ПАП тест

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

ПАП тест

Post by Debora » 08 Mar 2010, 14:52

Тука можеме да пишуваме за нашите резултати од ПАП-тестовите и да споделиме искуства. Кај мене секогаш покажува инфламација со нормална клеточна обнова и Кандида. Порано мислев дека инфламација е лош наод ама по разговорот со лекарката и барање на интернет најдов дека се работи за нормален наод и стара номенклатура од пред неколку десетици години. Демек нема проблем со инфламацијата.
Anja а на каква контрола треба да одиш за ПАП-от?

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: ПАП тест

Post by anja » 08 Mar 2010, 15:01

Епа и јас како тебе ќе пребарам на интернет за бенигни клетки. А инфламација ако не се лажам е воспаление така? Тоа не се лечи со антибиотици?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ПАП тест

Post by Debora » 08 Mar 2010, 15:07

Инфламација значи воспаление, ама кога се работи за ПАП се смета за нормален наод и не може да се лечи со антибиотици. Всушност објасувањето што го најдов е дека се работи за застарен термин и дека е нормално да има такви клетки.
Јас многу ја малтретирав мојата докторка со тоа и после почнав да барам на интернет и видов дека стварно е нормален наод. (confus)
Ти го имаш наодот кај тебе да пишеш како точно пишува? Бенигно во принцип не би требало да е лошо. (confus) А како ти го објасни тебе докторот наодот?

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: ПАП тест

Post by anja » 08 Mar 2010, 15:20

Се било во ред. Само имало присуство на бенигни клетки, кои се појавиле најверојатно од старото воспаление што сум го имала. Ама бидејќи јас незнам ништо за тоа, секогаш кога ќе слушнам “малигно“ или “бенигно“ се вадам од памет.
Ми препиша 5 апчиња кои се пијат сите оддеднаш. Па ќе видиме што ќе се случи (unsure)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: ПАП тест

Post by Debora » 08 Mar 2010, 15:23

Ќе биде во ред, само некогаш непотребно паничиме и се нервираме. Си знам по мене. (a2)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: ПАП тест

Post by Petra » 08 Mar 2010, 17:41

Anja немој да се плашиш пред време. Се ке биде во ред. И јас знам дека бенигно не значи лошо. (a2)

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: ПАП тест

Post by anja » 08 Mar 2010, 22:24

Фала за поддршката :-*
Се надевам дека нема да биде ништо сериозно. Но сомнежот и нервозата во мене ќе стојат уште некое време.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: ПАП тест

Post by sunshine_2012 » 14 Aug 2012, 12:57

vo Sreda pravev PAP test vo remedija prv pat pravam tamu i nemam nejkoe iskustvo so niv, denes se javiv za rezultatite i mi rekoa deka se stignati ama moram licno da dojdam da se vidam so doktorkata i ona da mi gi kaze rezultatite. malku me zamisli ovaa zasto dosega odev kaj organdjiski i oni ke mi se javat da mi kazat za rezultatot, dosega site pap testovi se bile uredni.
ve molam kazete mi vie kakvi iskustva imate okolu ovaa prasanje, dali bilo kakvi rezultati da imate morater da odete kaj doktorkata d gi podignete.
pozdrav

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: ПАП тест

Post by Nespretna » 17 Aug 2012, 05:41

Саншајн, јас не сум имала искуство со Ремедика, ама во Систина, јас си се јавував и ми кажуваа. Последен пат, нејќеа да ми кажат за стрептококата, ама бидејќи јас го повторував брисот, и очекував да ја имам, и ја прашав таа сестрата, и ми вика, дека морам да се видам со докторот. Ама јас, демек многу итра, се договорив со докторот само да се слушнам и по телефон да ми даде терапија. Така и беше.

Ако си надвор од Скопје, замоли ја да ти каже дали е нешто за што мораш да примаш терапија. Или отиди, и види што е. Пиши што направи. Поздрав

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: ПАП тест

Post by sunshine_2012 » 17 Aug 2012, 11:09

zdravo Nespretna. fala za odgovorot. Vcera im se javiv pak vo remedika za da razgovaram so doktorkata i mi rekoa deka samo doktorkata smee i moze da komentira po telefon za rezultatite dodeka pak sestrite ne smeat da gi citat rezultatite. I i se javiv na doktorkata i mi gi kaza rezultatite od papot i bil odlicen taka da se e vo red. ne treba da primam nikakva terapija samo treba da se dogovoram so dok. za da go izvadi polipot no toa ke bide posle Amerika (januari) i da go pojacam imunitetot so vitamini zaradi promenite sto gi imav.
Jas se poragav vo Remedika so site 3 no nikogas ne bev odela na kontroli tamu pa mi bese malku nejasno.
se nadevam deka ti si dobro :)

Одговори

Return to “Здравје”