Емулгатори

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Емулгатори

Post by Annabel » 01 Dec 2009, 13:46

Дали знаете што се тоа емулгатори?

Емулгаторите се користат во производството на храна за поврзување на состојки кои се меѓусебно спротивставени (јаглени хидрати, протеини, масло, вода). Значи, емулгаторите ја подобруваат текстурата, вкусот, сварливоста на храната.

Дали внимавате што пишува на производите кои ги купувате? Колку се штетни овие емулгатори и што може да предизвикаат?

Јас и мм имаме еден список на емулгатори кои се трудиме да го следиме, но не секогаш за жал. Еве ви го испраќам во прилог:НЕШТЕТНИ ЕМУЛГАТОРИ: Е: од 100 до 111. Е:121, 122, 126,130, 132, 140, 151, 152, 160, 161, 162, 163, 170, 174, 175, 181, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260, 261, 262, 263, 270, 280, 281, 282, 290, 300, 301, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 382, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 450, 471, 472, 473, 474, 475.

ШТЕТНИ ЕМУЛГАТОРИ: Е125, Е141, Е150, Е153, Е171, Е172, Е240, Е241, Е477.

ОПАСНО ШТЕТНИ (отровни) - Е102, Е110, Е120, Е124, (ги има во пудинг од ванила и во готов сладолед).

ОПАСНИ ЕМУЛГАТОРИ ШТО ГИ РАЗОРУВААТ ВНАТРЕШНИТЕ ОРГАНИ: 1. Цревни заболувања: Е220, Е221, Е222, Е223, Е224, .
2 Органи за варење: Е338, 339, 340, 341, 361, 463, 465, 466, 450, 407. - во сладолед.
3. Кожни заболувања: Е230, 231, 232, 233.
4. Го уништува витаминот Б во организмот: Е200.
5. Заболување на крвните садови: Е250, 251, 252.(најмногу ги има во саламите и месните производи).
6. Го зголемуваат холестеролот во крвта (драстично)Ч Е320, 321.
7. Нервни заболувања (се швркнуваш): Е311, 312.
8. Најопасен што предизвикува РАК - Е330. (маринирани печурки, топени сирења, битер лемон...)

ШТЕТНИ ЕМУЛГАТОРИ ШТО 100% ПРЕДИЗВИКУВААТ РАК:
Е113, 142, 201, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239. Е123, 110, се забранети во САД и во Русија. Ги има во гумени бомбони, полнети чоколадни бомбони, замрзнат зеленчук со сосови, готови сосови, меки сирења, месни производи...

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Емулгатори

Post by Debora » 01 Dec 2009, 14:08

Фала за информацијата Annabel, страшно, во се ги има. Еве ги проверувам виршлите што ќе ги јадам денес:
Заболување на крвните садови: Е250
Органи за варење: E451
ОПАСНО ШТЕТНИ (отровни): Е124 (и тоа го ставаат само заради боја (w1) )
Добра доза за само еден дел од еден оброк. (unsure)

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Емулгатори

Post by Kjara » 01 Dec 2009, 21:22

Dobro sto ne citam , panika ke me fati sto se jademe (unsure)

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Емулгатори

Post by MAMA_M » 01 Dec 2009, 21:35

ја имав порано листава, ми ја дадоа во една продавница за здрава храна, ама не ја следам многу. инаку читам секогаш состав...повеќе од навика, не обрнувам внимание што сум прочитала. опседната сум со рокови на траење, еднаш добив страшна алергија од поминат рок

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Емулгатори

Post by mihaela » 07 Dec 2009, 11:07

So ogled na toa deka emulgatorite gi ima sekade i vo se,posebno vo toa sto najmnogu go sakaat decata ,nemoze da se izbegne nivnata upotreba.No zatoa moze da se namali nivnata upotreba.Ke koristime poveke domasno zgotvena hrana,domasni slatki i sladoledi,namesto kupen kroasan mamicka ke mesi i t.n.No, dali moze da se izbegne vo celost konzumiranjeto na bonboni,mastiki i nekoi drugi "gluposti"koi ne opkoluvaat nasekade okolu nas.Mozeme li deteto da go naterame da jade ovosje togas koga mu se jade cokolada koga i nie vozrasnite tesko mozeme da i odoleeme???Znaci nema beganje.Vazno e da ne se pretera,zatoasto se sto e preterano e loso.Zatoa,opustete se i nezamarajte se mnogu so sostavot,samo namalete go koristenjeto na takvite proizvodi,zatoasto na denesno vreme i vozduhov sto go diseme e steten i opasen po zivot.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Емулгатори

Post by Debora » 09 Dec 2009, 10:09

Бидејки ги има во се, секако дека не може да се избегнат, ама да ви кажам почнав да внимавам што купувам. Можам барем да се обидам да го намалам внесеното количество на емулгатори.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Емулгатори

