Кефир

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Кефир

Post by maried » 11 Nov 2012, 00:13

Debora wrote:И јас се обидувам да најдам, па да преминеме на домашен кефир. (thumbup) Се надеам дека нема го отепам. (rolll)
Еве еден линк каде има доста информации за кефирот, на хрватски јазик http://istineilaziohrani.blogspot.com/s ... abel/kefir .
Kefir je probiotički (korisni mikroorganizmi) i prebiotički (sadrži tvari koje pospješuju rast korisnih mikroorganizama) napitak koji uspostavlja ravnotežu u crijevnoj flori i time jača imunitet i popravlja probavu. U terapijske svrhe uzima se litra dnevno, po mogućnosti od neprokuhanog mlijeka pašnih životinja a svi mogu uzimati neograničenu količinu ovog osvježavajućeg napitka u svakoj prilici. Preporučam krenuti s manjom dozom (1 dl dnevno) pa postupno povećavati jer će kefir u početku radikalno promijeniti sastav crijevne flore (korisne bakterije će tamaneći patogene zauzeti njihovo mjesto) pa može doći do prolaznih smetnja s probavom.
Јас пиев кефир пред извесно време, ми помогна многу, после тоа се стопли времето и баталив, сеа пак почнав пред една недела, сама си го правам си ја имам габата дома, си ја најдов и си ја праам сама, вкусно ми е и планирам да си го пијам...посебно сега кога имам хпв..

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 05 Dec 2012, 15:21

Денес конечно добив габа (rad)
Е сега не знам размерот како оди, колку габа во колку млеко се става? (confus)
На линковите читав дека треба да стои 48 саати па да се пие, така?
Какво млеко користите?

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Кефир

Post by happy cumulus » 05 Dec 2012, 17:15

DEbora, za razmerot ne se sekavam ama mislam deka nemase nekoj strikten razmer. Neznam kolku gaba imas. Sto znam, da stavis prvin vo pola litro mleko da vidis kako ke bide? Jas tuka inaku mnogu izbor nemav za mleko, pa stavav pasterizirano, celomasno. MIslam deka mozes da stavis kakvo mleko sakas, takvo. Ajde pa za 2-3 dena da ni kazes kako izleglo (smile).

Edit: Iscedi go pred da pies. A toa gabata ustvari mozes da ja stavas vo mlekoto sose cista gaza, pa posle da nema potreba od cedenje. Kako i da e, gabata treba da se plakni pred sekoja nova tura mislam.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Кефир

Post by sunshine_2012 » 06 Dec 2012, 07:25

eve i mene me zainteresira ovaa so gabata. nikogas ne sum piela Kefir bi sakala da probam koga ke se vratam doma vo Makedonija. i prv pat slusam deka bila tolku korisna za nasiot organizam. :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 06 Dec 2012, 08:55

Хепи кумулус фала за информациите. (smile) Го ставив исто во пастеризирано млеко со 3,2% масленост, имаше да речеме 1 кафено лажиче габи, ги ставив во третина од теглата млеко. Сега ќе чекам до утре да видиме што ќе се случи. Нели треба да стои на собна температура и се некако се очекувам да се расипе млекото. (re)
Ама нема вајда. (smile)
Саншајн земи кога ќе си дојдете, многу го фалат. Во никој случај нема да има штета, а секако си пиеме јогурт, па зошто да не нешто покорисно.

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Кефир

Post by stela » 06 Dec 2012, 15:44

Да ви кажам право и јас се заинтересирав,баш ке се распрашам кај може да си најдам габа,порано имаше една комшивка кај мајка ми ама одамна беше. Инаку сум купувала и не сум баш задоволна од овој купечки,инаку баш добро ке им дојде на моите мрзливи црева (rolll)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 08 Dec 2012, 11:42

Јас да си прашам нешто.
Читав дека кефирот треба да стои во млеко 2 дена, па да се процеди. Вчера вечерта се наполнија 2 дена и беше многу многу малку кисел, па реков дека ќе го оставам до сабајле. Сабајлево пак го пробав и вкусот е малку на кисело, малку на пресно млеко. (confus)
Значи не е убаво направен кефир.
Е сега, дали треба да го оставам да стои додека се направи кефир или да го процедам и да ставам ново млеко во недеж дека следниот пат ќе биде како што треба? (си викам да не доживеала габата стрес со преселбата во можеби нов вид на млеко или нова температура итн., па да и треба време да се аклиматизира)
Ај ве молам вие искусните кефирџики пишете што да правам. Одвај го најдов и не сакам да го убијам уште веднаш (а ни понатаму). (unsure)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Кефир

Post by happy cumulus » 09 Dec 2012, 03:26

Мене ми кажаа дека е многу тешко да се убие габата за кефир, ама мене ми има успеано (smile). Дебоа, незнам што да мислам. А може треба да ја ставиш габата во помалку млеко? Ај да не тропам глупости сега, ама во понеделник ке го прашам колегата што жена му одржава кефир со години веќе. До тогаш се надевам твојата габа ќе живее (smile).

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 09 Dec 2012, 10:57

Вчера го процедив и го ставив во помалку млеко. Сега ќе видиме за 2 дена што ќе биде. Мислам дека треба да се има опоравено од стресот и дека треба да направи убав кефир. (smile)
Јас ќе се обидам да не ја убијам до понеделник, чесен збор. (laugh1)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Кефир

Post by happy cumulus » 14 Dec 2012, 00:21

Lele Debora, te zaboraviv, zlo da te zaboravi! (ner) Duri sega mi tekna da go prasam kolegata. Eve vaka toj mi kaza. Tie odamna go imaat i imaat mnogu. Stavaat mleko samo kolku da ja prekrijat celata gaba sto ja imaat. Se cuva nadvor od frizider i za den ili dva, zavisno kolku kiselo sakas, e gotovo za pienje. Procedi, isplakni gabata, i pak stavis mleko. Znaci stavas malku mleko, kolku da se pokrie gabata. Moze malku poveke. Ti bidejki nemas mnogu gaba, nema da imas mnogu kefir na pocetokot, ama za sreka taa brgu se razmnozuva. I jas pamtam koga nie ja imavme, majka mi gabite gi vrzuvase vo gaza. I lesno se isceduva posle so gazata. Pred sekoe novo stavanje mleko, ja plaknis i gazata so gabata.
Ete toa e, se nadevam uste ti e ziva gabata i deka naskoro konecno ke ima i kefir da se napies! (smile)
A mene ete, si taksav gaba za koga ke se vratime od pat. Pa i jas ke imam doma (smile).

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”