Јаболков оцет

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Јаболков оцет

Post by Debora » 04 Apr 2013, 13:36

Дали некој пробал на сабајле, на празен стомак да се напие чаша вода со 2 лажици јаболков оцет? Некои ставаат и мед. Јас пред 2 години ослабев неколку кила така, сега сакам пак да пробам. (smile)
Јаболковиот оцет секако е добар за еден куп работи, го намалува холестеролот, шеќерот во крвта, апетитот.... па губењето на некое кило само ќе биде бонус. ;-)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Јаболков оцет за слабеење

Post by Emilija85 » 04 Apr 2013, 15:23

Па да имам доста читано за ова и секако добро е да се пие, само придобивки од овој напиток, ама природен оцет, јас си купував неколку пати од човек што си го прави дома, ама така не бев баш диспилинирана во пиењето (smile) Сега симам дома правен оцет од круши, ама ќе чека да се пие ако ептен не ми прокисне таму наредното зимо... или лето

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Јаболков оцет за слабеење

Post by Debora » 04 Aug 2013, 07:44

Бесплатно kindle издание на амазон Apple Cider Vinegar Works: The Amazing Benefits Of Apple Cider Vinegar For Weight Loss, Detox, And Overall Health! [Kindle Edition]

Само важно е јаболковиот оцет да биде вистински јаболков оцет, во продавница можат да се најдат многу фалсификати со бои и екстркти.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Јаболков оцет

Post by Debora » 25 Aug 2013, 18:33

Уште една бесплатна книга денес Apple Cider Vinegar - Old Fashioned Weight Loss & Health in a Bottle
Попустите траат лимитиран временски периот, најчесто еден ден.

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Јаболков оцет

Post by Mimi Bella » 31 Aug 2013, 09:41

MM go pie jabolkoviot ocet so mnogu malku voda a a koga go mrzi da si rastvori taka si g6 podigne siseto ne mu treba nitu voda nitu nisto (laugh1)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Јаболков оцет

Post by maried » 31 Aug 2013, 12:50

Јас си пиев јаболков оцет и тоа секој ден, насабајле со малку вода и мед, ама мама ми го правеше и знаев дека е чист јаболков оцет, и стварно помага за многу работи (smile) (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Јаболков оцет

Post by ripcence » 31 Aug 2013, 23:56

Најдов дека јаболковиот оцет има примена за многу нешта од нега на лице, нега на коса па и како лек.

"Студиите докажуваат чудесни својства на комбинацијата од лук, јаболков оцет и мед, која може да лекува различни болести од рак до артритис. Експертите тврдат дека ова здравствено трио може да одстрани болки во мускулите, болки во зглобовите, артритис, астма, висок крвен притисок, хемороиди, неплодност и импотенција, забоболка, настинка и инфективни заболувања, дебелина, чир, да го намали високиот крвен притисок и холестерол, да го намали ризикот од рак на дојката и на дебелото црево, да го стимулира имунолошкиот систем.
Рецептот со лук, мед и јаболков оцет:
Еве како можете да го направите сами своето медицинско чудо…
Ставете во блендер:
1 чаша јаболков оцет
1 чаша мед
8 лукчиња
Блендирајте ја смесата околу 60 секунди. Потоа ставете ја стаклен сад. Оставете ја да одстои во фрижидер 5 дена. Нормалната доза е две супени лажици во чаша вода или овошен сок од грозје или сок од портокал пред појадок.
Нивото на штетниот холестерол значително опаѓа кај луѓе кои го козумирале овој магичен пијалок. Една студија на 261 возрасни пациенти од Германската асоцијација на општи лекари, тврди дека серумскиот холестерол и триглицеридите – фактори поврзани со ризикот од кариоваскуларни болести значително се намалил од редовна употреба на лук и оцет во храната.
Во рок од само неколку недели, болните можат да ги извршуваат своите вообичаени активности, благодарение на овој едноставен тоник."

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Јаболков оцет

Post by Debora » 01 Sep 2013, 16:59

Мерид да не знаеш како се прави домашен јаболков оцет? Јас сакам да си направам домашен, сега тамам ќе стасаат есенските јаболка. (smile)

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Јаболков оцет

Post by maried » 01 Sep 2013, 22:57

Debora, ја прашам мама и ќе ти пишам приватна порака (smile) (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Јаболков оцет

Post by ripcence » 01 Sep 2013, 23:13

Debora wrote:Мерид да не знаеш како се прави домашен јаболков оцет? Јас сакам да си направам домашен, сега тамам ќе стасаат есенските јаболка. (smile)
И тоа го најдов вчера, ама не го постирав еве

Домашниот јаболков оцет е природен продукт кој е лесен за правење и има неверојатни лековити и диетални својства. Домашниот јаболков оцет ќе ви подари здравје. Навистина се прави подолго време но како резултат на тоа ќе добиете природен производ со висок квалитет и вкус.
Јаболката се сечат на парчиња но срцевината не се вади. Попарете ги со врела вода за да се покријат и да има над нив околу 3 см вода.
За еден килограм јаболка ви се потребни 300 гр мед или 200 грама шеќер плус 100 гр мед. Откако ќе го додадете и медот во јаболката промешајте добро за да се раствори.
Покријте го садот со два слоја газа и оставете го да стои десет дена во просторија со температура од 20-30 степени. Два до три пати дневно мешајте ја смесата со дрвена лажица.
После 10 дена смесата се цеди, а течноста се префрла во стерилен стаклен сад со широко грло. Врзете го грлото на садот со газа и оставете го да стои еден месец на температура од 20-30 степени. Откако ќе отстои се цеди низ ленена крпа и се исипува во шишиња кои добро се затвараат. Се чува во фрижидер.

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”