Post by Lady D » 24 Mar 2011, 15:20

Леле читам и навистина ме фаќа страв (sad1) Не можеме да ги избегнеме, ама мораме да го намалиме количесвото на употреба. Еве на пример гумени бонбони никогаш веќе нема да купам, ниту пак готов сос (scared)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Емулгатори

Post by sunshine_2012 » 13 Oct 2012, 03:25

ovaa i mene me isplasi jas i mm iako gledame da se e zgotveno duri i mleko si zimam od farmer pa si go varam doma i kiselo mleko si pravam doma no navistina e tesko da izbegnes se. decata moi mnogu retko (skoro i nikogas) jadat bonboni, imaat probano gumeni bonboni no ne gi sakat, jadat cokolado no i toa ne e cesto. jas sekogas ke im postavam uslov, ako sakat cokolado mora da izedat nesto ovosje ili zelencuk pred cokoladoto, barem nesto zdravo da ima vneseno. suvomesno ne kuopuvame ama pak zatoa mm si ima merak na meso. no sepak e strasno sto vakvi otrovi se stava vo hranata. Gotovi sosovi ne kupuvame no pak si kupuvam domato sos (tomatelo) i hopla, neznam dali vo ovie raboti ima emulgatori.
Jas nemam navika da citam sostav no od sega ke pocnam.
Annabel ti blagodaram za informaciite :)

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Емулгатори

Post by Herra » 21 Oct 2012, 13:21

Annabel wrote:Дали знаете што се тоа емулгатори?

Емулгаторите се користат во производството на храна за поврзување на состојки кои се меѓусебно спротивставени (јаглени хидрати, протеини, масло, вода). Значи, емулгаторите ја подобруваат текстурата, вкусот, сварливоста на храната.

Дали внимавате што пишува на производите кои ги купувате? Колку се штетни овие емулгатори и што може да предизвикаат?

Јас и мм имаме еден список на емулгатори кои се трудиме да го следиме, но не секогаш за жал. Еве ви го испраќам во прилог:НЕШТЕТНИ ЕМУЛГАТОРИ: Е: од 100 до 111. Е:121, 122, 126,130, 132, 140, 151, 152, 160, 161, 162, 163, 170, 174, 175, 181, 201, 202, 203, 236, 237, 238, 260, 261, 262, 263, 270, 280, 281, 282, 290, 300, 301, 303, 304, 305, 306, 307, 308, 309, 322, 325, 326, 327, 331, 332, 333, 334, 335, 336, 337, 382, 400, 401, 402, 403, 404, 405, 406, 408, 410, 411, 413, 414, 420, 421, 422, 440, 450, 471, 472, 473, 474, 475.

ШТЕТНИ ЕМУЛГАТОРИ: Е125, Е141, Е150, Е153, Е171, Е172, Е240, Е241, Е477.

ОПАСНО ШТЕТНИ (отровни) - Е102, Е110, Е120, Е124, (ги има во пудинг од ванила и во готов сладолед).

ОПАСНИ ЕМУЛГАТОРИ ШТО ГИ РАЗОРУВААТ ВНАТРЕШНИТЕ ОРГАНИ: 1. Цревни заболувања: Е220, Е221, Е222, Е223, Е224, .
2 Органи за варење: Е338, 339, 340, 341, 361, 463, 465, 466, 450, 407. - во сладолед.
3. Кожни заболувања: Е230, 231, 232, 233.
4. Го уништува витаминот Б во организмот: Е200.
5. Заболување на крвните садови: Е250, 251, 252.(најмногу ги има во саламите и месните производи).
6. Го зголемуваат холестеролот во крвта (драстично)Ч Е320, 321.
7. Нервни заболувања (се швркнуваш): Е311, 312.
8. Најопасен што предизвикува РАК - Е330. (маринирани печурки, топени сирења, битер лемон...)

ШТЕТНИ ЕМУЛГАТОРИ ШТО 100% ПРЕДИЗВИКУВААТ РАК:
Е113, 142, 201, 211, 213, 214, 215, 216, 217, 239. Е123, 110, се забранети во САД и во Русија. Ги има во гумени бомбони, полнети чоколадни бомбони, замрзнат зеленчук со сосови, готови сосови, меки сирења, месни производи...
Уффф, да те фати страв (cry1) Секаде ги има, ама буквално во се, невозможно е да се избегнат во целост ама секако може да се намали употребата бар на оние производи кои ги содржат најштетните емулгатори. Ама шубе ми се отвори сега откако го прочитав ова (cry1)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11042
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5835 пати
Им се допаднал: 3571 пати

Re: Емулгатори

Post by Debora » 19 Aug 2013, 01:04

Корисна статија за адитивите http://www.pressonline.rs/info/politika ... edemo.html
Сигруно и кај нас не е ништо подобро отколку во Србија.

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”