Кефир

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кефир

Post by Petra » 12 Jan 2013, 21:50

Девојки да прашм, доилка може да го пие кефирот, нема проблем, нели? Кога ќе го размножувам сакам да и дадам на сестра ми, па за секој случај да си бидам сигурна. (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кефир

Post by Petra » 31 Jan 2013, 14:44

И дадов на сестра ми кефир. Знаев дека ќе нема проблем само дсакав да си бидам јас на сигурно.
Ова го најдов:
На трудниците се препорачува да земаат пробиотици, на тој начин се внесува имуноглбулин А, кој штити од инфекции. Научно е докажано ако во време на бременоста мајката конзумире намирници со пробиотици, ја намалува можноста од алергии кај бебето во првите години.
И...Според теоријата дека бебето најлесно ќе прифати храна каква што јадело дотогаш, незасладен полномастен јогурт или кефир е совршен за почеток.
Се препорачува кефирот да се внесе во исхраната на бебето уште во првите негови оброци.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кефир

Post by Happy^_^ » 07 Jun 2013, 23:45

И јааааааас денес земав од габата (rad) (rad) (rad) Ако му треба на некој ќе ви дадам (smile) Ајде утре ќе ги прочитам сите постови па ако имам прашање ќе пишам (smile)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Кефир

Post by Радост » 07 Jun 2013, 23:55

Мајка ми го пие чудово повеќе од 5 години. Јас еднаш пробав и не знам зошто не можев да го прифатам вкусот иако е сличен на јогурт, а јас во јогурт можам да се удавам. Ме потсетивте сега, можеби е време пак да му дадам шанса. :)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кефир

Post by Happy^_^ » 08 Jun 2013, 00:01

И јас мислам дека е време (smile) Можеш само корист да имаш од него (love5)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кефир

Post by Happy^_^ » 08 Jun 2013, 13:54

Знае ли некој дали има врска дали габата е на светло или темно место?

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Кефир

Post by Радост » 08 Jun 2013, 13:57

Happy^_^ wrote:Знае ли некој дали има врска дали габата е на светло или темно место?
Мајка ми ја чува на прозорот од кујната ама прозорот гледа во ѕидот на комшијата (rolll) па нема многу светлина. Мислам дека за комбухата важи да е на темно, на оваа не и пречи.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 08 Jun 2013, 14:03

Јас не ја чувам на прозор и на директно сонце, ама ми стои нормално во соба, на незатемнето.
Хепи сакав да ти кажам дека кефирот е супер и за кучиња - под услов да не се нетолерантни на лактоза. По 1-2 лажици со оброкот. (smile)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Кефир

Post by Petra » 10 Jun 2013, 18:21

Jas mislam deka nekade imam procitano da se cuva na temno. Go cuvam na zatemneto mesto, ne na mnogu silna svetlina. Dali ima vrska navistina, neznam. :)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Кефир

Post by Mimi Bella » 10 Aug 2013, 17:33

Devojki a kade moze da se najde gabata ?
Sega koga gi procitav postovite se setiv deka majka mi pravese nesto slicno na ova ama gabata besb golema i mnogu ligava i se s.tavase da stoi vo voda a tecnosta sto se dobivase bese kiselesta ama sega ne mi teknuva kako se vika gabata..

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”