Re: За форумов и правила

Се за форумов. Правила на форумот, прашања, предлози, жалби и фалби итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Ве молиме да се придржувате до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани , едитирани или префрлени во друга тема. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, ве молиме започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: За форумов и правила

Post by Debora » 19 May 2012, 09:15

Јас бидејки не користам Windows не можам да кажам како се пишува на кирилица на него, ама тие што знаае се надевам дека ќе објаснат. (smile)

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: За форумов и правила

Post by Bela » 19 May 2012, 10:26

Јас стегам истовремено SHIFT I ALT и си пишувам на кирилица (laugh1) (laugh1) (laugh1).

Bias
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 30 Apr 2012, 19:40

Re: За форумов и правила

Post by Bias » 19 May 2012, 10:31

razocarana wrote:se izvinuvam i jas neznam kako da pisuvam na kirilica ...ako nekoj moze da mi objasne kako se pravi tastaturata?Blagodaram
Повели NErazocarana (laugh1) http://www.obrazovanie.edu.mk/DocLib5/% ... %D0%B0.pdf
Може малку ќе ти изгледа сложено, ама не е ништо комплицирано, само следи ги чекорите (thumbsup)
Bela wrote:Јас стегам истовремено SHIFT I ALT и си пишувам на кирилица (laugh1) (laugh1) (laugh1).
Bela, тоа е начинот, но ако е инсталирана кирилична поддршка. Ако не е ќе мора прво да го помине туторијалот од линкот погоре :)

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: За форумов и правила

Post by Bela » 19 May 2012, 11:40

Биас јас толку се рабирам од компјутери, ама затоа е тука мм и се ми е средено за да јас не морам да се замарам со тие работи, и фала ти многу (a2)

Bias
Нов член
Нов член
Мислења: 14
Придружен: 30 Apr 2012, 19:40

Re: За форумов и правила

Post by Bias » 19 May 2012, 19:57

Епа еве од сега и јас сум тука, ако треба било каква помош барајте ме (tongue) (a2)

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: За форумов и правила

Post by Bela » 19 May 2012, 21:45

(a2)

Vera
Нов член
Нов член
Мислења: 86
Придружен: 10 May 2012, 00:03

Re: За форумов и правила

Post by Vera » 20 May 2012, 00:18

probav da si ja napravam tastaturata ama ne mi uspea izvenete me sto kr pisuvam latinica baren do deka ne uspeam inaku bias blagodaram za objasnuvanjeto ke se potrudam mozebi ke mi uspee .. (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: За форумов и правила

Post by Debora » 19 Jul 2013, 14:57

Девојки на форумов си има куќен ред, како што си има во секоја куќа. Правилата се поставени за да се почитуваат и да си има ред во куќата, така и на форумов.
Досега толериравме повеќе, ама гледам дека молбите не помагаат.
Пред некој ден Кит кет замоли да се пишува на кирилица, никој не и обрнува внимание. Некогаш мора да се пишува на латиница (кога стварно се нема кирилична подршка), ама па тоа се исклучоци, стварно не е тешко да се смени пишувањето на кирилица.
Друго, си има соодветни теми... не ги трупајте другите општи теми или Ин витро дневниците со се и сешто. Тие се како помош на оние што влегуваат во постапка или деновите потоа, а не замена за пишување во соодветните теми.
После ќе се поослободам малку и ќе почеме со чистење на некои теми. (од постовите што не содржат информации за таа тема)

Се надевам дека ќе има промени, ако не ќе треба да почнам да бришам постови, а нема потреба од тоа.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: За форумов и правила

Post by kit-kat » 19 Jul 2013, 15:34

Да се надохнадам,тоа правило не треба да биде сватено како каприц,туку за полесно снаоѓање.
Кога се е во соодветна тема,полесно се наоѓа на оној кој има потреба од тоа.
Сигурна сум дека 90% од нас форумов го нашле барајки некоја информација или помош.
Еве пред некој ден сакав да си најдам мој пост за кој знаев дека го имам пишано(се работеше за еден момент кој го споделив со вас,па ми требаше датата).Се отепав од барање,бидејки податокот сум го кажала на кафе муабет,а не во соодветна тема.
Па за наше добро и форумов да ни биде едно топло и пријатно катче,но и коректно од секој поглед,уште еднаш би замолила да се почитуваат правилата.

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: За форумов и правила

Post by Sashka » 24 Sep 2015, 17:56

Едно мало потсетување, на форумот до сега се толерираше пишување на латиница, сега е подновен а има и построги правила (smile) , да го одржиме попрегледен пишуваме единствено на кирилица . Доколку немате кирилична поддршка на компјутерот или телефонот, инсталирајте си! Еве линк од темата каде е објаснето како се прави тоа: viewtopic.php?f=71&t=1463

Одговори

Return to “За форумов”