Ехо на гради и мамографија

Moderator: Модератори

Одговори
Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Ехо на гради и мамографија

Post by Ana.I » 04 Nov 2010, 10:31

Dali nekogas ste bile na eho ili odicen pregled za gradi i kolku cesto odite?
Jas ke vi raskazam nesto od moe licno iskustvo.
Na 16 god. slucajno otidov na eho na gradi,gradite mnogu mi se stvrdnuvaa pred da dobijam,pa bev mala i se plasev i majka mi za sekoj slucaj me odnese na eho.Togas slucajno otktivme deka nekade dlaboko vo ednata grada imam nekakvo grutce.Mi napravija biopsija i ispadna deka e fibroadenom(toa se benigni tumori).Mi rekoa deka ne e nisto strasno,mozam da go nosam cel zivot,no ednas godisno kontrola na eho.Na 19 god. pocna da raste.Mi preporacaa,posto nemam deca rodeno,odma da se operiram,za ne daj bojze,da ne ima komplikacii koga ke bidam bremena.Se operirav i sega e se dobro.

Dodeka odev na kontroli-na eho,moram da kazam deka se zaprepastiv od brojot na mladi devojki sto doagaa so vakvi ili slicni problemi.Moja preporaka do site e da odite od vreme na vreme na edna kontrola,isto kako sto si pravime kontroli kaj ginekolog,zosto koj ne pocnal da odi po bolnici ne moze ni da zamisli kolku se cesti ovie zaboluvanja.Eve kaj mene na rabota od 12 koleski,2 sme operirani od fibroadenom

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ехо на гради и мамографија

Post by Debora » 04 Nov 2010, 10:53

Мене исто на тие години ми се појави фоброаденом, и исто ми рекоа дека не е ништо страшно ама да одам на контроли. Кога видоа дека не расте, ми рекоа да не се чепка. Си стои и после 20 години, ама не ми прави проблеми.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Ехо на гради и мамографија

Post by Ana.I » 04 Nov 2010, 11:06

Cim si e mirno,ic ne go cepkaj,neka si sedi tamu,a odis sega na kontroli?Mene mi rekoa ednas godisno,do krajot na zivotot.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Ехо на гради и мамографија

Post by Debora » 04 Nov 2010, 11:27

Не одам веќе на контроли, оти гледам дека нема промени на него. На почетокот ми рекоа да одам на 6 месеци, кога видоа дека нема промени ми рекоа на поретко (не се сеќавам дали секоја година (unsure) ).
Одев првите години, после прекинав. Проблем е ако расте..., фала Му на Бога не расте, па затоа го игнорирам. Инаку секако дека треба контроли.
Фиброаденомите се бенигни, ама многу пострашни се тие другите. (sad1)

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Ехо на гради и мамографија

Post by Bube » 05 Jul 2016, 09:05

И јас после бременоста бев на ехо на градите и имав неколку цисти и еден фиброаденом кој како и кај вас исто ме советуваа да се следи редовно .
Е кај мене работава е следна . Цистите исчезнаа а фиброаденомот е пораснат (cry1) ме прати докторот во хистолаб во скопје на биопсија .
Прашањето ми е за тие шо сте правеле биопсија , како е процедурата , боли ли ? И бил ли некој во хистолаб ? Тоа е некоја приватна клиника специјализирана за вакви работи.

Дали да одам да побарам уште едно мислење пред да одам на биопсија? (shaking)

Одговори

Return to “Здравје”