terapijavitamini... blagodaram i

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: ПАП тест

Post by Maaja » 16 Aug 2014, 15:29

Beba1 wrote:Zdravo na site, edno prasanje posleden pat koga pravev pap mi se pokaza kletocni promeni sto asociraat na virusni unfekcii.... Doktorkata mi vika toa se pokazuva koga e opadnat imunitetot, znaci neve Hpv i slicno. Dali di sega imak nekoj vakvo nesto i sto zemavte,terapijavitamini... blagodaram i
Беба1, со таквиот резултат постои сомневање дака имаш хпв вирус ... НО никој со сигурност не може да ти каже дали го имаш или не! Најдобро направи си типизација за да бидеш сигурна. Некогаш од појака инфекција или инфламација може да покаже клеточни промени а да ги немаш истите.
За витамини јас моментално ги пијам на натурал есеншал супер тројка за женски проблеми, кандида, хпв, цин....
-Nature essential SUPER VITAMINS @ MINERALS ( 60 tabl)
-Nature essential RESVERATROL (50 caps)
-Nature essential SHITAKE (50 caps)

Одговори

Return to “Здравје”