Отечен заб

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Отечен заб

Post by Debora » 12 Nov 2011, 22:05

Сабота вечер е, многу незгодно време, ама ми отече заб на горната вилица, а на забар ќе одам во понеделник здравје. Пијам антибиотик и бруфен. Дали знаете некој домашен лек што може да го намали отокот? Ова е она, давеник и за сламка се фаќа. :-?

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Отечен заб

Post by Marina » 12 Nov 2011, 22:55

Дебора ако пушиш цигари,димот помага.не звучи многу веројатно,ама имам пробано и кај мене помагало,и кај сите други што ги знам што имале така проблеми со забите,а како функционира тоа појма немам. Ако не, чај од жалфија помага против воспаление,и од камилица можеш да си направиш и да го плакнеш забот.и ладно помага исто,неколку коцки мраз во крпа и држи го на местото.сигурно има некаде да отидеш и за викенд (confus) тоа може и ке спласне до утре.нека ти помине побрзо (a2)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Отечен заб

Post by kikica » 12 Nov 2011, 23:19

Debora, jas sum stomatolog, dobro e sto pies antibiotici, prodolzi taka do ponedelnik pij gi redovno, ako e golem otokot i prodolzuva da raste naglo ke moras pobrzo da odis na stomatolog na dezuren bilo kade..a ako vidis deka se namaluva pij si gi antibioticite, drzi i ladno povremeno tamu na mestoto i cekaj, nema mnogu sto da se napravi od doma, najverojatno zabot e za vadenje no da ne zboruvam na pamet ke ti kazat koga ke te vidat ponedelnik. Marina od nikotinot se svivaat krvnite sadovi i zatoa se namaluva bolkata, no istata rabota ja pravi i ladnoto, ili nekoi analgetici, a da, mozes da se napies i analgin ili ketonal nesto za bolka ako mnogu te boli, no povazni se antibioticite (smile) ako imas drugi prasanja na raspolaganje ti sum, se nadevam ke se smiri do utre (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Отечен заб

Post by Debora » 12 Nov 2011, 23:27

Кикица имам џеб на забот, па сега сигурно нешто се има искомплицирано со тоа веројатно. Би го извадила, само да не ми прави веќе проблеми.
Мислам дека има дежурен лекар некаде, ама не сакам да одам на друго место - одам кај ист заболекар повеќе од 15 години, по претходно трауматично искуство и голема плашливка сум. :ymblushing:
Ќе ставам ладно (не сум пушач) и ќе варам и чај, антибиотиците ќе продолжам да ги земам. Бруфенот ја среди засега болката, се надевам утре ќе биде подобро. (prayer)
Фала ви на одговорот. (a2)

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Отечен заб

Post by kikica » 12 Nov 2011, 23:39

Debora, ako imas dzeb togas mozes da go iscistis so zaben konec ako nemas doma momentalno pikni obicen konec natopen vo medicinski alkohol ili 3% hidrogen, ili bilo kakov rastvor za plaknenje na usta, a ako imas igla i spric napolni go spricot so edno od ovie raboti( ako nemas nisto od toa napravi obicen fizioloski rastvor od voda i malku sol) iglata pikni ja vo dzepot i isperi so rastvorot nekolku pati, povtoruvaj go ova posle sekoe jadenje.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Отечен заб

Post by Debora » 12 Nov 2011, 23:48

Имам конец баш заради него, ама овој пат ми отече многу и образот ми е отечен. А имам дома и физиолошки раствор, баш ќе пробам и тоа. Фала ти (a2) и баш ми е мило што имаме и стоматолог. (lovet) (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Отечен заб

Post by Debora » 16 Nov 2011, 09:46

Еве да напишам што се случува. Бев во понеделникот на забар, ми го виде забот, ми рече дека е баеги отечен и дека додека е таков, не може ништо да се направи. Да продолжам со антибиотиците и да отидам по неколку дена пак да ме види. Не се знае дали ќе треба да се вади забот.
Отокот не се симнуваше ни по неколку дена антибиотици, ама па вчера вечерта проби, делумно истече и сега е прилчно симнат, а веќе не ме боли. (thumbsup)

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Отечен заб

Post by Raphaella » 16 Nov 2011, 12:15

(a2) (a2) (a2) Мило ми е што си подобро и се надевам дека нема да мора да се вади забот.

kikica
Редовен член
Редовен член
Мислења: 251
Придружен: 10 Aug 2010, 09:08
Им се допаднал: 10 пати

Re: Отечен заб

Post by kikica » 16 Nov 2011, 14:22

Debora bas te mislev sto napravi (smile) dobro e sto ottece i nemas veke bolka (a2) samo ne zaboravaj da pojdes pak da se sredi zatoa sto moze pak da ti potece. Daj Boze da se sredi i da nemas poveke maka (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Отечен заб

Post by Debora » 16 Nov 2011, 15:14

Фала ви (a2) , обавезно ќе отидам утре или во петок, мора да се среди. Ќе пишам како ќе поминам.

Одговори

Return to “Здравје”