Киноа

Исхрана, здрава храна, лекување со храна, додатоци во исхраната итн.

Moderator: Модератори

Правила на форумот
ТУКА
Придржувајте се до темите. Пораките кои ја насочуваат темата во друга насока, ќе бидат избришани или едитирани. Доколку сметате дека нема соодветна тема или не можете да ја најдете, започнете нова.
Одговори
carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Киноа

Post by carina » 28 Jan 2015, 12:15

се надевам има некој кој ја користи оваа житарка и кој ке сподели некој рецепт .Јас ја купив вчера и им ја приготвив на децата со јуфки.отсега често ке ја приготвувам,затоа што лесно се вари и брзо омекнува.недостаток е што е многу скапа,1000 ден - 1 кг.инаку е преполна со минерали и витамини,а знам луѓе кои со неа го заменуваат месото во варивата,дури и на бебињата им приготвуваат каши без месо.И завршуваат со одлична крвна слика.во иднина ке споделам и јас некој рецепт,само да влезам во шема :roll:

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Киноа

Post by kit-kat » 28 Jan 2015, 15:51

А што е тоа киноа?И каде го наоѓаш.
Чекаме искуства.

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Киноа

Post by happiness » 28 Jan 2015, 17:42

pred nekoe vreme pocnav da se "educiram" okolu hrava hrana bidejki bebe mi nablizva na fazata hranenje (part)
za kinoata na forumot procitav dosta od radost i anabejbi tie ja davaa na svoite malecki i kolku sto mozam da se setam ja davaa vo kombinacija so ovoshje ili zelencuk (pipi)
eve jas imav najdeno recepr eden an internet za zal ne go zapisav ama beshe kinoa vo kombinacija so jabolko,cimet i bademcinja (drool)
kinoata svarena i se dadovashe peceno jabolko zasladuvac koj kakov saka agave ili med.... bea na lik na bombici
jas go nemam napraveno a sum vo plan (brows)
kinoa ednash svariv so agave i dodadov godzi bobinki i orevcinja onaka kako ziten pojadok....
a mislam deka bi odela vo kombinacija so cveklo i morkov (re)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Киноа

Post by happiness » 28 Jan 2015, 18:09

kitket kinoata e zitarka :) sitni topcinja najcesto se naoga zoltenikava i ja ima i refus vo prodavnici za zdrava hrana a vo pogolemi marketi ja ima pakovana vo prozirni kesi po 200 do 250 grama mozi da bidi crvena i crna po boja....
navodno hranlivosta bila skoro ista kaj site tri vidovi... imalo razlika vo vkusot ama ne golema....
jas ja imam zoltata i za mene skora da nema nekoj izrazen vkus....neutralna bi rekla

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Киноа

Post by Радост » 28 Jan 2015, 18:36

Еве и овде имаме дискутирано дел.
http://tvoebebe.com/forum/topic2052.html

Крофната моја јаде два пати неделно киноа, највеќе со зеленчук и ја давам. И тоа што е скапа е за едно кило, а за бебиња и деца се дава по една лажица, па трае долго.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Киноа

Post by maried » 28 Jan 2015, 19:50

Киноа, просо, амарант, хељда :-)
Лана јаде киноа два пати неделно со овошје :-D

Tina9
Редовен член
Редовен член
Мислења: 318
Придружен: 11 Jul 2014, 15:50
Му се допанале: 94 пати
Им се допаднал: 177 пати

Re: Киноа

Post by Tina9 » 02 Feb 2015, 14:55

И јас додавам еднаш, два пати киноа во зеленчукови каши. Еве еден рецепт со киноа и батат кој планирам да го направам. Нешто ми е малата пребирлива, па се надевам ќе и се допадне

http://www.superhealthykids.com/sweet-p ... inoa-bake/

Одговори

Return to “Здрава храна и додатоци во исхраната”