Интегрални житарки

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Интегрални житарки

Post by Petra » 13 Nov 2012, 15:58

Просо
Ова е многу хранлива и лековита житарица. Содржи просечно повеќе белковини од пченицата, пченката и оризот, како и драгоцени минерали: фосфор, магнезиум, флуор и железот, витамини, особено витамини од групата Б (Б1 и Б2), аминокиселини и микроелементи. Содржи 14% растителни протеини и околу 60 % јагленохидрати, а многу малку масти. Лесно се вари и апсорбира од цревата. Затоа често им се препорачува на лицата кои имаат проблеми со варењето на храната, често се кориси како природен лек против пролив.
Поради својата висока биолошка и хранлива вредност, просото особено им се препорачува на трудниците и на мајките кои дојат, како и на лицата кои чувствуват физичка и психичка премореност. Просото му ја дава потребната енергија на телото, го јакне имунитетот, ги зајакнува косата и ноктите. од него можат да се приготвуваат благи и солени каши. Просото може и да се користи како средство за слабеење. Со добро џвакање на оваа хранлива и вкусна храна се добива чувство на ситост.
Јас најчесто барам храна која нема да ми одземе многу време за приготвување, а е добра за мене. (smile) (thumbsup) Просото брзо го приготвувам. Го варам исто како и оризот размер 1:3. Потоа му додавам кокос, аронија или било кое овошје, свежо или сушено. Го сакам со јогурт или млеко. Исто како и другите житарки.
Може да се додава во супи, чорби...

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Интегрални житарки

Post by happy cumulus » 13 Nov 2012, 18:06

Фала Петра за начинот на подготовка. И згора на сите овие убави работи што си ги напишала за просото, јас само ќе додадам дека и не содржи глутен. За мене тоа е голем плус.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Интегрални житарки

Post by Nespretna » 14 Nov 2012, 03:39

Петра, а просото е варено па после му ставаш млеко или јогурт како другите житарки, така?

Ако е така, тогаш може и да се измеша со други житарици...

А се вари исто време колку и оризот претпоставувам?!?

Многу глупи прашања, ама па јас како „млада“ домакинка сакам се нацртано (rolll)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Интегрални житарки

Post by Petra » 14 Nov 2012, 22:23

Хахаха Неспретна, не проблем ако треба и ќе се нацрта. (laugh1) Јас еве како искусна домаќинка што барам храна што брзо се приготвува ќе те поучам. (rolll) (rolll) Се шегувам, прашај што сакаш. (smile)
Да, просото прво се вари, па после му додаваш што сакаш. Може во комбинација и со други житарки. А потребно време за варење некаде колку оризот, ама белиот не интегралниот. (smile)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Интегрални житарки

Post by Nadja » 11 Feb 2013, 16:44

Jas ne jadam integralni zitarki. Ne mi se vkusni. Integralnite zitarki se dobri za redovno praznenje na crevata. Se preporacuva nautro da se jadat integralni zitarki.

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”