Наши рецепти

Се за форумов. Правила на форумот, прашања, предлози, жалби и фалби итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Наши рецепти

Post by Debora » 30 May 2013, 14:02

Бобе со нејзината рецепта ме инспирира за темава. (smile)
Знам дека имаме супер домаќинки на форумов. (kup)
Ако некој сака да сподели своја рецепта, за да ја објавиме на сајтот, само нека ми ја испрати рецептата во ПП и нека прикачи некоја слика од неа. (smile)
Се разбира дека секој може да си ги пишува рецептите и на форумов како и досега. (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Наши рецепти

Post by Debora » 01 Jun 2013, 09:35

Заборавив да пишам, еве ја првата наша рецепта на сајтот http://tvoebebe.com/RECEPTI/galatopita-bobe (drool) . (rad) (rad) (rad)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Наши рецепти

Post by Debora » 11 Jun 2013, 23:35

Еве ја новата рецепта http://tvoebebe.com/RECEPTI/spaghetthi-bolognese-bobe . Да си направите, ич нема да зажалите. (rad)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Наши рецепти

Post by Debora » 23 Jun 2013, 23:25

Ѕаѕикито на Бобе - неопходно на горештините (w1)
http://tvoebebe.com/RECEPTI/tzatziki-bobe

Crnokosaa
Домашен член
Домашен член
Мислења: 572
Придружен: 11 Nov 2012, 22:16
Му се допанале: 102 пати
Им се допаднал: 236 пати

Re: Наши рецепти

Post by Crnokosaa » 26 Jun 2013, 13:55

Mohito za deca i trudnici :
Потребни состојки:

75 мл. сок од јаболко

75 мл. кисела вода

1 зелен лимон

2 ливчиња од нане

1 лажичка ванилин шеќер

Начин на подготовка:

Исецкајте го лимонот, додајте ванилин шеќер и нане. Изгмечите ги состојките, додајте неколку коцки мраз, сок од јаболко и кисела вода. Украсете со парче јаболко и зелен лимон.

Mislev deka e za ovde i zatoa go ostaviv.I sekako, ne e samo za trudnici tuku za site. Jas ne sum mnogu meraklija ama koj saka moze da go proba (smile) Nazdravje !

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Наши рецепти

Post by Debora » 26 Jun 2013, 14:04

Црнокоса фала ти за рецептот (smile) , еве го објавен http://tvoebebe.com/RECEPTI/mohito-za-deca-i-trudnici

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Наши рецепти

Post by Vesela » 26 Jun 2013, 14:43

Супа од зеље или спанаќ
1/2 кило зеље или спанаќ
еден кромид
малку лук ( може и повеќе кој колку сака)
малку брашно (1 до 2 супени лажици)
700 мл. вода
сол
1 кисело млако
Се пржи кромидот на малку путер, и се додава ситно сецкано зеље да се пропржи малку. Потоа му се додава 1-2 лажици брашно да се подазпржи малку брашното. се меша постојано да не загори и да не се направат грутчиња. За полесно може пред да се стави брашното да се размати со малку вода(пола филџанче). Сето се запржува убаво.Потоа се додава водата и се вари да се згусне. Ако ви е многу густа супата може да додадете вода или ако е ретка да додаете брашно. Потоа се додава ситно сецкан лук и едно канче кисело млеко. Може и магдонос, ама ние не почитуваме многу, и кој сака може и црн бибер. И супата е готова. Се служи ладна. Право летно и здраво освежуваање.
Наздравје.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Наши рецепти

Post by Debora » 26 Jun 2013, 14:52

Весела фала ти за рецептата (smile) , еве ја http://tvoebebe.com/RECEPTI/supa-zelje-spanak-vesela .
Баш убави рецепти за жештиниве. (drool)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Наши рецепти

Post by kit-kat » 30 Jun 2013, 17:14

Црна алва со ореви

1 кг.шеќер
1 маргарин кристал
250 мл.млеко
100 гр.какао
500 гр.брашно
2 филџани масло
200 гр.јатки ореви.
Шеќерот,маргаринот и млекото се ставаат во сад за готвење на оган,да се соединат.
Кога ќе почне да врие се меша со дрвена лажица на оган ТОЧНО 4 минути.
Се вади од оган и се додава какото,брашното па убаво се меша да се соедини.Се додава и маслото па брзо се меша да се упие.На крај се додаваат јатките ореви.Се турива смесата во калап обложен со фолија,се рамни горната површина.Се остава на ладно да олади 2-3 часа,па се сечи и се јаде (smile)

http://s8.postimg.org/r9i85hmjp/062.jpg

http://s21.postimg.org/5iv8otah3/063.jpg

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Наши рецепти

Post by Debora » 30 Jun 2013, 17:32

Кит кет читаш мисли. (scratch) (rad) Баш сакав да ти речам кога ќе имаш време да ни пишеш рецепта за алвата и переците и еве ја веќе. (rad)
Еве ја објавена http://tvoebebe.com/RECEPTI/crna-alva-so-orevi-kit-ket , јас сигурно ќе си ја правам. (drool)
Фала ти. Дебели, ама среќни. (a2)

Одговори

Return to “За форумов”