Безглутенска исхрана

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Безглутенска диета

Post by Debora » 04 Nov 2013, 21:08

Мојот апдејт. (smile) После речиси полни 2 месеци без глутен пред 2 дена лапнав еден бурек, па денес уште нешто... непцата пак ми се воспалија, инаку хронично си беа воспалени порано. Се враќам на безглутенска исхрана. (smile)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Безглутенска диета

Post by belomorka » 05 Nov 2013, 07:18

мила за непцата да користиш лакалут паста за заби поскапа е ама стварно помага и моите непца се постојано воспалени, и сега наместо лакалут имав купено некоја нова паста австралиска и се зезнав.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Безглутенска диета

Post by Debora » 05 Nov 2013, 08:14

Беломорче сум користела и лакалут и пак ништо, ама изгледа е автоимуно и затоа без глутен се смирија.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Безглутенска исхрана

Post by Lejla7 » 18 Mar 2014, 11:48

Ова денес го прочитав
http://www.bebac.com/vesti/istine-i-zab ... oj-ishrani
Значи ако ја немате болеста наведена во текстот поврзана со глутенот и ако немате потврдена дијагноза за алергија на глутен, нема потреба да се избегнуваат намирници со глутен. Впрочем, ова е и доста скапа диета, па беспотребно не би требало да се применува

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Безглутенска исхрана

Post by Debora » 18 Mar 2014, 11:52

Значи неколку месеци (до пред 2-3 недели) бев на безглутенска исхрана и се чувстував како да имам 20 години. Во последните 2-3 недели се нафрлив на бурек и пак ми се вратија некои неугодни симптоми. Инаку воопшто не се работи за скапа исхрана, овошје, зеленчук, манџи, месо ... се исфрлаат само житариците кои содржат глутен.
Од денес се вратив на без глутен. (smile)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Безглутенска исхрана

Post by Lejla7 » 18 Mar 2014, 11:59

Изгледа за скапото се мисли на егзотичните житарици што ги спомнуваат како и житните преработки - леб,тестенини и сл. без глутен, мислам дека тие се поскапи
Линкот го ставив за да им се најде на лаици како мене кои за секој симптом си наоѓаат болест и алергија, па и причина за неплодност (laugh1) А всушност многу ретко било ова заболување

А штом ти се чувствуваш подобро, зошто да не си ја примениш штом ти е изводливо. Јас лично без бурек повремено не би можела да живеам (laugh1) и моето мото е - Се во умерена количина, без ограничувања (но без претерување), така функционирам подобро, без забрани (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Безглутенска исхрана

Post by Debora » 18 Mar 2014, 14:01

На линкот што си го ставила зборува за целијакија, која е ретка. Но во последните години се покажа дека многу поголем број болести се поврзани со нетолеранцијата на глутен. (имам погоре ставено линк што кажува дека се документирани над 200). На пример, јас немам целијакија, ниту дигестивни проблеми, но кај мене се јавуваат воспалителни процеси, што понатаму си носат своја каскада.
Како што пишала Хепи кумулус погоре, кој сака да проба се исфрла неколку недели глутенот и се гледа дали има подобрување. Ако нема, човек пак се фрла на јадење бурек. АКо има како во мојот случај, паметно е да се воздржи од тоа. Значи никој не вика дека глутенот прави проблеми кај 100% од луѓето, меѓутоа тој % е многу поголем од тоа што се мислеше порано и не станува збор само за целијакија.
На пример случаи со хашимото што не можат да се подобрат со лекарства, често пати се подобруваат со исфрлање на глутен или како што веќе ХК спомнала и за аутистичните деца итн.
Кој сака може да проба, кој е задоволен од својата исхрана и здравје не мора проба. Ништо страшно.

На видеово е едноставно објаснето од каде пробелматичноста на глутенот:

phpBB [video]

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Безглутенска исхрана

Post by Lejla7 » 18 Mar 2014, 17:50

Debora wrote: Кој сака може да проба, кој е задоволен од својата исхрана и здравје не мора проба. Ништо страшно.
Па истото го кажав и јас. Далеку од тоа да забранувам некому да си прави како што наумил или мисли.

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”