Црна листа на производители на ГМО

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by carina » 15 Aug 2013, 15:43

За опасноста од ГМО зборуваат и законските одредби во нашиот закон, кој не се почитува. Предвидени се мерки за итни интервенции, за да се спречи ширењето на посевите со ГМО, како и строги казни и контроли. За пуштање ГМО во промет се потребни посебни дозволи. За следење на состојбата се предвидени и две стручни тела. Законот е сложен и прецизен, исто како што треба да биде сложена и прецизна контролата на прометот со ваквите модифицирани организми.

Но поразително е што ништо од тоа не се спроведува. Стручните комисии постојат само на хартија, а контролата дали јадеме генетски модифицирана храна е сведена на читање на декларациите што ги напишале самите производители! Надлежните треба да знаат дека и самите купувачи умеат да го прочитаат списокот со состојките, а инспекциите постојат не за да читаат, туку за да н` уверат дека тоа што го пишува е вистина!

Ако надлежните од Агенцијата за храна тврдат дека Македонците не јадат ГМО, им треба поуверлив доказ пред населението. Оти, познато е дека најголемите светски производители на ГМО – САД, Kанада, Kина, Аргентина итн. – воопшто не се должни, според нивните законодавства, да ги означуваат изменетите состојки во храната што ја произведуваат. Ако ние увезуваме храна од овие земји, а контролата ја спроведуваме само со читање, како знаеме дека нема ГМО кога и да го има, нема да биде напишано? Kој со кого тера мајтап? Надлежните со нас или големите сили со нашите надлежни или, пак, производителите на ГМО со целиот свет?

Дневник

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by carina » 15 Aug 2013, 15:52

на фб сум член на една група за борба против гмо во македонија ,дури и петиции се потпишуваат.групата се вика -Македонија,земја на Сонцето и Органска,Здрава Храна-
многу интересни податоци за гмо во македонија има

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by Debora » 15 Aug 2013, 16:09

Ми се стемни кога го видов ова, животните од октомври ќе јадаат ГМО храна, а ние јадејки месо ќе ја јадеме исто. (comp)
Тука е петицијата против ГМО во Македонија https://secure.avaaz.org/en/petition/St ... Makedonija , тоа е најмалку што можеме да направиме, иако мислам дека на никој нема да му биде гајле за неа.
Јас не знам кое зло може да донесе овакви одлуки, кога е јасно кои се последиците од ГМО.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by Debora » 16 Aug 2013, 21:35

Еве што значи ГМО, погледнете ги туморите. Глувциве се хранети со ГМО - тие со кои кај нас ќе ги хранат животните од есен, а потоа ние ќе ги јадеме ГМО преку месото, млекото итн. (не дека досега не сме јаделе увезено ГМО месо) Не само ние возрасните, децата ќе ги јадат. Мене ми е чудно како нема реакции, се работи за иднината на децата, внуците... како ништо страшно да не се случува. (ner)

http://s8.postimg.org/jk3xdsb1h/Rat_Tum ... 3_Wide.jpg

Кој сака да прочита за студијата повеќе http://tvoebebe.com/ZDRAVJE/monstruozni ... ici-od-gmo , а пред некој ден излезе нова студија што покажа дека последица од генетски модифицирана храна е и леукемија ... само Бог знае што се друго...

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by carina » 18 Aug 2013, 18:42

http://stopgmo.mk/si-piete-dhus-novina- ... k-i-svina/
што да јадеме и пиеме? не можам да сфатам како се дозволуваат вакви работи во светот?

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by sunshine_2012 » 18 Aug 2013, 23:20

Go procitav i jas ovaa i mi se zgrozi. zalno samo da videte kolku mali imaat tumur na mozok ili drugi mesta, no sega mi e jasno, ne gi dojat i pravo na formula i ete vides kakvi se formulitew polni so GMO, Oh Boze zastiti ne od zlobni, sebocentricni luge, sto sakat da se zbogatat so toa sto ke mu napakostat na edno nevino malo detence. Gospod da gi presvedoci lugeto sto go pravaat ovaa za grevot i zloto sto go nanele na mnogu luge so cel da se zbogatat, inaku tesko niv koga ke zastanat pred Nego.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by Happy^_^ » 21 Aug 2013, 23:28

Apel do site nevladini zdruzenija da reagirame protiv Genetski modificiranata hrana.Koga bev gimnazija imavme predmet Odbrana i zastita i ucevme za tihi vojni.Ova e eden vid na Tiha vojna SoftWAR so koja se unistuvaat celi nacii.Ovolku sterilitet nikogas nemalo vo Makedonija.Ovolku karcinomi na debelo crevo,karcinomi na dojki-ALARM>Da se vnimava sto vleguva kako hrana vo Makedonija.Bidejki zdravjeto na nasiot narod zavisi od sto se vnesuva vo nasite organizmi.

На латиница е бидејќи го копирав од мојата докторка (smile)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by Happy^_^ » 21 Aug 2013, 23:29

http://zivetisaprirodom.blogspot.com/20 ... o-gmo.html

патлиџаниве исти како што ги јадевме летово (confus) (scared)

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by carina » 22 Aug 2013, 00:02

некаде прочитав дека овошјето и зеленчукот кои не ни се привлечни на око треба да го купуваме.пр мали производи,мали црвосани јаболка,стара сорта на кајсии,мали итн...
ме потсети на една случка кога купував јаболка од пазар и малку излажав дека ми се за бебе и барам непрскани.жените што продаваа јаболка(големи,сочни,сигурно увозни) ме насочија кон една стара баба која продаваше мали,во секаква форма јаболчиња.а вкусот незаменлив....

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Црна листа на производители на ГМО

Post by Debora » 22 Aug 2013, 00:39

Имав тетин агроном и тетка биолог, секогаш на пазар ги бираа најнеугледните јаболка, со по некое црвче - знак дека не се удавени во пестициди. Научени сме да се фаќаме за крупно и на изглед убаво, ама тоа е најлошото. (tumbdown)
Работев едно време во земјоделска аптека и се уверив дека голем број од луѓето што со децении користат пестициди и продаваат на пазар не ни знаат што значи каренца и редовно се прска повеќе отколку што пишува на упатствата. Тие што знаеја што значи каренца ми викаа како да не, ние ете прскаме и јадеме и еве не сме се отруле. Како веднаш да ќе паднеме мртви, ама после се гледа по се полошото здравје меѓу народот, хронични заболувања, карциноми и што ли не. Не разбираат дека веќе сме се отруле.
А сега кога ќе се почне со садење ГМО ќе биде уште пострашно, луѓето ниту се упатени за последиците, а ниту им е гајле додуша.

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”