Кефир

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 10 Aug 2013, 17:54

Белаа габата треба да ти ја даде некој што веќе ја одгледува. Од каде си ти? Можеби има некоја форумџика во близина. (smile)
Таа лигавата габа за која зборуваш веројатно е комбуха.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кефир

Post by Happy^_^ » 10 Aug 2013, 18:13

Белла, кефирот се дава од некој што веќе ја има печурката. Јас имам дадено кај пријател од Ск ако си од таму или одиш натаму даму речам да ти даде (smile) Или бујрум во Велес ќе ти дадам јас (smile)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Кефир

Post by Mimi Bella » 10 Aug 2013, 22:29

Jas od Delcevo sum, ima nekoj vo moja blizina ? (laugh1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 03 Sep 2013, 16:46

Бела успеа ли да најдеш кефир од некаде?
Јас вчера го направив кефирот со млеко земено од луѓе што си чуваат крави и толку е густ што не можам да го процедам. Пробав со газа и тоа не одеше баш најсјајно. Мм ми купил цедалка со поркупни отвори, ама не му нагласив дека не смее да биде метална. Треба да испаднам да си барам некоја нова пластична.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кефир

Post by Happy^_^ » 11 Sep 2013, 12:33

Јас го правам со свежо битолско млеко и пак е густ. Или ставаме малку млеко или од топло што беше.
А ситни пластични цедалки има на пазар 50ден, си купив во неделата многу добро цедат (rolll) (rolll) (rolll) На тезга помеѓу Жито и Златни класја ја најдовме (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кефир

Post by Happy^_^ » 11 Sep 2013, 12:39


Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 11 Sep 2013, 15:39

Јас од Туш си купив една пластична цедалка, без мрежа и сега без проблеми го цедам. (rad) Инаку ми се правеше густ и со Битолското млеко, ама пак со сила можев да го цедам преку мрежата, со новово млеко немаше шанси.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 29 Sep 2013, 14:59

Има ли некој чувано воден кефир? (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Кефир

Post by Happy^_^ » 29 Sep 2013, 19:00

Јас не ама планирам наскоро :) ако мислиш за кефирна вода :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Кефир

Post by Debora » 29 Sep 2013, 21:12

Мислам на габа за воден кефир, различна од млечниот. Читав дека млечниот можел да се чува во вода, ама требало да се обновува повремено во млеко (барем еднаш неделно) оти ќе умрел - не му е тоа природна средина. Не мислам на таков, туку на вистински воден кефир.
Ај ќе кажеш каков е кога ќе почнеш ти. (smile)

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”