Кефир

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 28 Apr 2014, 15:06

На кефирот неколку дена не му го сменив млекото, оти не можев да најдам домашно млеко. Кога го сменив и после два дена не даваше знаци на живот, па си побарав нови зрна од Петра. Денес кога станав видов дека и стариот се освестил - на третиот ден. (rad)
Па да напишам за ако на некој му се случи нешто слично да не губи надеж . (smile)

tina -sk-mk
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 03 May 2014, 22:32

Re: Кефир

Post by tina -sk-mk » 03 May 2014, 22:54

Здраво, на сите љубители на кефирот (smile)

Јас сум од Скопје и ако некој има повеќе кефирни зрнца би Ви била благодарна ако ми дадете мала количина .Ве молам пишетеми на t_kan7@hotmail.com

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Кефир

Post by teona » 07 Oct 2014, 21:38

Devojki jas baram kefir po prodavnicive nigde nemozam da najdam mene mi rekoa pomagal za siminanje na trigliciridite a mene mi se pokaceni inace jas od Veles sum i uste nemozam da najdam.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 07 Oct 2014, 23:44

Теона јбаш ми е жал, јас го фрлив кефирот. Не знам дали Петра го чува сеуште.
Сакав да најдам воден кефир, ама уште ништо од тоа. (sneeky)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Кефир

Post by maried » 08 Oct 2014, 00:00

Teona, јас да се потрудам да најдам. Јас имав, и дадов на комшивката па ако сакаш да ја прашам дали има сеуште.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Кефир

Post by maried » 08 Oct 2014, 16:35

Teona, најдов!!! Пиши ми маил и ќе се договориме.

teona
Член
Член
Мислења: 149
Придружен: 27 Feb 2013, 04:28
Им се допаднал: 29 пати

Re: Кефир

Post by teona » 08 Oct 2014, 23:14

Jas ne sum dovolno infomirana za kefirot potocno pred dvedeli mozebi cudno go slusnav zborot kefir koga talkav po internet za namaluvanje na trgliceridi .Jas go baram po prodavnicite napraven inace neznam ni kako se pravi ni kako se odgleduva.Mislev da ne znaete kaj go ima po prodavnicive veke napraven

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 08 Oct 2014, 23:27

Теона јас лани купував од Жито, ама домашниот е многу подобар и побогат со пробиотици. Ептен лесно се прави, зрната (габите) се ставаат во сад (јас тегла користев) со млеко и следниот ден се процедува низ пластична цедалка. Течноста ја пиеш, а зрната ги враќаш во теглата и повторно додаваш млеко. Еве Мерид веќе ти нашла, можеш да пробаш. Ако сепак сакаш купечки барај во Жито. (smile)
Да не знае некој каде може да се најде воден кефир?

olivasko
Нов член
Нов член
Мислења: 10
Придружен: 13 Nov 2009, 00:53
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 1 time

Re: Кефир

Post by olivasko » 26 Jan 2015, 10:19

Eve me i mene, mi rekoja deka tatko mi mora da koristi kefir, dali nekoja moze da mi dade maja pa da mu pravam doma, ne baram mnogu samo malkukolku za pocetok fala vi druski moi

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 26 Jan 2015, 16:49

Каде живееш Оливаско?

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”