Наши рецепти

Се за форумов. Правила на форумот, прашања, предлози, жалби и фалби итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Наши рецепти

Post by kit-kat » 30 Jun 2013, 18:29

Крцкави переци

1 кг.брашно
1 лажица сол
1 лажица шеќер
1 и пол маргарини кристал
2 јајца
1 дојден воден квасец(1 лајче шеќер,1 лажица брашно,малку млеко)
200 мл.топло млеко.
Може по желба да се стави 100гр.печен сусам но претходно оладен.

Убаво се мешаат состојките да се добие глатко тесто кое не треба да биде многу меко.
Без да стасува се сучи кора дебела колку еден прст,се вадат форми по желба,се редат во неподмачкан плех.Од горе се мачкаат со јајце и се посипуваат по желба со сусам,ким или мелен афион.
Се печат на темп.200-250 степени додека не поруменат.

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Наши рецепти

Post by Crnokosaa » 30 Jun 2013, 18:47

Domasna Alva od Griz: ( neznam kolku tocno se stava, eve kako nie doma ja pravime )

Malku Susam
okolu 50gr Maslo
5 lazici Griz
3-4 lazici Seker
orevi/lesnici po zelba

Susamot malku se pece na suvo, se dodava masloto da se zagree, potoa mu se dodava grizot i se przi ubavo duri da potemni, ( na potivka ringla ) se dodava sekerot, i se mesa postojano da zgusni ubavo,po zelba si stavate malku sitno seckani orevi ili lesnici i moze da mu se dodade uste griz vo zavisnost da ne pliva masloto na povrsina,
Potoa se trga od ogan, se ostava da se izladi, se potura so cokoladna glazura i se stava vo frizider da se zdrvi ubavo.

Ova mi e omileno mene, probajte nema da zazalite, mnogu e ednostavno i lesno i mnogu brzo se pravi (thumbup) (smile)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Наши рецепти

Post by Bobe » 30 Jun 2013, 18:52

Bravo za Crnata Alva na K-kat,navistina e vkusna I lesna za spremanje (thumbsup) (cl) ,nea ja pravam, ama za preceinjata ne mi dojde loso receptov,taman za na pat super ke mi dojdat fala (thumbsup) (smile) ,a na vrakanje ke ja probame na crnokosa (smile)

Одговори

Return to “За форумов”