Што е здраво , а што не?

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Што е здраво , а што не?

Post by Vesela » 05 Dec 2013, 11:14

Девојки оваа тема ја нарков вака, бидејчи навистина незнам веќе што е здраво , а што не да се јаде ( со исклучок на брза храна, кокла кола и останата ѓубре храна).
Денес на интернет прочитв од Др. Јадранка Бибан дека рибата била исклучително штетна да се јаде?! Спротивно на многу верувања дека рибата е добра за крвните садови и срцето, таа имала обратно дејство (scared) и никако не смее да се конзумира, особено што рибата во себе ги апсорбирала сите отрови од водата, која е загадена???
Навистина сум веќе збунка.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by Радост » 05 Dec 2013, 11:20

Јас искрено, генерално за рибата немам сретнато вакво мислење до сега. Конкретно имам читано за Пангата дека не треба да се конзумира: http://www.whytraveltofrance.com/2008/0 ... at-matter/
Впрочем најпрепорачливо било да се јаде риба од локални места.
Навистина за многу работи и јас веќе не знам што да мислам.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11037
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5828 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by Debora » 05 Dec 2013, 11:26

Рибата е одлична заради омега3, само да не се јаде во големи количини оти може да има жива - особено големите морски риби имаат повеќе акумулирано жива. (ајкули, сабјарки и сл (smile) ) Еве кои риби се препорачува да се јадат повеќе, а кои ич http://www.nrdc.org/health/effects/mercury/guide.asp
Риба 2 пати неделно е супер, иако јас не можам да се натерам на тоа. (re)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by Ninushka » 05 Dec 2013, 11:35

До пред година дена,кога вежбав професионално рибата мораше секојдневно да ми е оброк,така да туна конзервите ми никнаа во стомак 5 год по ред,и можам слободно да ви кажам -сепак живата не е толку количински застапена за да е штетно и нездраво. Но од лично искуство ке ви кажам дека 3 гр протеин на 1 кг тежина доведува до сериозни проблеми со желудникот. Тоа беше и причината поради која не излегов на натпревар 2009 год.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11037
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5828 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by Debora » 05 Dec 2013, 12:03

Нина конзервите се дополнително штетни и заради тоа што се конзерви и како такви се извор на фталати и БПА - кои пак се особено штетни. За да успееш во тоа професионално вежбање можеби требало да се храниш така, ама тука зборуваме дали е здраво.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by Vesela » 05 Dec 2013, 12:11

Јас воопшто не сум по рибата, т.е не јадам риба никаква, ама ме зачуди ставот дека не е зрдава, а обично се пропорачува како единствен извор на месо да се консумира.

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by Ninushka » 05 Dec 2013, 12:32

Здраво? Четврт бурек со месо и јогурт од сабајле. Е за мене тоа е здраво dance најздрава се осекам тогаш (brows)
Така е Деборче, тој спорт си бараше огромна жртва. Затоа и се повлеков.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11037
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5828 пати
Им се допаднал: 3569 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by Debora » 05 Dec 2013, 13:15

Уште нешто што мене ме мачи, мислам дека веќе е многу тешко да се најде нешто здраво - заради загаденоста на средината, пестиците што се употребуваат без усул, не се почитуваат каренците, почвата веќе е иструена... не знам каде има нешто здраво. Можеби ако сам си одгледуваш нешто на некоја планина.
Лично сум слушала како лиценцирани "органски произведувачи" исто така прскаат, оти никој нема да знае - ужас. (ner)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by Vesela » 05 Dec 2013, 13:26

Јас воопшто не верувам во тие што се прокламираат за лиценцирани органски проиводители. Според мене тоа е голеа измама. Во денешни услови нема каде да се одгледува ораганско производство и сум 100% убедена дека само е маркетиншки трик.

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Што е здраво , а што не?

Post by stela » 05 Dec 2013, 15:23

Ne znam sto e zdravo ama znam deka e nezdravo da se stava 24m zavesa u salon (ner) (ner)

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”