Кефир

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 14 Dec 2012, 00:41

Хепи кумулус фала мнооооогу за информациите, ете решена е мистеријата. Кога ставив само еден прст млеко се направи убаво кефир - се разбира многу малку беше. А кога ќе ставев 2 прста млеко, си стануваше киселкасто, ама со конзистенција на млеко.
Значи тоа е мерката, млеко колку да ја покрие габата. (thumbsup) Ете утре вечер ќе го процедам и пак ќе ставам малку млеко А јас пак се уплашив да не ставам премалку млеко, па да го умрам кефирот од глад. (scared)
Фала уште еднаш. (a2)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Кефир

Post by happy cumulus » 14 Dec 2012, 00:49

Jeeeee, gabata ti e uste ziva dance dance dance . Ke mi bese mnogu krivo ako ti izginese po moja krivica (smile).

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 19 Dec 2012, 18:21

Жива е, жива е габата. (rad)
Сега редовно ставам малку млеко, како што ми кажа ти и си се прави убав, густ кефир. (rad)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кефир

Post by Petra » 07 Jan 2013, 18:46

Девојки да се пофалам, имам кефир. (rad) (rad) (rad)
Вчера вечета ми ја дадоа габата, мислам дека веќе е готова да ставам ново млеко. Ќе ја проверам сега. (smile) (joy)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кефир

Post by Petra » 07 Jan 2013, 20:17

Готов е кефирот. (smile) По густ е од јогурт и има вкус на не многу кисел јогурт. Многу ми се допадна вкусот. Не знам дали баш таков треба да биде. (confus) Дали оти немам искуство со ваква габа, некако страв ми е да не ја отепам. Се надевам дека нема тоа да ми се случи.
Ја прецедив преку ситна цедалка, го измив теглето, ја исплакнав габата и ја ставив пак во теглата, после тоа го ставив и млекото. Ако не е во ред нешто во постапката кажете ми девојки. (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 07 Jan 2013, 20:27

Петра браво за кефирот (cl) , кај мене на почетокот одеше многу потешко. Јас мислам дека ништо не си згрешила во подготовката. За отепување на габата не се секирај. (smile) Чим мојата е жива сеуште, сигурно и твојата ќе си поживее. (thumbsup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кефир

Post by Petra » 07 Jan 2013, 20:31

Фала Дебора, сега полоесно е. (smile) Цел ден ја мислев да не ја отепам. (laugh1) Можно е брзо да стаса оти деновиве празници, гости, па повеќе се ложеше огинот. Ќе видам овој пат како ќе стаса. Добро би било да се прави вака брзо. (thumbsup) (joy)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кефир

Post by Petra » 09 Jan 2013, 21:57

Денс го сменив кефирот, овојпат стаса за некаде 36h. Сега не ја измив габата и ставив во новиот кефир од стариот, па очекувам да стаса побрзо. Ај ќе видиме, ставив и малку повеќе млеко.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 09 Jan 2013, 22:07

Петра сигурно сега ќе ти стаса побрзо. И јас сум приметила дека ако ја измијам габата, и треба доста подолго време за да стаса. Ама читав некаде дека може да се мие еднаш неделно, а не мора на секое менување.
Исто и температурата е многу важна. На почетокот ја чував на полица, високо на северна страна од собата и требаше барем 2 дена за да се направи кефир, а ставав многу малку млеко, е после кога ја ставив до печката се управи. (joy)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кефир

Post by Petra » 10 Jan 2013, 15:15

Убаво што кажа Дебора за капењето на габата, сега ќе прашував за тоа. (smile) Супер. Овој пат ми стаса кефирот за помалку од 24h, беше густ како кравјо кисело млеко. Не ја миев габата и млекото што го ставив малку го замлачив, ептен малку млако да биде, а ставив три пати повеќе. Изгледа има врска топлото и некапењето на габата за побрзо да произведува. (rad)

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”